تفاوت بین مشاوره فردی و مشاوره خانواده

تفاوت بین مشاوره فردی و مشاوره خانواده ، انسانها با حضور در جامعه، شخصیت و هویت خود را درک و کشف می کنند. ممکن است گاهی با بازخوردهای منفی جامعه و یا عوامل دیگر با مشکلاتی روبرو شوند. این مشکلات، موانع و چالشها امری کاملا طبیعی هستند. افراد با عملکرد منطقی آنها را حل می کنند و خود را

به موفقیت، خوشبختی و آرامش می رسانند. برای رفع و روبرویی با مشکلات می توان به مشاوره و روانشناس مراجعه کرد و با او درباره ی آنها صحبت کرد. در اینصورت مشاوره به مراجعان خود راه حلی می دهد و آنها را کمک می کند. همچنین مشاوره باعث می شود افراد به خودشناسی کامل برسند و در رسیدن به رشد شخصی به آنها کمک می کند. در این مقاله با تفاوت بین مشاوره فردی و مشاوره خانواده آشنا می شویم.


مشاوره چیست؟


به حرفه یا حوزه ای از دانش که گستره وسیعی دارد، مشاوره گفته می شود. مشاوره، روز به روز در بین جامعه از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار می شود. در واقع مشاوره مفهومی رایج، پر استفاده و در عین حال پیچیده می باشد. گلاسر می گوید: مشاوره فرآیندی است که طی آن مشاور به مراجعه کننده کمک می کند. همچنین ایگن می گوید: مشاوره، کمک کردن به مراجعان است. به مقداری که آنها بتوانند تجربه ها و اعمال درونی خود را بیشتر بشناسند و کنترل کنند. در واقع می توان گفته مشاوره فرآیندی تعاملی و دو جانبه است. مراجعه به مشاوره موجب تغییر در رفتار(مهارت های مقابله ای، تصمیم گیری یا ارتباطی)، عقاید(شیوه های تفکر درباره ی خود و دیگران)، سطح درماندگی و نگرانی هیجانی می شود. مشاوره انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها به مهارت ها و دانش خاصی نیاز دارند. مشاوره فردی، خانواده، قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، مشاوره گروهی، زوج درمانی و ... از انواع مشاوره می باشند. در این مقاله با مشاوره فردی، خانواده و فرق بین آنها آشنا می شویم.


مشاوره فردی چیست؟


وقتی فرد در شرایطی قرار می گیرد که بنا به دلایلی از پس موقعیت ها بر نمی آید و نمی تواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، سردرگم می شود. در نتیجه از دوستان و نزدیکان خود کمک می خواهد. اما روش و راه حل بهتر این است کسانی که تخصص و مهارت لازم و کافی برای کمک کردن به شما را دارند، انتخاب نمایید. امروزه با توسعه علم روانشناسی و مشاوره، متخصصانی وجود دارند که می توانند در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، شغلی، رشد فردی و ... به افراد کمک کنند. در واقع مشاوره فردی نوعی مشاوره است که در آن درمانگر به فرد کمک می کند تا از مشکلات دور شود و مانند یک فرد عادی زندگی کند. در مشاوره فردی، مشاور تلاش می کند تا با روش های عقلانی و در فضایی آرام، احساسات و رفتارهای فرد را بررسی کند. همچنین در تصمیم گیری ها به او کمک کند. مشاوران معتقد هستند که علت تمام سردرگمی های امروزه، نشناختن استعدادها و مهارت ها می باشد. مشاوره فردی در قدم اول کمک می کند تا فرد خود را بشناسد. یعنی فرد به خودشناسی بیشتر برسد. پس از شناخت خود، هدف ها را تعیین کرده و در آخر فرد را از لحاظ روحی و روانی آماده می کند. اینگونه فرد می تواند در جهت رسیدن به اهداف خود بهترین تصمیم ممکن را بگیرد.

مشاوره فردی چیست


مشاوره فردی چه کمکی به افراد می کند؟


بهترین راهنما بعد از پدر و مادر، مشاوره فردی می باشد. با این تفاوت که قطعا با او راحت تر هستید. همچنین بدون هیچ سانسوری می توانید مشکلات خود را با مشاور در میان بگذارید. مشاوره فردی در شناخت استعداد ها و مهارت های خود به شما کمک می کند. همچنین باعث می شود تا هوش خود را بالا ببرید و به خودشناسی برسید. مشاوره فردی اختلالات روانی را درمان می کند. همچنین باعث دوری از استرس و اضطراب و به آرامش رسیدن می شود. مشاوره فردی به شما کمک می کند تا ناامیدی را از خود دور و وسواس خود را درمان کنید. همچنین در شناخت چالش ها و موانع زندگی و نشان دادن بهترین واکنش در مواجهه با آنها یاری کننده شما می باشد. در رابطه با مشکلات تحصیلی بهترین راهکار را مشاوره فردی می دهد و همچنین باعث می شود بهترین رشته را انتخاب نمایید. مشاوره فردی کمک می کند تا در انتخاب همسر بهترین تصمیم را بگیرید. مشاوره فردی، فرد را از لحاظ روحی و روانی آماده می کند.


فواید مشاوره فردی


1- مشاوره فردی خوب باعث افزایش خودآگاهی فرد، تشویق به خودآگاهی، تقویت مهارت های ارتباطی و بهبود استفاده از مهارت های مقابله سالم، مفید می باشد. این امور باعث تغییر در رفتار فرد می شوند.
2- محرمانگی عنصر اساسی مشاوره می باشد. به همین دلیل مشاوره فردی محرمانه بودن را تضمین می کند. در جلسات مشاوره فردی، اطمینان بیشتری نسبت به مشاور بدست می آید که هر گونه اطلاعات فرد بین آنها باقی می ماند.
3- مشاوره فردی انعطاف پذیر است. مشاوران در جلسات درمانی رویکردهای متفاوتی دارند. در واقع در جلسات فردی مشاوران آزادی بیشتری دارند زیرا تنها نیاز می باشد که با یک نفر صحبت کنند.
4- توجه و تمرکز مشاور در مشاوره فردی تضمین کننده می باشد. توجه کامل مشاور در مدت زمان جلسات درمانی برنامه ریزی شده است.
5- امکان راحت تر بودن در مشاوره فردی وجود دارد.
6- شناسایی باورها، ارزش های خود و شناسایی مواردی که باعث می شود زندگی فرد معنا پیدا کند از مواردی هستند که در جلسات مشاوره فردی و خصوصی به آنها توجه و پرداخته می شود.
7- مشاوره فردی می تواند در بهبود هوش هیجانی، همدلی، گوش دادن فعال، احترام و اعتماد به نفس کمک کند.
بطور کلی مشاوره فردی، حرفه ای در ایجاد ارتباطات سالم سودمند می باشد و به عبارتی می توان گفت که مشاوره فردی به رشد فرد کمک بزرگی می کند.


مشاوره خانواده چیست؟


به مشاوره خانواده، زوج درمانی هم گفته می شود. در واقع نوعی روان درمانی می باشد که به تمام زوجین در شناخت، حل اختلافات و بهبود روابطشان کمک می کند. زوجین از طریق زوج درمانی می توانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد بازسازی و بهبود رابطه با همسر یا جدایی از او بگیرند. تنها کار مشاوره خانواده، حل اختلافات زناشویی نیست. کلید حفظ خانواده موفق این می باشد که اعضای خانواده به فهم و تشخیص صحیح و به موقع به نیازهای یکدیگر برسند. همچنین بین نیازهای خود و اعضای خانواده تعادل ایجاد کنند. مشاوره خانواده نگاه خاصی به نیازهای افراد در خانواده دارد و سعی می کند با ترکیب نیازهای اعضای خانواده تعادل مورد نظر را ایجاد کند. بنابراین هر نوع مشکل خانوادگی در چارچوب مشاوره خانواده قرار می گیرد. مشاوره خانواده ممکن است بصورت فردی یعنی یک نفر از اعضای خانواده یا جمعی صورت گیرد. در اغلب موارد مشاوره خانواده کوتاه مدت می باشد. نوع برنامه درمانی این نوع مشاوره به وضعیت خانواده بستگی دارد. همه‌ ی مسائل و مشکلاتی که ممکن است پس از ازدواج کردن برای افراد رخ دهد و افراد نیازمند مشاوره گرفتن از روانشناس باشند در گروه و حوزه روانشناسی قرار دارد. ممکن است مشکلات زیادی در انواع خانواده‌ها وجود داشته باشد که شما می‌ توانید با آگاهی داشتن از مطالب و نکات روانشناسی، حلال آن مشکلات باشید.

مشاوره خانواده چیست؟


مشاوره خانواده چه کمکی به افراد می کند؟


مشاوره خانواده میزان مسئولیت پذیری خود را نسبت به قبل و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. همچنین کمک می‌ کند تا شما فکر و درک صحیحی به زندگی خودتان داشته باشید. مشاوره خانواده به کنترل و حل کردن همه مشکلات کمک می کند و یاد می دهد که مشکلات فقط برای یک نفر از اعضای خانواده نیست. در نتیجه شما به آرامش روحی می رسید و به دنبال زندگی دلنشینی برای خود و خانواده ‌‌تان می روید. همچنین به شما کمک می کند تا فردی منعطف باشید.


مزایای مشاوره خانواده


1- پیدا کردن الگوهای رفتاری و ارتباطی بهتر برای برخورد با مشکلات
2- حل مشکلات و اختلافات بصورت سالم تر و پایدار
3- مشاوره خانواده بر روی مشکلات و مسائل قدیمی حل نشده کار می کند.
4- پیدا کردن ارتباط موثرتر با همسر و اعضای خانواده
5- همدلی عمیق تر و ارتباطات پیشرفته
6- کمتر شدن سوء تفاهم ها و درک بهتر از نیازها و خواسته های همسر و اعضای خانواده
7- کاهش منازعه و بهبود مهارت های مدیریت خشم
8- برقرار کردن آرامش و اضافه کردن میزان رضایت و لذت افراد از زندگی خود


ویژگی های یک مشاوره خانواده خوب


در مشاوره خانواده، زوجین شخصی ترین و حساس ترین مسائل زندگی را با مشاور در میان می گذارند. شکل گیری یک رابطه مثبت بر پایه اعتماد برای بدست آوردن نتیجه، ضروری می باشد. بنابراین باید به یک مشاوره خانواده خوب مراجعه کرد. مشاوره خانواده خوب با مراجعه کننده رابطه ای صمیمانه دارد. همچنین او را قضاوت نمی کند و شرایط فرهنگی، ارزش ها و باورهای خانواده را درک می کند. او برای راهنمایی از نصیحت کردن دوری می کند و به کوچکترین مسائل و مشکلات فرد اهمیت می دهد. همچنین راهکارهایی به فرد ارائه می دهد. مشاوره خانواده خوب اسرار خانوادگی را افشا و یا در جایی ثبت و ضبط نمی کند. همچنین منافع خود را در حل مشکلات فرد می بیند و در ادامه دار شدن مشکلات و جلسات مشاوره نمی بیند.


تفاوت بین مشاوره فردی و مشاوره خانواده


مشاوره فردی شکل و نوعی از مشاوره می باشد که در آن فرد مراجعه کننده واحد درمان محسوب می شود. ولی مشاوره خانواده شکلی از مشاوره می باشد که در آن واحد درمان، خانواده است. بین این دو نوع مشاوره در موارد مختلف مانند تمرکز، مسئولیت، فرآیند، محتوا و اهداف تفاوت اساسی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

تفاوت بین مشاوره فردی و مشاوره خانواده


1- تمرکز


در مشاوره خانواده توجه اصلی بر فرآیندهایی است که در خانواده بعنوان یک گروه رخ می دهد. اما در مشاوره فردی، فرد بیمار است و توجه اصلی بر آشفتگی های درونی آن صورت می گیرد.


2- مسئولیت


درمشاوره فردی، مشاور مسئول فرد می باشد. همچنین نشانه های بیماری فرد هدف درمان قرار می گیرد. اما در مشاوره خانواده، خانواده بیمار می باشد و مشاور مسئول رفاه و آسایش کل خانواده است.


3- فرآیند


در مشاوره خانواده، مشاور افراد را با عنوان اعضای یک گروه مورد بررسی قرار می دهد و رفتار آنها را به تعاملات سایر اعضای خانواده مرتبط می سازد. در مشاوره فردی، مشاور فرد را بصورت عمیق، جدا از محیط اجتماعی و ارتباط خانوادگی مورد بررسی قرار می دهد.


4- محتوا


در مشاوره فردی، مشاور موضوع کنونی را با تجربیات گذشته ی فرد ارتباط می دهد. همچنین از موضوعات تخیل، رویا و معانی آنها کم و بیش بعنوان درمان استفاده می کند. محتوای تخیل و رویا ممکن است مورد تعبیر و تفسیر قرار گیرند و به وسیله مشاور به احساسات، نگرش ها و رفتارمرتبط شوند. اغلب هویت فرد از طریق بررسی یکپارچگی های او که از تعارض بین نهاد و فراخود بدست می آید، توصیف می شود. اما در مشاوره خانواده، مشاور در درمان روی تعاملات بین اعضای خانواده تمرکز دارد. فرآیند و تعاملات خانواده توسط مشاور نشان داده می شوند و معانی آنها به همان شکلی که اتفاق افتاده مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین موضوعات بوسیله خانواده آشکار و بی پرده با مشاوره در میان گذاشته می شود.


5- اهداف


دستیابی به عملکرد اثربخش خانواده بدون توجه به آسیب شناسی فرد، درک فرد از خودش و سایر اعضای خانواده در ارتباط با یکدیگر و برقراری تعاملات سالم بین اعضای خانواده هدف اصلی مشاوره خانواده می باشند. اما در مشاوره فردی، هدف اصلی تشخیص، تحلیل و درمان اختلال یا بیماری فرد، درک فرد از خودش بعنوان فردی یگانه و منحصر به فرد و جستجو، بینش دهی و رهایی شخص از تعارضات سرکوب شده می باشد.


سخن پایانی


اگر شما هم در خانواده دارای مشکلات و چالش هایی هستید که نمی توانید با آنها روبرو شوید و آنها را حل کنید، یا فردی منزوی هستید و از روبرو شدن با مشکلات واهمه دارید. پیشنهاد ما به شما مراجعه به یک مشاوره فردی و یا خانواده خوب می باشد. مشاوره برای برخی از افراد که مشکلی در خود و خانواده دارند می ‌تواند تأثیرگذار و حل کننده مشکل آنها باشد. خانواده‌ها از همان اول زندگی باید مشکلاتی که وجود دارند را حل کنند تا در آینده بزرگ و دردسرساز نشوند و آسیب‌های بیشتری به خانواده وارد نکنند. اگر هر مسئله یا مشکلی که در زندگی وجود دارد به موقع حل نشود احتمال دارد مشکلات زیادی به همراه داشته باشد. روانشناسی، نگاه و فکر شما را به مسائل و مشکلات باز می ‌کند و باعث می ‌شود تا درمورد هر مشکلی به ‌درستی فکر کنید و برای حل کردن مشکلات راه ‌حل ‌هایی پیدا کنید.