تزریق چربی + عوارض و مراقبت های آن

تزریق چربی + عوارض و مراقبت های آن ، یکی از مهم ترین تغییراتی که افزایش سن به وجود می آورد، کاهش کلاژن سازی و الاستین بدن می باشد. کاهش کلاژن سازی و الاستیسیته پوست موجب می شود تا حجم چربی پوست در نواحی مختلف بدن کاهش پیدا کند. اما می توان این حجم چربی از دست رفته را درمان کرد.

روش های زیادی برای از بین بردن چین و چروک های ناشی از کاهش چربی وجود دارد که تزریق چربی یکی از آن ها می باشد. در این مقاله در خصوص تزریق چربی و نقش آن در جوانسازی صورت می پردازیم.


تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی به صورت یکی از موثرترین و ماندگارترین روش های جوانسازی و جبران حجم از دست رفته چربی پوست می باشد. وجود حفره ‌های متعدد در صورت، فرو رفتگی گونه و حتی اصلاح فرم لب ها از جمله دلایلی است که می تواند با تزریق چربی جبران شود. پیوند چربی روشی است که در آن بافت چربی از ناحیه مورد نظر در بدن فرد متقاضی برداشته می شود. پس از طی پروسه فرآوری به نقاط مختلفی در ناحیه زیر پوست تزریق می شود. اصطلاح پیوند چربی اتولوگ به روشی گفته می شود که منبع چربی بدست آمده از همان شخصی باشد که قرار است از آن استفاده شود. سالها از این روش برای اهداف مختلف چه در زمینه ی جوانسازی و برطرف کردن نقص های صورت، مانند ترمیم ناحیه اسکار و زخم (سر، صورت و دست ها)، و همچنین تحریک رشد فولیکول های مو استفاده می شود. از نظر بسیاری، بافت چربی اتولوگ به عنوان ماده پرکننده ایده آلی برای جوان سازی صورت در نظر گرفته می شود. زیرا یکی از زیست سازگارترین فیلرهای پوستی بدون ایمونوژنسیته را نشان می دهد. نتیجه درمان با تزریق چربی ایجاد بافتی نرم، طبیعی و همگن با بافت طبیعی در ناحیه مداخله می باشد. ممکن است دارای اثرات نیمه دائمی تا دائمی باشد.

تزریق چربی چیست؟


تزریق چربی صورت


اکثر مردم تصور دارند که مهمترین علائم پیری، چین و چروک و افتادگی پوست است. در حالی که مهمترین دلایل اصلی بروز پیری در چهره در واقع کاهش حجم صورت می باشد. از دست رفتن حجم صورت می تواند منجر به برجسته شدن نواحی استخوانی صورت وگودی اطراف چشم شود. این کاهش حجم حتی می تواند باعث شود تا برآمدگی گونه ها که نقش مهمی در زیبایی شناسی چهره دارند، صاف و بدون حجم به نظر برسد. کانتورینگ و برجستگی های صورت توسط ژنتیک افراد تعیین می شود. به همین دلیل برخی از افراد دارای صورت استخوانی، چانه و گونه های برجسته هستند. در حالی که برخی دیگر دارای چهره گرد تری با برجستگی های کمتر می باشند. بنابراین کاهش حجم صورت می تواند مربوط به پیری و یا ژنتیک و ساختار صورت باشد. به هر حال روش هایی برای افزایش حجم و جوانسازی پوست صورت افراد وجود دارد. تزریق ژل، بوتاکس و نیز تزریق چربی به صورت از روش های جوانسازی می باشند. پرکننده های صورت یا فیلرها نیز یک روش بدون جراحی وغیر تهاجمی هستند که برای پر کردن چین و چروک ها و برجسته کردن نواحی صورت مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج حاصل از این درمان های تزریقی و غیرتهاجمی موقت است. برخی از فیلرها سبب تحریک تولید کلاژن در پوست می شوند.
در روش تزریق چربی به صورت از چربی های هر فرد فقط خاص همان فرد استفاده می شود. چربی در واقع نوعی فیلر یا حجم دهنده طبیعی است که کاربرد های زیادی در طب و زیبایی دارد. تزریق چربی به منظور جوانسازی و زیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است.

تزریق چربی صورت


تزریق چربی به گونه


با تزریق چربی خالص به گونه ها می توان به تکامل و بهبود زیبایی صورت کمک کرد. از لیپوساکشن جهت بازیابی مواد چربی استفاده می شود. سپس این مواد، پاکسازی و آماده شده تا برای تزریق چربی در گونه مورد استفاده قرار گیرند.

تزریق چربی به گونه


تزریق چربی به خط اخم


تزریق چربی صورت می تواند آثار پیری و چین و چروک صورت را که اغلب با بالا رفتن سن اتفاق می افتند (همچون خطوط لبخند، اخم و خطوط ماریونت که از گوشه پایینی دهان شروع می شوند و تا چانه ادامه پیدا می کنند، چین و چروک ها و گودی ها مانند زیر چشم ها یا زیر گونه ها) را از بین ببرد. برای از بین بردن خطوط اخم ممکن است که بوتاکس و تزریق چربی با هم استفاده شوند.

تزریق چربی به خط اخم


مراحل تزریق چربی


ابتدا محل برداشت چربی ضد عفونی می شود و تحت شرایط استریل، بی حسی موضعی انجام می شود. با استفاده از سرنگ های مخصوص که به سر آنها کانولاهای مناسب وصل شده است و از طریق سوراخ کوچک، چربی های زیر پوست با فشار کم بیرون کشیده می شوند. سپس طی فرآیند فرآوری، چربی ها چندین بار با سرم شستشو داده می شوند تا خون و سایر مواد ناخالص از آن جدا شود. بعضی از پزشکان از سانتریفیوژ جهت جداسازی کامل سرم ها از بافت چربی استفاده می کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگ های 1CC کشیده و آماده تزریق می شود. در محلی که قرار است تزریق چربی انجام شود، ضد عفونی و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس به سر سرنگ 1CC کانول های مخصوص وصل شده و تزریق چربی به محل مورد نظرانجام می شود. این عمل بصورت سرپایی درمطب انجام می شود. اکثرا با بی حسی موضعی و گاهی با بیهوشی خفیف انجام می شود. طول مدت عمل یک تا سه ساعت است و مدت زمان آن به وسعت محل عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.
تزریق چربی یک روش نسبتاً غیر تهاجمی می باشد و مراحل مختلفی جهت انجام آن وجود دارد. ابتدا با استفاده از تکنیک های استاندارد جهت برداشت چربی از نواحی مورد نظر بدن که می تواند شکم، باسن یا ران باشد استفاده می شود. آسپیراسیون چربی از طریق برشهای ریز انجام می شود که تقریباً هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد. چربی حاصل از برداشت، با استفاده از حداقل تغییرات، به آرامی برای تزریق آماده می شود. با استفاده از کانول های ریز که از طریق برش های ریز در نواحی مورد نظر جهت انتقال چربی ها صورت می گیرد به راحتی در خطوط، نواحی گود، خالی و همچنین نواحی بدون حجم صورت تزریق می شوند. این امر سبب جوان سازی و بازسازی حجم از دست رفته در بافت مورد نظر می شود.
متخصص ممکن است قسمت های مورد نظر را تا حد زیادی (به لحاظ افزایش حجم زیاد در ناحیه ی تزریق) از چربی تزریق کند که نباید برای افراد نگران کننده باشد. زیرا متخصص می داند که ممکن است درصدی از سلولهای چربی زنده نمانند و از دست بروند. پس با تزریق بیشتر در نواحی سبب می شود پس از گذشت زمان حجم واقعی و مطلوب ترزیق در بیماران مشاهده شود.
تزریق صورت نسبتاً ساده است و شامل یک برش ساده در منطقه مورد نظر در محل تزریق چربی است. چربی از طریق برش های کوچک با کانول تزریق می شود و پزشک متخصص چربی را در عمقی از پوست و ناحیه ای از صورت تزریق می کند. مکان تزریق چربی تغییر نخواهد کرد و جابجا نمی شود.


به طور کلی روش تزریق چربی را در سه مرحله می توان خلاصه کرد:
1- ابتدا برش ‏های کوچکی در پوست ایجاد می ‏گردد و یک لوله نازک برای جمع کردن مقدار کمی چربی (مشابه با لیپوماتیک) استفاده می‏ شود. بعد از بخیه زدن برش‏ ها، گن مناسبی باید پوشیده شود.
2- با سرنگ ‏های مخصوصی چربی ‏ها به محل مورد نظر تزریق می‏ شوند. سوزن سرنگ‏ ها بسیار ظریف است و زخمی در پوست ایجاد نمی ‏کند.
3- تجهیزات مدرن و ویژه ‏ای چربی را از خون و دیگر مایعات جدا می ‏کند.

مراحل تزریق چربی


کاربردهای تزریق چربی


• رفـع چین‏ و چروک ‏های عمیق صـورت و گردن
• برجسته کردن گونه، لب و فرم دادن به صورت
• بهبود قسمت‏های خالی صورت مانند گودی زیر چشم


مراقبت های قبل از تزریق چربی


• دو هفته قبل از اقدام به تزریق از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید.
• داروهایی که ممکن است خونریزی را تشدید کنند، مصرف نکنید.
• آزمایشات تجویز شده را به طور کامل انجام دهید.
• سعی کنید برای استراحت چند روزه برنامه ریزی کنید.
• آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک باید قبل از تزریق مصرف شود.
• در روز تزریق باید از آرایش صورت، چشم و ناحیه ای که قرار است تزریق انجام شود، خودداری کرد.
• بهتر است ناحیه مورد نظر با صابون و بتادین شسته شود.


مراقبت های بعد از تزریق چربی


• مشاهده کبودی
ممکن است در ناحیه تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده تورم، درد و به ندرت کبودی مشاهده شود. این حالت طبیعی بوده و به تدریج طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد. میزان کبودی و تورم متناسب با مقدار چربی تزریق شده است ولی به طور معمول دو هفته طول می کشد.
• جلوگیری از فشار به ناحیه تزریق شده
به منظور جلوگیری از جابجایی چربی های تزریق شده توصیه می شود، بعد از تزریق از وارد کردن فشار به آن نواحی جدا خودداری شود. به عنوان مثال در تزریق چربی گونه تا حدود ده تا چهارده روز نباید روی گونه خوابید.
• کاهش تورم
در روز اول برای کاهش تورم و کبودی استفاده از کمپرس آب سرد هر پنج تا ده دقیقه و در روزهای بعد استفاده از کمپرس آب گرم ملایم توصیه می شود.
• نحوه خوابیدن
برای جلوگیری از تشدید تورم بهتر است از چند بالش زیر سر برای خوابیدن استفاده شود، تا سر بالاتر از بدن قرار گرفته و خون در نواحی تزریق جمع نشود. لازم است شخص از خوابیدن روی گونه ها و نواحی تزریق پرهیز کرده و به صورت طاق باز بخوابید، همچنین از ماساژ صورت باید خودداری کرد.
• جلوگیری از خم کردن سر
در 3 الی 4 روز اول پـس از تزریـق چربی به صـورت، از خـم کردن سر به مدت طولانی جهت انجام کارهای روزمـره خـودداری کنید.
• استحمام
استحمام بعد از گذشت 24 ساعت امکان ‌پذیر است. از فشار دادن و ماساژ دادن نواحی تزریق‌ شده اکیداً خودداری فرمایید.
• مشاهده درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز
چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد، بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه کند.


عوارض تزریق چربی


تزریق چربی مانند انجام هر روش زیبایی و جوانسازی تزریق ممکن است عوارض داشته باشد، که گزارشات آن بسیار معدود بوده است. از جمله این عوارض می توان به خون ریزی، عفونت، هماتوم، ایجاد اسکار زخم، واکنش آلرژیک و یا صدمه به بافت اصلی اشاره کرد.


سخن آخر


در این مقاله با انواع تزریق چربی و مراقبت های آن آشنا شدیم. با بالا رفتن سن، چین و چروک در صورت افراد زیاد می شود. برای رفع چین و چروک ها و جوانسازی پوست روش های مختلفی مانند تزریق ژل، چذبی، بوتاکس و ... وجود دارد. برای انجام این روش ها باید به کلینیک معتبر و دارای متخصص و پزشک با تجربه مراجعه کنید.