جراحی زیبایی واژن با لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن با لابیاپلاستی ، به علت تغییر شکل لبه های واژن، مشکلات زیبایی و بهداشتی آن، امروزه عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی برای کوچک و متقارن کردن لابیاها بسیار مد شده است. زیرا بزرگی لابیا مینور باعث بد فرمی واژن، احساس خجالت، کاهش اعتماد به نفس و میل جنسی در زنان می شود.

در این مقاله قصد داریم به عمل زیبایی واژن، هزینه، مزایا و عوارض آن بپردازیم.


لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟


لابیاپلاستی یک عمل جراحی زیبایی مخصوص زنان می باشد که در آن قسمت های اضافی لابیاها با توجه به وضعیت آنها با تکنیک های خاصی برش خورده و برداشته می شوند. قسمت های باقی مانده بهم بخیه زده می شوند تا جوش بخورند. جراح، شکل ظاهری لبه داخلی یا بیرونی واژن را تغییر می دهد و بهبود می بخشد. بر اساس آمار بیشتر خانم هایی که متقاضی عمل لابیاپلاستی هستند، مایل هستند اندازه و یا طول لبه داخلی واژن خود را کاهش دهند. اگرچه تا کنون از نظر تئوری، اندازه مشخصی برای لبه واژن تعریف نشده است، اما بهترین حالت برای اکثر زنان، حالتی است که لبه داخلی واژن از لبه بیرونی آن بیرون نزند. البته قابل ذکر است که در این جراحی، مقدار اضافی کلاهک کلیتوریس نیز می تواند برداشته شود. بزرگی لابیاها می تواند مشکلات متعددی هنگام فعالیت ورزشی، برقراری تماس جنسی، پوشیدن لباس های تنگ و انجام فعالیت های روزمره برای فرد ایجاد کند. همچنین عدم تقارن لابیاها می تواند ژنتیکی، به دنبال حاملگی، زایمان و حتی یائسگی ایجاد شود. لابیاپلاستی باعث می شود تا مشکلاتی حین انجام برخی فعالیت ها همچون آمیزش جنسی، فعالیت های ورزشی، پوشیدن لباس های تنگ و چسبان، نازیبایی ظاهری و … برطرف شود و حس بهتری همراه با اعتماد به نفس در فرد ایجاد می کند.

لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟


انواع لابیا


• لابیا ماژور


لابیا ماژور یا لابیای بیرونی، دو لایه پوستی است که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا ناحیه پرینه ادامه دارد. وظیفه پوشش دهی و محافظت از ساختارهای حساس و داخلی مانند دهانه واژن، لابیا مینورا و کلیتوریس را لابیا ماژور بر عهده دارد.


• لابیا مینور یا داخلی


دو لایه پوست در هر سمت دهانه واژن است که بین لابیا ماژور قرار دارد. لابیا مینور از نظر رنگ و اندازه در بین خانم ها متفاوت است. لابیا مینور از کلیتوریس به سمت پایین در هر دو طرف دهانه واژن کشیده شده است.

انواع لابیا


انواع روش های لابیاپلاستی


جراحی زیبایی لابیاپلاستی به چند طریق مختلف انجام می شود. در ادامه با آنها آشنا می شویم.


1- لابیاپلاستی با لیزر


امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، استفاده از لیزر در زمینه پزشکی کاربردهای بسیاری دارد. با کمک آن می توان بدون بیهوشی عمومی و تحت بی حسی موضعی در مطب اقدام به لابیاپلاستی و رفع مشکلات لابیاها نمود. لابیاپلاستی با لیزر با نتایج بسیار خوبی همراه است.


چه موقع عمل لابیاپلاستی با لیزر انجام می شود؟


زمانی که لابیاهای مینور شل و آویزان، موقع پوشیدن لباس زیر، لباس های تنگ و چسبان یا شلوار جین دچار درد و سوزش می شوند، می توانید این عمل زیبایی را با لیزر انجام دهید. همچنین انجام لابیاپلاستی با لیزر برای موارد زیر توصیه می شود:
• لابیاهای مینوری که خیلی بزرگ نیستند و نیازی به تیغ جراحی ندارند.
• لابیاهای مینور خیلی تیره و پر چین و چروک باشند.
• روابط جنسی دردناک بخاطر بزرگی لابیاها و و اصطکاک زیاد آن
• عدم قرینگی لابیاها
• آویزان و شل بودن لابیاهای مینور
• ابتلا به عفونت های ادراری و واژینالی بخاطر بزرگی لابیاهای مینور و چروکهای زیاد آن


2- جراحی لابیاپلاستی


در صورتی که لابیاهای فرد بسیار بزرگ باشد از روش جراحی باز برای رفع مشکلات ناحیه تناسلی استفاده می شود. این جراحی در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

جراحی لابیاپلاستی


دلایل انجام عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی


بزرگی لابیای کوچک باعث درد و سوزش واژن موقع نزدیکی، ورزش یا پوشیدن بعضی از لباس های تنگ می شود. در این صورت جراحی زیبایی واژن انجام می شود. همچنین این جراحی به دلایل زیر نیز انجام می شود:
• رفع تیرگی لبه های داخلی واژن
• رفع درد، سوزش و خارش واژن
• اصلاح مسیر ادرار
• خروج بهتر ترشحات واژن
• درمان عفونت های مکرر ادراری و واژینالی
• برابری اندازه لابیاهای نامتقارن
• افزایش اعتماد به نفس جنسی و ارگاسم بهتر، بدلیل رفع دردهای مقاربتی که ناشی از بزرگی لابیا مینور هستند، نیز از دیگر دلایل جراحی زیبایی لابیاپلاستی است.


علت بزرگ شدن و تورم لبه های واژن


علت نامتقارن بودن لابیاها می تواند تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ، بارداری، زایمان و یا یائسگی باشد. همچنین اختلالات هورمونی ناشی از مصرف بعضی از داروها و یا برخی بیماری ها، باعث نامتقارن بودن لبه های واژن می شوند. در اثر رابطه جنسی بیش از حد هم لابیاها نامتقارن می شوند. بعضی از افراد به طور مادرزادی و ژنتیکی لابیا مینورهای بزرگی دارند.


مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی


برای کاهش درد و التهاب باید قرص های مسکن، کرم ترمیم کننده لابیاپلاستی، آنتی بیوتیک ها و ... را که جراح تجویز کرده مصرف کنید. نکات زیر را نیز باید رعایت کنید:
• تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی
• استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم
• نپوشیدن لباس زیر تنگ
• داشتن رژیم غذایی مناسب و خوردن آب فراوان برای جلوگیری از یبوست
• دوش نگرفتن 2 تا 3 روز پس از جراحی
• قرار دادن پاها به حالت L، موقع خوابیدن برای کاهش فشار روی واژن
• عدم استحمام طولانی، نشستن در وان یا رفتن به استخر تا بهبودی کامل
• تا یک ماه نباید کارها یا ورزش های سنگین انجام دهید و برای شروع رابطه جنسی واژینالی یا مقعدی باید 6 تا 8 هفته صبر کنید.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی


عوارض لابیاپلاستی چیست؟


هر عمل جراحی می تواند عارضه داشته باشد. اگر دکتر متخصص لابیاپلاستی خوب انتخاب کنید، عوارض نزدیک صفر خواهد بود. برخی از عوارض موقت عمل لابیلاپلاستی عبارتند از:


1- درد


درد جراحی معمولا در عرض چند روز از بین می رود. ولی در برخی افراد درد مزمن مخصوصا بعد نزدیکی جنسی رخ می دهد که معمولا با چند جلسه لیزر رفع می شود.


2- خشکی


اگردقت کافی نشود و میزان بیش از اندازه برداشته شود امکان خشکی وجود دارد. اهمیت پزشک در اینجا مشخص می شود.


آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟


لابیاپلاستی جزو جراحی های ایمن و بی خطر محسوب می شود. این عمل اگر توسط جراح مجرب، در کلینیک یا مطب معتبر انجام شود، کاملا بی خطر خواهد بود. همچنین تجربه شیرینی را برای شما رقم خواهد زد.


هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل زیبایی واژن به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مثلا هزینه لابیاپلاستی با لیزر و جراحی فرق دارد. همچنین محل عمل (مطب یا بیمارستان)، تجهیزات مصرفی، انجام عمل های زیبایی دیگر همزمان با لابیاپلاستی و ... هزینه عمل لابیاپلاستی را تغییر می دهند.


سخن آخر


نمفوپلاستی یا لابیاپلاستی از یک روش جراحی برای هایپرتروفی لب های کوچک تشکیل شده است و هدف آن اصلاح عدم تقارن و برداشتن بافت زائد است. هایپرتروفی لب مینورا، با بافتی مشخص می شود که در شرایط طبیعی بیش از مرزهای لب بزرگ است. در واقع این عمل لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که مخصوص بانوان می باشد و در نتیجه انجام آن شکل ظاهری واژن و لبه های بیرونی آن تغییر یافته و بهبود خواهد یافت. در بیمارانی که از بوی نامطبوع، عفونت ادراری، تداخل در فعالیت جنسی یا نارضایتی شخصی شکایت دارند، جراحی لابیاپلاستی ضروری است. برای جراحی زیبایی واژن با لابیاپلاستی به یک متخصص و پزشک زنان با تجربه مراجعه نمایید.