تفاوت بین کاردرمانی و فیزیوتراپی

تفاوت کاردرمانی و فیزیوتراپی ، برای توانبخشی بیماران از فیزیوتراپی و کاردرمانی استفاده می شود. با این کار از بدتر شدن مشکل آنها یا افت کیفیت زندگی به علت آسیب دیدگی یا بیماری پیشگیری می شود. کاردرمانی و فیزیوتراپی قطعا با هم متفاوت هستند.

هر کدام متخصص و شیوه عملکرد خود را دارد. این دو روش از برخی جهات شباهت ها و تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه این مقاله این دو روش درمانی را با یکدیگر مقایسه می کنیم.


کاردرمانی یا OT چیست ؟


در کاردرمانی، بررسی و افزایش توانایی عملکرد شخص از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در این روش درمانگر متخصص از طب سوزنی برای مداوای بیمار استفاده می کند. همچنین آسیب ها را درمان می کند و گاهی سعی در بهبود مهارت های زندگی بیمار دارد. هدف از کاردرمانی بهبود و بالابردن توانایی بیماران برای انجام وظایف روزمره در خانه و محیط کار، بالا بردن کیفیت نحوه زندگی کردن و هماهنگ کردن مناسب بین زندگی و بیمار می باشد. کاردرمانی شامل دو نوع ذهنی و جسمی است. کاردرمانی ذهنی به تسهیل کردن یادگیری، مهارت های شناختی و ذهنی فرد کمک می کند. ولی در کاردرمانی جسمی بیشتر برای تقویت جنبه های فیزیکی بدن مانند دامنه حرکتی فرد یا قدرت عضلانی او اقدامات مختلفی انجام می شود. برای اینکه فرد بتواند روند درمانی خوبی داشته باشد و برای بهبود باید به بهترین کلینیک کاردرمانی مراجعه کند.

کاردرمانی چیست


فیزیوتراپی یا PT چیست؟


فیزیوتراپی، توانبخشی جسمی افرادی می باشد که در اثر آسیب دیدگی یا بیماری بهبود می یابند در حالیکه فیزیوتراپی نقص و آسیب واقعی بیمار را درمان می کند. ارزیابی و تشخیص عملکرد حرکتی و درمان آسیب متمرکز از وظایف یک فیزیوتراپ می باشد. فیزیوتراپیست می تواند مشکل فرد را تشخیص دهد و راه های درمان فیزیکی، آسیب دیدگی بافت ها و شکستگی ها را پیدا کند. در فیزیوتراپی به منظور کاهش درد، بازگرداندن عملکرد و جلوگیری از ناتوانی تکنیک های درمانی طراحی شده است. بعنوان مثال برای فردی که از سکته مغزی نجات می یابد، یک فیزیوتراپی تمریناتی را برای تقویت عضلات بیمار در راه رفتن، ایستادن و حرکات دیگر در نظر می گیرد. در واقع بهبود سلامتی و چگونگی زندگی افراد با آسیب های جسمانی از رویکردهای اصلی درمان با فیزیوتراپی می باشد. درمان و پیشگیری با فیزیوتراپی به سه بخش اصلی تقسیم می شود.


1- درمان با تمرین های ویژه فیزیوتراپی


در این روش، فیزیوتراپیست کار خود را با آموزش شروع می کند. به اینصورت که در ابتدا تمرین های خاصی به بیمار با توجه به شرایط آن آموزش می دهد. سپس فیزیوتراپیست از بیمار می خواهد که آموزش ها را انجام دهد. فیزیوتراپیست در این روش به بیمار کمک می کند تا درست و اصولی تمرین ها انجام دهد. این تمرین ها می توانند ورزشی، ماساژ، شنا و ... باشند.


2- درمان با استفاده از جریان برق


با استفاده از جریان های خفیف برق، درمان و بهبود عملکرد برخی از نواحی آسیب دیده بیمار انجام می شود.


3- درمان با دست


یک فیزیوتراپیست متخصص با دست ورزی و درمان هایی که با حرکت دستش انجام می دهد باعث بهبود نواحی دچار ضعف و آسیب می شود.


اهداف فیزیوتراپی و کاردرمانی


هدف از کاردرمانی (OT)، بهبود توانایی های عملکردی فرد می باشد. این حرفه بهداشتی جامع است که هدف آن از ارتقاء سلامت با کمک به بیماران می باشد. تا آنها یاد بگیرند چگونه فعالیت های متمرکز را انجام دهند که در طول زندگی به آنها سود می بخشد. ولی ارزیابی و تشخیص اختلالات حرکتی و همچنین درمان صدمه های دیده شده در هنگام بهبود توانایی های عملکردی بیمار، کیفیت زندگی و پتانسیل حرکتی پس از حادثه از اهداف فیزیوتراپی (PT) می باشند.


تفاوت های کاردرمانی و فیزیوتراپی


1- متخصص فیزیوتراپی برای دستیابی به بهبود توانایی حرکتی و قابلیت عملکردی بیمار از تمرینات ورزشی، کششی و سایر حرکت ها استفاده می کند. اما در کاردرمانی بهبود فرآیند توانایی حرکتی به منظور انجام امور شخصی انجام می شود.
2- متخصص فیزیوتراپی با همکاری بیمار به تقویت و افزایش دامنه حرکات مفصل زانو می پردازد. این کار باعث می شود که بیمار به راحتی پای خود را حرکت و تکان دهد و همچنین درد کمتری داشته باشد. اما متخصص کاردرمانی به بهینه سازی محیط منزل، محل کار و تحصیل بیمار می پردازد.
3- در فیزیوتراپی کم توانی های جسمی و بدنی بیمار رفع می شود اما کار درمانی به جهت بهبود شرایط روانی فرد انجام می شود. در واقع در کاردرمانی، درمانگر باید هم روی ضعف جسمانی و هم بدنی بیمار کار کند تا بتواند بر ذهن و روان بیمار تاثیر مثبتی ایجاد کند و به فرد کمک کند تا به زندگی عادی خود برگردد.
4- یک درمانگر باید مبتکر و خلاق باشد. اما یک فیزیوتراپیست در کار خود به خلاقیت و ابتکار در عمل نیاز ندارد. چون بیشتر با ابزارهای خاص و تجعیزات پیشرفته کار می کند.
5- هدف این دو روش درمانی از یکدیگر کاملا متفاوت می باشد که در قسمت قبلی به آن اشاره کرده ایم.


سخن پایانی


افراد ناتوان و کم توان برای بهبود عملکرد خود و بازگشت توانایی های خود باید به بهترین کلینیک مراجعه کنند تا علت مشکل خود را متوجه شوند. سپس متوجه درمان و بهبود خود با روش درمانی فیزیوتراپی و یا کاردرمانی می شوند. مراجعه به کلینیک توانبخشی معتبر و خوب روی کیفیت زندگی فرد بیمار تاثیر زیادی دارد. با در نظر گرفتن شرایط بیمار دوره های توانبخشی کاردرمانی و یا فیزیوتراپی برای او متفاوت خواهد بود. همچنین از روش های درمانی متفاوتی برای افراد استفاده می شود. در طی درمان به بیمار کمک می شود تا بتواند توانایی و استقلال خود را برای انجام کارها و حرکات جسمی به دست آورد.