تفاوت بین جراحی بینی به روش باز و بسته

تفاوت بین جراحی بینی به روش باز و بسته ، عمل جراحی بینی، به دو شیوه باز و بسته انجام می شود. در گذشته بیشتر از روش بسته استفاده می شد. اما پس از دستیابی به تکنیک های جدید، در حال حاضر به کار گیری جراحی باز در اولویت می باشد. جراحی باز مدرن تر است. این دو روش هرکدام معایب و مزایایی دارند

و به طور قاطع نمی توان نظر داد که کدام روش جراحی بینی بهتر است. در این مقاله با تفاوت بین این دو روش آشنا می شویم.


جراحی بینی با روش بسته


در روش جراحی بینی به روش بسته، جراح بینی، تمامی برش های مورد نیاز برای دسترسی به ساختارهای غضروفی و استخوانی را در داخل بینی و بر روی مخاط داخل بینی انجام می دهد. به همین دلیل بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند که اصطلاح صحیح تر برای این روش دسترسی اندونازال (دسترسی از داخل بینی) به جای دسترسی بسته می باشد. در جراحی بینی به روش بسته هیچ گونه برشی روی سطح پوست زده نمی شود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند و به نتایج فوق العاده ای هم می رسند. ولی اکثراً رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند. در جراحی بینی به روش بسته، همه برش های لازم در داخل بینی زده و پس از آن، پوست خیلی محدود از ساختمان غضروفی – استخوانی خود جدا می شود. توسط ابزار مخصوصی بالا نگه داشته می شود تا جراح بتواند کار خود را انجام دهد. به همین دلیل دید دو چشمی پزشک در روش بسته محدود خواهد بود. در صورتی که غضروف های سر بینی به اصلاح احتیاج داشته باشد، از راه برش هایی که در داخل بینی زده شده، پس از آزاد کردن آن، از پوست بیرون کشیده خواهد شد.

جراحی بینی با روش بسته


مزایای روش بسته


جراحی بینی به روش بسته دارای مزایای زیر می باشد:
• به برش کمتری نیاز دارد.
• ورم بینی و کبودی دور چشم بعد از عمل، نسبت به روش باز کمتر است.
در روش بسته به دلیل اینکه در طی عمل به کانال های تخلیه طبیعی پوست دست زده نمی شود، میزان تورم کمتر شده و زودتر بهبود می یابد.
• احتمال ایجاد اسکار در بینی کمتر می باشد.
• کوتاه تر بودن مدت زمان عمل نسبت به روش باز
این ویژگی به این معنا است که این روش نیاز به بی حسی کمتری برای انجام جراحی زیبایی بینی دارد. این عامل برای برخی از زیباجویان مهمترین ویژگی تلقی می شود. به دلیل برش کمتری که در این جراحی وجود دارد، مدت زمان آن تا پایان عمل حدود 30 دقیقه کمتر می باشد.
• برش پوست در بخش کلوما وجود ندارد.
• میزان زخم های ایجاد شده در این روش کمتر است.
با توجه به این که در روش عمل بسته بینی هیچ برش خارجی ایجاد نمی شود، پس زخمی نیز بر روی پوست باقی نمی ماند. برش های این روش در نواحی داخلی بینی ایجاد می شود.
• میزان گردش خون در پوست نوک بینی بیشتر است.
نکته بسیار مهمی که در روش بسته باید به آن توجه داشته باشیم میزان گردش خون در پوست است. از آنجا که در جراحی بینی بسته برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی شود پس گردش خون در این ناحیه از پوست متوقف نمی شود.


جراحی بینی با روش باز


در روش جراحی بینی باز، در واقع بهتر است اصطلاح دسترسی اكسترنال (دسترسی از خارج بینی) برای آن بكار برده شود. برش كوچكی بر روی پوست ستون ما بین دو حفره بینی (كالوملا) در بیرون داده می شود. در این روش امكان دسترسی با دید و تسلط بهتر و قدرت مانور بیشتر برای جراح فراهم می شود. به همین دلیل در تعدادی از اختلالات ساختاری پیچیده كه در گذشته با روش بسته امكان جراحی بینی موفق وجود نداشت. امروزه با روش باز می توان به نتایج بهتر و كامل تری دست یافت. امروزه دسترسی باز یا اكسترنال روش ترجیحی اكثریت جراحان بینی در آمریكا می باشد. البته هر دو روش جراحی بینی به روش باز و بسته ، روش های علمی و صحیح می باشند و انتخاب هر كدام از آنها بر اساس ترجیح جراح بینی می باشد. لازم به ذكر است در هر دو روش چنانچه نیاز به جمع كردن پره های بینی باشد، اغلب لازم است پوست این نواحی نیز برش داده شود.
در رینوپلاستی باز، یک برش 7 شکل کوچک روی پوست زده می شود. بوسیله این برش حفرات بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به این ترتیب می توان پوست را به سمت بالای نوک بینی کشید. این حالت به جراح اجازه می دهد که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد، مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت قرینگی، پراجکشن (فاصله بینی از صورت)، طول کل بینی، حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود. ضمناً اصلاح ناقرینگی، جایگذاری و ثابت نمودن پیوندهای غضروفی در این روش بهتر انجام می گیرد. همچنین انجام عمل جراحی ثانویه (ترمیمی) بینی ، فقط با روش عمل بینی باز امکان پذیر است.

جراحی بینی با روش باز


مزایای روش باز


• دید بهتر جراح بینی
در این روش جراحی زیبایی بینی، چون که پوست بینی از اسکلت بینی جدا می شود، جراح بینی به راحتی می تواند ایرادات بینی را مشاهده و آن ها را برطرف نماید. همچنین احتمال بروز ناقرینگی در جراحی بینی به روش باز کمتر است.
• قرار دادن گرافت یا پروتز راحت تر می باشد.
در برخی از مواقع لازم است اسکلت بینی را با پیوند غضروف یا گرافت و پروتز تقویت نمود که در این روش این فرآیند راحت تر انجام می شود.
• مناسب برای جراحی های دشوار
معمولا جراح در صورتی که بینی کج، پیچ خورده یا ترمیمی باشد اولویت جهت انجام جراحی بینی به روش باز است. همچنین در این روش دسترسی به نوک بینی راحت تر بوده و در صورتی که در این ناحیه نیز تغییراتی لازم باشد، جراح به راحتی می تواند آن ها را ببیند و اصلاح کند.


تفاوت بین جراحی بینی به روش باز و بسته چیست؟


• این دو روش از نظر برش هایی که در بینی داده می شوند با هم تفاوت دارند. در جراحی بینی به روش باز یک برش وجود دارد. در صورتی که این برش در جراحی بینی به روش بسته وجود ندارد. در روش باز برش روی سطوح بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود.
• در روش باز چون برش داده می شود، پوست بینی هنگام عمل کامل به سمت بالا کشیده می شود. جراح با دید کامل به ساختمان های استخوانی و غضروفی بینی نگاه می کند. همچنین کوچکترین مشکلات در بینی را مشاهده می کند. جراحی بینی به روش باز به خصوص در بینی هایی که دچار قوز های بزرگ و انحراف شدید و کجی هستند روشی مناسب است.
• این دو روش از نظر مدت زمان جراحی با هم تفاوت دارند. در جراحی بینی به روش بسته مدت زمان جراحی حدود 15 دقیقه نسبت به روش باز کمتر است.
• در روش بسته، ورم بینی کمتر است و زودتر این ورم برطرف می شود.
• عمل بینی بصورت بسته، سخت تر و پیچیده تر از روش باز است. همچنین عوارض عمل بینی باز از بسته بیشتر است.
• در جراحی بینی به روش باز احتمال تحلیل تکیه گاه نوک بینی بسیار کمتر از روش بسته می باشد.
• دوره نقاهت پس از عمل بینی در روش جراحی بسته بینی نسبت به باز کمتر است.
• در جراحی های پیچیده بخصوص عمل بینی ترمیمی چون جراح در روش باز دید بهتری دارد، از این روش استفاده می شود.
• احتمال بروز غیر قرینگی ناشی از عمل بینی در روش باز کمتر از روش بسته است.
• در عمل بینی بسته احتمال ضعف و ناخوشی بخصوص در افراد سن بالا کمتر از جراحی بینی باز می باشد.

تفاوت بین جراحی بینی به روش باز و بسته چیست؟


سخن آخر


در نهایت انتخاب روش مناسب بر عهده جراح و متخصص گوش، حلق و بینی می باشد. جراح بینی با توجه به مهارت خود و مشکلات بینی بیمار یکی از این دو روش جراحی بینی را انتخاب می کند. نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته باهم هیچ تفاوتی ندارد و تمام موارد مراقبتی که جراح بینی برای به دست آوردن نتیجه ایده آل مطرح می نماید برای هر دو روش یکسان است. در هر دو رینوپلاستی باز و بسته، برش های درونی، درون بینی زده می شوند تا به چهارچوب استخوان و غضروف بتوان دسترسی پیدا کرد.