تخت بیمارستانی چیست؟ + قیمت

تخت بیمارستانی چیست؟ + قیمت ، بیمارستان خانه دوم بیماران و پرستاران می باشد. از آنجا که فضا و حریم شخصی بیمار در بیمارستان محدود است، باید شرایطی را پیش بینی کنیم تا حداکثر آرامش و راحتی ممکن برای بستری شدن، استراحت بیمار و نیز ارائه مراقبت های درمانی توسط تیم درمانی بخصوص پرستاران

و پزشکان فراهم آید. تخت بیمارستانی (Hospital bed)، تختی می باشد که برای استراحت بیمار در طول ۲۴ ساعت بستری بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به موضوع تخت های بیمارستانی می پردازیم. با ما همراه باشید.


تخت بیمارستانی چیست؟

تخت بیمارستانی یک وسیله کاربردی برای نگهداری در بیمارستان ها، مراکز درمانی و منازل می باشد. همچنین وسیله ای مفید و کاربردی جهت استراحت بیمارانی که تحرک ندارند و یا مشکلاتی دارند که به هر جهت نیاز به استراحت دائمی بر روی تخت دارند، است. منظور از تخت بیمارستانی یا تخت بستری تختی می باشد که برای استراحت بیمار در طول 24 ساعت بستری مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که بیمارستان خانه دوم بیمار در طول درمان به حساب می آید، نباید شرایط به گونه ای باشد که دچار مشکلاتی از قبیل عدم راحتی بیمار هنگام خواب، عدم سهولت در جا به جایی و ... شود. از تخت های بیمارستانی نسبت به امکانات در بخش های مختلف استفاده می شود. تخت ها نسبت به شرایط مورد نیاز بیمار باید دارای امکانات متفاوت بوده و قابل اتصال دستگاه هایی مورد نیاز برای بیمار باشد. تخت بیمارستانی تختی است که جهت رفاه حال بیماران طراحی و ساخته می شود. اگرچه نام آن بیمارستانی است اما امروزه بسیاری آنرا برای استفاده بیماران و عزیزان خود در منازل استفاده می کنند. استفاده از تخت بیمارستانی علاوه بر ایجاد امکاناتی برای راحت تر طی شدن دوران نقاهت، مراقبت از بیمار را برای پرستاران و همراهان راحت تر خواهد کرد. با تغییر موقعیت بیمار، امکان تغذیه و جابجایی وی به راحتی فراهم خواهد شد و در صورت استفاده از تخت بیمارستانی لگن دار مشکلات مربوط به دفع بیمار هم کمتر خواهد شد. برخی از بیماران به علت کمبود فضا و یا خاص بودن بیماریشان نیاز به تخت بیمارستانی سفارشی دارند.

تخت بیمارستانی چیست؟


انواع تخت بیمارستانی


تخت بیمارستانی به طور کلی به دو دسته اصلی طرح های برقی و تخت های مکانیکی تقسیم می ‌شود.


• تخت بیمارستانی برقی


تخت بیمارستانی برقی دارای امکانات مشابهی با تخت بیمارستانی مکانیکی می باشد. اما تفاوت اصلی این طرح در الکتریکی یا برقی بودن آن است. به این ترتیب در تخت برقی تمامی فعالیت ها، تنظیم و امکانات به صورت اتومات، با ریموت و به وسیله برقی انجام می ‌شود. اما در تخت مکانیکی این قضیه بسیار متفاوت می باشد .

تخت بیمارستانی برقی


• تخت بیمارستانی مکانیکی


تخت بیمارستانی مکانیکی از لحاظ امکانات و تجهیزات با تخت بیمارستانی برقی تفاوتی ندارد. تفاوت اصلی این تخت ها در مکانیکی و برقی بودن می باشد، که همه آپشن ها و امکاناتی که تخت برقی به صورت الکتریکال و اتومات انجام می‌ دهد را تخت مکانیکی با روی دست و جابجایی اهرم ها انجام می دهد .
برای نگهداری از بیماران، سالمندان و افرادی که به هر علت تعادل و توانایی حرکت ندارند، تخت بیمارستانی مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

تخت بیمارستانی مکانیکی


کاربردهای تخت بیمارستانی


در اینجا به برخی از کاربردهای تخت بیمارستانی اشاره خواهیم کرد :
• تخت بیمارستانی امکان حرکت زیر سر یا قسمت بالا تنه بیمار را به ما می دهد. این امکان باعث سهولت در امر غذا دادن به بیمار، جابجایی از یک خط دیگر یا یک ویلچر و همچنین برای ارتباط برقرار کردن با افراد دیگر، پرستاران و اهالی منزل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
• تنظیم شیب زیر سر بیمار به همراه زیر پای بیمار این امکان را به ما می دهد که گردش خون بیمار به راحتی انجام شود. دیگر احساس کرختی در بدن نکند. تنظیم شیب زیاد در ران پا این امکان را می دهد، هنگامی که سر بیمار را بالا می آوریم دیگر مریض روی تخت به سمت پایین نخورد و هدایت نشود .
• دارای حفاظ های بسیار مستحکم می باشد. این اطمینان خاطر را به ما می دهد هنگامی که بیمار بر روی چرخ در حال استراحت کردن است و تعادلی بر روی خود ندارد دیگر از روی تخت سقوط نمی کند .
• دارای رویه هایی می باشد. این امکان را به ما می دهد برای شستشو و ضدعفونی دست اختیار بازتری داشته باشیم. با محلول ها و مواد شوینده قوی این مسئله بهداشت عمومی بیمار را به طور کلی تقویت می کند .
• دارای چرخ های بسیار مستحکم است که در جابجایی بیمار از سمتی به سمت دیگر بسیار کاربردی و مفید می باشد. همچنین چرخ ها دارای ترمز می باشند.
• دارای بالابر های بسیار روان و مسکن برای تنظیم شیب زیر سر بیمار و زیر پای بیمار می باشند.


قیمت تخت بیمارستانی


با توجه به تغییرات بازار و مواد اولیه قیمت تخت های بیمارستانی متفاوت می باشد. همچنین نوع آن در قیمت تخت بیمارستانی تاثیر دارد. به همین خاطر نیاز به استعلام قیمت از تولیدکنندگان معتبر و با سابقه، می باشد.


سخن آخر


امروزه استفاده از تخت های بیمارستانی برای بیماران ضروری می باشد. این تخت ها را علاوه بر بیمارستان ها، می توان در خانه ها نیز استفاده نمود. تخت های بیمارستانی برای بیماران با توجه به شرایط آنها انواع مختلفی دارند که در این مقاله با انها آشنا شدیم.