جراحی قلب باز

جراحی قلب باز و مراقبت های بعد از آن ، یکی از بخش های اصلی بدن انسان قلب می باشد. این عضو از یک ماهیچه ی ویژه و خاص به اسم مایوکاردیوم تشکیل شده که وظیفه ی پمپاژ خون را به عهده دارد. خون بدن درون چهار حفره ای که در قلب وجود دارد حرکت می کند. ورود و خروج خون با کمک سیگنال های الکتریکی

منظم کنترل می شود. دریچه های قلب نیز کار جهت دادن به حرکت خون را انجام می دهند. یکی از مهم ترین جراحی هایی که روی قلب انجام می شود جراحی قلب باز است. در این عمل متخصص جراح با ایجاد یک برش بر روی قفسه ی سینه آن را باز می کند. سپس بر روی ماهیچه ها و رگ های قلب جراحی را انجام می دهد.

جراحی قلب باز و مراقبت های بعد از آن

جراحی قلب باز و مراقبت های بعد از آن

در زمان جراحی نمونه برداری هایی از رگ های سالم که به رگ مسدود شده چسبیده اند به عمل می آید. با این کار رگ های مسدود شده فضای بیشتری برای به جریان انداختن خون به دست می آورند. متداول ترین بیماری های قلب از جمله بیماری دریچه ی قلب، نقص های مادرزادی قلب و بیماری های مربوط به شریان های کرونری هستند که با جراحی قلب باز درمان می شوند. جراحی های قلب باز یک مجموعه جراحی مربوط به قلب می باشد. در صورتی که پزشک روش های درمان دیگر را بررسی کند و مطمئن شود که گزینه ی درمانی بهتری وجود ندارد عمل قلب باز را توصیه می کند. این عمل برای افرادی که دچار انسداد عروق یا مشکل دریچه های قلب هستند راهکار مناسبی می باشد.

جراحی قلب باز و مراقبت های پس از آن


عوارض بعد از عمل


پس از انجام جراحی قلب باز نیز مانند هر درمان دیگری ممکن است عوارضی ایجاد شود. بنابراین افرادی که این جراحی مهم را انجام داده اند در صورت مشاهده هر یک از این عوارض باید سریعاً به پزشک معالج خود مراجعه نمایند. پس از انجام جراحی روزانه به محل زخم خود دقت کنید در صورتی که رنگ آبی و سیاه در پوست اطراف برش ها ببینید وضعیت عادی می باشد. علاوه براین مشاهده ی قرمزی خفیف، نازکی و بی حسی، خارش، ورم خفیف یا متوسط، ترشحات روشن کم یا مایل به صورتی در نزدیک برش ها نشان دهنده ی طبیعی بودن شرایط است. اما اگر در زمان بررسی زخم قرمزی حدود 3 سانتی متر یا بیشتر، افزایش گرمای پوست، افزایش ترشحات زرد مایل به سبز، ترشحات سفید و زرد، تب بیش از 38.5 درجه، بوی بد، حساسیت به لمس در عضله ی ساق پا، افزایش ورم و خستگی مفرط داشته باشید باید حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید. همچنین تنگی نفس های هنگام صحبت، سرگیجه، بی هوشی، تاری در دید، تعریق شدید، درد در قفسه ی سینه و حالت تهوع نیز از عوارضی هستند که نیاز به بررسی پزشک دارد.


مراقبت های بعد از جراحی


بیمارانی که جراحی قلب باز انجام داده اند باید بدانند مرحله ی سختی را گذرانده اند. بنابراین باید در تمام روزهای پس از جراحی توصیه های متخصص خود را انجام دهند. بعد از انجام چنین عمل سنگینی حدوداً دو ماه زمان می برد تا بازتوانی قلب انجام شود. پس از اینکه از بیمارستان مرخص شدید پزشک دستورالعمل های لازم و ضروری را به شما می گوید. اصولاً انجام هر نوع فعالیت پس از این عمل نیاز به هماهنگی با پزشک دارد. بیماران پس از این عمل ممکن است دچار بی حوصلگی، کاهش تمرکز و دقت، ترس و هیجان، بی اشتهایی و حتی افسردگی شوند. به همین منظور تا چند ماه باید به طور مرتب با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید. یکی از مراحل اصلی و حائز اهمیت در این گونه جراحی ها، مراقبت های پس از عمل در منزل می باشد. زمانی که بیمار به منزل باز می گردد حداقل تا 10 هفته باید استراحت مطلق مطابق با دستور پزشک داشته باشد. به این معنی که بیمار باید از محیط های کاری و استرس زا دوری کند. همزمان با این استراحت باید تمرین های تنفسی مدام انجام شود تا تنفس به حالت عادی خود بازگردد.
در منزل باید حتماً توجه خاصی به بیمار شود. محل بخیه های جراحی باید مدام تمیز و خشک شوند. در صورتی که از رگ های پای بیمار در جراحی استفاده شده است حتماً در زمان استراحت مطلق باید از باندکشی یا جوراب های مناسب استفاده شود. این باندکشی به پا کمک خواهد کرد تا جریان خون مناسبی پیدا کند و جلوی تورم آن را می گیرد. از این باندکشی حتماً باید در طول روز و مخصوصاً زمان حرکت استفاده کرد. زمان خواب می توان آن را باز کرده و به پاها استراحت داد. پیشنهاد می شود که پاها مقداری بالاتر از سطح قلب قرار گیرند. بیماران می توانند برای بهبود پا از جوراب های واریس نیز استفاده نمایند. این افراد باید حواسشان به سبک نشستن باشد مثلاً نباید چهارزانو بنشینند زیرا این کار موجب کاهش جریان خود می شود. در هر صورت ترمیم و بهبودی کامل زخم های جراحی نزدیک به دو ماه زمان می برد. بخیه های استفاده شده پس از جراحی قابل جذب هستند و نیاز به کشیدن ندارند. اما باید پس از دو هفته حتماً برای بررسی محل زخم و بخیه ها به پزشک مراجعه شود.

مراقبت های بعد از جراحی قلب باز


سخن پایانی


علاوه بر مطالب یاد شده در بالا عمل قلب باز به دو روش صورت می گیرد. در روش اول پزشک برای جراحی به باز کردن قفسه ی سینه و روش دوم ایجاد سوراخ هایی در دیواره ی قفسه سینه می پردازد. در هر دو صورت این عمل بسیار سنگین و مهم می باشد. قلب انسان نیاز به توجه خاصی دارد. در صورتی که با مشکلی در قفسه ی سینه مواجه شدید برای اطمینان از شرایط قلب خود حتماً آن را جدید بگیرید. امروزه افراد حتی در سنین کم نیز دچار ناراحتی های قلبی می شوند پس باید مراقب این عضو مهم خود باشید.