جراحی تومور مغزی

تومورهای مغزی و جراحی آن ها ، تومور مغزی به اجتماعی بیش از اندازه و غیر عادی سلول ها در مغز گفته می شود. همان طور که می دانیم جمجمه نام قسمت محکم سر است که مغز را احاطه می کند. هر چیزی که در این فضا رشد کند باعث ایجاد مشکل خواهد شد. تومور بافتی است که به صورت توده در مغز تشکیل

شده و به طور غیر قابل کنترل رشد می کند. تاکنون بیشتر از ۱۵۰ نوع مختلف تومور مغزی شناسایی شده است. توده های سلولی که به صورت حجیم و غیر عادی در کنار هم تومور را تشکیل می دهند به صورت سرطانی یا غیر سرطانی نمایان می شوند.

تومورهای مغزی

تومورهای سرطانی را بدخیم و غیر سرطانی را خوش خیم گویند. هرچه این تومورها رشد کنند فشار درون جمجمه بیشتر می شود. در نتیجه این فشار به مغز آسیب می زند که ممکن است مرگ بار نیز باشد. منشا و ریشه ی اصلی و اولیه تومورها در مغز می باشد. زمانی که تومورها رشد می کنند باعث اختلال در عملکرد مغز می شوند. با ایجاد فشار، تغییر محل یا هل دادن مغز به سمت جمجمه به آن آسیب می زنند. علاوه بر این، تومورها به بافت سالم مغز و اعصاب حمله کرده و به آن ها صدمه می رسانند. براساس محلی که هر تومور قرار گرفته علائم ظاهری مختلفی در انسان بروز می کند.

تومورهای مغزی

انواع تومورهای مغزی

تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند. برخی از این گونه ها شامل تومورهای کارسینوما، گلیوما، نوروم آکوستیک، گلیوبلاستوما، منینگیوما، مدولوبلاستوما، آستروسیتوما، متاستاز مغزی، تومورهای هیپوفیز، تومورهای امبریونال و مننژیوم می باشند.

انواع تومورهای مغزی

علائم تومور مغزی

برخی از علائمی که با ایجاد تومور در مغز نمایان می شوند به این شرح هستند:

وقوع سرگیجه های مداوم و عدم تعادل، از دست رفتن حافظه، افسردگی، سردردهای شدید به خصوص در صبح، تاربینی، دوبینی، گاهی حتی مشکل دید، بی حسی و گزگز در صورت، مشکل شنوایی، احساس ضعف، فلجی بخش یا طرفی از بدن، دل درد، صرع، تشنج و..

خوب است که بدانید از میان این علائم شایع ترین آن ها سردرد می باشد. این نوع سردرد معمولاً ادامه دار و طولانی است. نسبت به داروهای مسکن مقاوم بوده و با حالت تهوع و استفراغ همراه خواهد بود. در صورت بروز ناگهانی هر کدام از این علائم و تداوم آن ها به یک متخصص مراجعه کنید. در صورت تشخیص تومور مغزی جراحی اولین قدم برای درمان است. در کل تومورهای مغزی علاوه بر جراحی با روش های پرتو درمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از آن ها نیز درمان می شوند. در صورت تصمیم به جراحی اول باید بررسی های تخصصی انجام شود. یعنی ابتدا موقعیت و وسعت تومور مشخص شده سپس بافت ها با جراحی برداشته شوند. این کار باعث کاهش فشار درون جمجمه و در نتیجه بهبود عملکرد مغز و اعصاب می شود.

علائم تومور مغزی

جراحی تومورهای مغزی

درمان کامل و قطعی بیشتر تومورها جراحی می باشد. در صورتی که محلی که تومور در آن واقع شده قابل جراحی باشد متخصص جراح سعی در از بین بردن آن خواهد کرد. گاهی تومورها ساده و کوچک هستند و به راحتی جراحی می شوند. جراحی ها با هدف تخلیه ی میکروسکوپی تومورها انجام می شوند. این کار برای کاهش فشار در مغز و جمجمه صورت می گیرد. یکی از مراحل اولیه ی درمان تومور نمونه برداری می باشد. این کار برای تشخیص قطعی نوع تومور انجام می شود. پس از جراحی و تخلیه ی تومورهای مغزی، جمجمه در محل درست خود فیکس شده و پوست بخیه می شود. بسیاری پیش آمده که بیمار بعد از جراحی خیلی زود به زندگی عادی خود بازگشته است.

گاهی تومورها از محل های خود جابجا شده و در قسمت های حساس مغز قرار می گیرند. در این موارد جراحی سخت و خطرناک خواهد بود. جراحی که برای این تومورها صورت می گیرد طولانی و نیاز به دقت و تخصص زیادی دارد. متخصص در این جراحی سعی می کند تا حد امکان بیشترین میزان توده را خارج کند. با برداشتن تومور بسیاری از علائم در بیمار کاهش می یابد. بیمارانی که این گونه جراحی را می گذرانند نیاز به مراقبت و پانسمان های روزانه دارند. این بیماران پس از جراحی برای تکمیل درمان خود نیاز به شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز خواهند داشت. پس از این جراحی ها مراقبت های دقیقی باید انجام شود. این افراد باید تحت نظر متخصص بوده و توصیه های وی را به طور کامل انجام دهند.

جراحی تومورهای مغزی

سخن پایانی

برای درمان تومورهای مغزی اولین و بهترین راه جراحی است. برای انجام این جراحی ابتدا نمونه برداری می شود. به این معنی که جراح قسمت هایی از بافت سرطانی مغز را برداشته و پاتولوژیست آن را آزمایش می کند. برای افرادی که تومورهای تهدید کننده دارند نمونه برداری بسیار لازم و ضروری است. انجام جراحی برای درمان تومورهای مغزی به همراه شیمی درمانی و پرتو درمانی می تواند در بهبود این وضعیت بسیار موثر باشد.