خانه سالمندان چه جایی است

دوران پیری و کهنسالی از مراحل حساس زندگی است. در این دوران فرد به مراقبت های بیشتر و ارتباط عاطفی بالایی نیاز پیدا می کند. افراد سالخورده معمولاً در این سن خیلی حساس و دل نازک می ‌شوند. یکی از مکان های مناسبی که برای نگهداری از سالمندان وجود دارد، خانه سالمندان است.

در این مقاله می خواهیم شما را با خانه سالمندان و هزینه ‌های آن بیشتر آشنا کنیم.


خانه سالمندان چه جایی است ؟


در دوران سالمندی لازم است که به کیفیت زندگی توجه ویژه داشت. در کنار اقداماتی مثل چکاب های پزشکی ماهانه، باید سالمند از زندگی خود احساس رضایت نیز داشته باشند. روش های مراقبتی موجب فراهم کردن احساس رضایت و دید مثبت برای سالمند می ‌شوند. اما در برخی از مواقع ممکن است مراقبت از سالمند در خانه و یا استخدام کردن پرستار برای نگهداری از او امکان پذیر نباشد. در این صورت در خانه سالمندان از افراد سالخورده نگهداری می شود.


سالمندان و نیازهای مهم آن ها


در دوران سالمندی فرد نیازهای جسمی و روحی خاصی پیدا می کند. در این دوران میزان مراقبت و نگهداری از افراد سالخورده لازم است که بیشتر شود. در صورتی که نیازهای سالمندان به خوبی فراهم نشوند، مشکلات خاصی ممکن است برای آنها و اطرافیانشان به وجود آید. از جمله نیازهای دوران سالمندی می ‌توان به نیازهای روحی اشاره کرد. همچنین آنها در این دوران دچار اختلالاتی مثل استرس، آلزایمر، اضطراب، ترس از مرگ، روان پریشی، افکار خودکشی و احساس ناکامی می شوند. اطرافیان سالمندان برای مراقبت از آنها باید روش مراقبتی در نظر بگیرند که به خوبی بتواند پاسخگوی نیازهای سالمندان باشد.


هزینه های خانه سالمندان


در خانه سالمندان هزینه نگهداری از افراد سالخورده مطابق با سطح خدمات و درخواست آنها و با در نظر گرفتن نیازهای اختصاصی سالمندان مشخص می شود. در خانه سالمندان برای هر فرد سالمند، مسئولیت ‌های مخصوص در زمینه جسمی و سلامتی وجود دارد. بنابراین در این محیط سالمندان به حال خود رها نمی شوند. در بهترین خانه سالمندان به طور مداوم وضعیت سالمندان پیگیری می‌ شود. در دوران سالمندی ممکن است یک فرد سالخورده به تنهایی قادر به انجام کارهای شخصی خود باشد. اما برخی از افراد سالمند به دلیل پیری و کهولت سن نمی توانند کارهای خود را انجام دهند. بنابراین این افراد در معرض خطر های اطراف قرار می گیرند. این افراد ممکن است دچار بیماری‌ های مختلف شوند. برای سالمندان امکانات رفاهی و آسایش مناسب را در خانه سالمندان فراهم می شود تا آنها بتوانند با خیالی آسوده و در یک محیط امن و مناسب روزهای خود را سپری کنند.


هزینه خانه سالمندان چگونه تعیین می شود ؟


افرادی که در خانه خود یک سالمند دارند و امکان نگهداری از او را در منزل ندارند، سالمند خود را می توانند به آسایشگاه یا خانه سالمندان ببرند. هزینه نگهداری از سالمند با در نظر گرفتن مدت زمان پرستاری و شرایط سالمند متفاوت خواهد بود. از سوی سازمان بهزیستی کشور هر ساله میزان هزینه نگهداری از سالمندان افزایش پیدا می‌ کند. به طوری که این هزینه برای سال‌ های متمادی ثابت نخواهد بود. هر ساله در ابتدای سال میزان هزینه نگهداری از سالمندان ده تا بیست درصد افزایش پیدا می کند. روی هزینه نگهداری از سالمندان مواردی مانند نوع خدمات که در خانه سالمندان ارائه می شود، موثر است.
برای افرادی که از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های بالا برای خانه سالمندان را ندارند، خانه سالمندان ارزان قیمت مکان مناسبی است. در خانه سالمندان هایی که هزینه نگهداری از سالمندان پایین باشد، میان خدماتی که به سالمندان ارائه می شود، با دیگر مراکزی که برای نگهداری از سالمندان خدمات لوکس در نظر گرفته می شود، تفاوت وجود دارد.


ویژگی های خانه سالمندان


استانداردهای تعیین شده برای خانه سالمندان در تمامی دنیا وجود دارد. از نظر فیزیکی و مراقبتی و خدماتی که برای سالمندان در نظر گرفته می شود این استانداردها تعیین می شوند. همچنین استانداردها لازم است مطابق با اصول ارائه شده باشند. خانه سالمندان باید فضای مناسبی داشته باشد. برای سالمندان باید تغذیه مناسبی در نظر گرفته شود و تعداد مراقبین در آن مناسب باشند. در این مکان برای فعالیت های جسمی و ذهنی سالمندان باید شرایط مطلوب فراهم شود. خانه سالمندان باید به گونه‌ ای باشد که ارتباط سالمند با جامعه و فرزندانش قطع نشود.


مزایای خانه سالمندان


ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که خانه سالمندان مکان مناسبی برای افراد سالخورده نیست. اما نگهداری از سالمندان در خانه سالمندان مزایای زیادی دارد. در این محیط پزشک و پرستار به طور تمام وقت مشغول مراقبت از سالمندان هستند. بنابراین در صورتی که سالمند بیمار دچار مشکل شود، با کمک فوریت های پزشکی بهترین خدمات برای او انجام خواهد شد. در ادامه مهمترین مزایای نگهداری از سالمند در خانه سالمندان را بررسی می کنیم.


دسترسی سالمند به منابع بسیار تر خانه سالمندان


سالمندان در خانه سالمندان می توانند به منابع زیادی دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال کارمندانی که در خانه سالمندان هستند، با خوشرویی هر چه تمام ‌تر پاسخگوی سوالات مختلف سالمندان هستند و اطلاعات مورد نیاز در مورد هر چیز را در اختیار آنها می گذارند.


خانه سالمندان و خدمات پزشکی و درمانی


در خانه سالمندان، پرستاران و پزشکان مختلفی مشغول به فعالیت هستند که خدمات مراقبتی و درمانی تخصصی به سالمندان ارائه می دهند. این خدمات موجب حفظ سلامتی آنها می ‌شود. از جمله خدمات بهداشتی و درمانی در خانه سالمندان می توان به خدمات اورژانسی، خدمات توانبخشی، خدمات فیزیوتراپی، خدمات پزشکی، خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری اشاره کرد.


خانه سالمندان و آسودگی خاطر خانواده سالمند


در بیشتر مواقع اعضای خانواده مراقبت از سالمندان را انجام می دهند. این عمل بسیار نیک و پسندیده است. ولی اگر اعضای خانواده خود نیز کار و زندگی داشته باشند، ممکن است مراقبت از سالمندان برای آنها سخت شود و امکان رسیدگی به سالمند و خانه و خانواده خود را همزمان نداشته باشند. برای مراقبت شبانه روزی از سالمندان، خانه سالمندان مکانی است که مراقبت از سالمندان را به نحو شایسته انجام می دهد.


امنیت سالمند در خانه سالمندان


زندگی کردن در خانه سالمندان برای افراد سالمند موجب می‌ شود تا آنها از خطراتی که بر سر راهشان قرار دارند، در امان بمانند. به ویژه برای سالمندانی که دچار آلزایمر شده اند، این موضوع اهمیت زیادی خواهد داشت. برای مثال ممکن است سالمند فراموش کند در خانه خود را قفل کند پس در این صورت در امان نخواهد بود.


خانه سالمندان و انجام کارهای خانه


با بالا رفتن سن انجام کارهای منزل برای سالمندان سخت می‌ شود. در صورتی که کسی این کارها را برای سالمندان انجام دهد، در وقت و انرژی آنها صرفه ‌جویی زیادی صورت می گیرد. در خانه های سالمندان، به افراد سالمند سر موقع غذا و میان وعده داده می شود. پس آن ها از بابت خورد و خوراک نگرانی نخواهند داشت. متخصصین تغذیه که در خانه سالمندان مشغول فعالیت هستند، با در نظر گرفتن نیاز و بیماری که سالمندان دارند، برای آنها رژیم غذایی خاصی را در نظر می ‌گیرند.


خانه سالمندان و رسیدگی به امورات شخصی سالمندان


خانه سالمندان مکان بسیار مناسبی برای سالمندانی است که نمی‌ توانند امورات شخصی خود را انجام دهند. در این مکان به سالمندان کمک می شود تا کارهای روزمره خود مثل غذا خوردن، لباس پوشیدن، رفتن به حمام و توالت را انجام دهند. با بالا رفتن سن انجام کارهای روزمره برای افراد سخت می ‌شود. همچنین سالمندان را در دوران سالمندی توانایی خود را از دست می‌ دهند و لازم است که از آنها مراقبت های بیشتری صورت گیرد. خانه سالمندان مکان مناسبی برای افراد سالخورده است.


خانه سالمندان و محیط اجتماعی پویا


می توان گفت خانه سالمندان مانند یک شبکه اجتماعی داخلی است. سالمندان در این محیط می ‌توانند با هم سن و سال های خود وقت بگذرانند. در برخی از این محیط ها شرایطی فراهم شده تا سالمندان امکان بیرون رفتن از این مکان را نداشته باشند و بتوانند دوست های جدید پیدا کنند. در زمان پیری و کهولت سن ممکن است افراد دچار افسردگی شوند. پس برای این که آنها احساس شادی داشته باشند باید راه مناسبی پیدا کرد.


سخن پایانی


یکی از دوره های حساس زندگی دوره سالمندی می باشد. در این دوره فرد ممکن است به علت مبتلا شدن به بیماری های جسمی و ذهنی قادر به توانایی استقلال فردی خود نباشد. برای مثال وقتی فرد سالمند به آلزایمر مبتلا می شود، توانایی مراقبت از خود را ندارد. همچنین ممکن است به مراقبین او فشارهای زیادی وارد شود. خانه سالمندان مکان مناسبی برای نگهداری از افراد سالمند است. در این مکان متناسب با نیاز سالمند و خدماتی که ارائه می شود، برای مراقبت از سالمندان از هزینه های مختلفی دریافت می ‌شود.