مزایای بوتاکس

بوتاکس چیست؟ ، بوتاکس یک نام تجاری است. استفاده از این واژه در ایران مرسوم شده است. سم بوتولینوم Botulinum toxin از سم باکتری کلستردیوم استخراج می شود. این سم برای فلج کردن موقت عضلات استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی جراحی ها و اقدامات برای زیبایی افزایش یافت.

یکی از این اقدامات که طرفداران زیادی دارد بوتاکس می باشد. استفاده از این سم به صورت تزریق انجام می گیرد. البته این کار نیازی به جراحی ندارد و به راحتی با تزریق انجام می شود. اثر این تزریقات بسته به سابقه های گذشته ی انجام آن بین 3 تا 6 ماه ماندگاری خواهد داشت. تزریق به صورت زیر پوستی صورت می گیرد. پس از آن عضلات ناحیه ای که تزریق در آن انجام شده فلج می شوند. این حرکت باعث از بین رفتن چین و چروک های صورت می شود. بنابراین با تزریق این عمل زیبایی و جوانی به صورت باز می گردد.

بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

در صورتی که تمایل به استفاده از این اقدام دارید نیاز است هر 3 ماه یک بار یا حداکثر 6 ماه آن را تجدید نمایید. انجام این تزریق معمولاً بین 10 دقیقه تا 20 دقیقه طول می کشد. پس از تزریق، اثرات و نتایج به دست آمده از روز 4 به بعد نمایان می شود. به عبارت دیگر بوتاکس ترکیبی از سم ایجاد شده از باکتری است. این سم مسمومیت حاد غذایی ایجاد می نماید. پس از تزریق این سم به قسمت خاصی از صورت، مواد تزریقی خود را به گیرنده های عصبی عضله رسانده و به آن ها وصل می شوند. به این صورت پس از مدتی بر روی آن ها تاثیر گذاشته و باعث فلج شدن آن عضله می شوند.

بوتاکس چیست؟

مزایای بوتاکس


بوتاکس از کلستریدیوم بوتولینوم به دست آمده است. استفاده ی خوراکی از این باکتری بسیار خطر دارد. اما استفاده از آن در مواد بهداشتی و آرایشی بی خطر می باشد. این ماده در ابتدا برای درمان اسپاسم چشم تولید شد. زیرا با استفاده از آن عضلات فلج شده و جلوی اسپاسم بیش از حد چشم گرفته می شد. به مرور زمان پزشکان اثرات دیگر این ماده را کشف کرده و از آن برای از بین بردن چروک های سطوح نیز بهره بردند. جالب است بدانید استفاده از بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. بوتاکس به نسبت داروهای پر عارضه، عوارض کمتری دارد. علاوه بر این موارد، بوتاکس برای افرادی که بیش از اندازه عرق می کنند نیز بسیار تاثیرگذار است.
بوتاکس یک استفاده مختص آقایان دارد. مردانی که دچار بزرگی غده ی پروستان هستند با تزریق بوتاکس بهبود می یابند. این عمل باعث کاهش تکرر ادرار خواهد شد. مزیت دیگر بوتاکس مربوط به بهبود درد مفاصل است. تزریق بوتاکس باعث کاهش دردهای مفاصل و آرتریت به مدت 3 تا 12 ماه می شود.

مزایای بوتاکس


معایب انجام بوتاکس


با این که بوتاکس مزایای زیادی دارد اما بهتر است بدانید در هر حال این ماده یک نوع دارو است. همان طور که می دانیم اکثر داروها در هر حال عوارض و واکنش هایی دارند. به همین علت استفاده از آن ها حتماً باید با اطلاع و تحت نظر پزشک متخصص باشد. با انجام بوتاکس و فلج شدن برخی از عضله های صورت ممکن است نتوانید مانند قبل لبخند یا اخم داشته باشید. شاید این احساس باعث نگرانی و ناراحتی شما شود اما مشکلی نیست زیرا پس از گذشت زمان صورت به حالت اول باز می گردد. علاوه بر این ممکن است مواد بوتاکس با برخی از داروها تداخل پیدا کند. به همین علت حتما باید پیش از انجام بوتاکس با پزشک متخصص مشورت نمایید. همچنین انجام بوتاکس به زنان باردار نیز اصلاً توصیه نمی شود چون ممکن است بر روی جنین تاثیر بگذارد.


عوارض احتمالی بوتاکس


بوتاکس عوارض زیادی ندارد حتی بسیاری از این عوارض به دلیل عدم آگاهی تزریق کننده ایجاد می شود. به همین علت تاکید می شود که این عمل حتماً توسط متخصص انجام شود. به طور عادی ممکن است انجام بوتاکس چند عارضه ی معمولی به همراه داشته باشد. مانند درد، قرمزی و تورم پوست، سردرد و حالت تهوع. بر اساس آستانه ی درد هر فرد ممکن است مقداری درد در محل تزریق حس شود. بسیاری از افراد به خوبی درد را تحمل می نمایند. در بسیاری موارد متخصص پیش از انجام بوتاکس از کرم بی حسی موضعی یا کمپرس سرد استفاده می کند. معمولاً نیم ساعت پس از انجام درد از بین می رود. گاهی ممکن است بدن واکنش نشان داده و در محل بوتاکس قرمزی و تورم ایجاد شود. نگران نباشید این عارضه معمولاً نیاز به درمان نداشته و با گذشت چند ساعت خود به خود از بین می رود. در نهایت رایج ترین عارضه ی بوتاکس مربوط به تهوع و سردرد می باشد. البته این عارضه در تعداد کمی مشاهده می شود. معمولاً میزان سردرد و تهوع کم است. این درد ممکن است از چند ساعت تا چهار روز طول بکشد.

انواع بوتاکس

بوتاکس انواع و برندهای مختلف دارد. هرکس براساس شناخت و اطلاعات خود می تواند برای از بین بردن چروک های صورت خود یکی از آن ها را انتخاب نماید. با این روش زیبایی و جوانی مجدد به صورت باز می گردد. امروزه تزریق و انجام بوتاکس در تمام جهان رایج است. افراد زیادی به استفاده از این روش تمایل پیدا کرده اند. انجام بوتاکس حتماً باید توسط پزشکان متخصص انجام شود. با توجه به توضیحاتی که آوردیم بوتاکس انواع مختلفی دارد. شرکت های مختلفی به تولید این ماده اشتغال دارند. در ادامه چند نوع از بوتاکس را شرح می دهیم.

انواع بوتاکس


*بوتاکس دیسپورت Dysport


این نوع از بوتاکس از مهم ترین و پر استفاده ترین انواع آن است. بوتاکس دیسپورت محلولی انگلیسی می باشد. از این ماده برای بهبود و از بین بردن چروک های صورت استفاده می کنند. جالب است بدانید که این محلول استفاده ی دیگری دارد. در کاربرد دیگر از این محلول برای کم رنگ و محو کردن خط های نازک که در صورت ایجاد شده استفاده می کنند. به این ترتیب خط و خطوطی که بر اثر گذشت زمان در صورت ایجاد می شوند نیز قابل درمان هستند. با تزریق دیسپورت به صورت عضله ها بی حرکت می شوند. با این عمل چین و چروک های صورت از بین می روند. این محلول انگلیسی قدرت عمل بسیاری دارد. مهم ترین تفاوت این محلول با سایر انواع بوتاکس مربوط به نوروتوکسین می باشد. دیسپورت حاوی نوروتوکسین است که علاوه بر فایده های زیاد، پروتئین ویژه ای نیز دارد. این پروتئین باعث ارسال پیام هایی به مغز انسان می شود. این ارسال پیام ها به مغز باعث توقف چروک ها می شود. با این کار چین و چروک هایی که در صورت بوجود آمده اند به راحتی و به سرعت از بین می روند.

بوتاکس دیسپورت

* بوتاکس زئومین Xeomin


نمونه ی دیگر بوتاکس زئومین می باشد. از این بوتاکس برای از بین بردن انواع و اقسام چروک های صورت استفاده می شود. این محلول نیز جلوی ارسال پیام های عصبی به مغز را می گیرد. با این کار عضله ها ثابت می مانند و دیگر انقباض در آن ها ایجاد نمی شود. از تفاوت هایی که زئومین با بوتاکس های دیگر دارد مربوط به شرایط نگهداری آن است. برای نگهداری از زئومین نیاز نیست حتماً آن را در دمای پایین قرار دهید. این ویژگی سبب می شود که کلینیک ها بتوانند بدون مشکل از این محلول نگهداری و سرانجام استفاده نمایند. استفاده از این بوتاکس بسیار مورد توجه پزشکان است. این محلول ماده ی افزودنی ندارد و بر همین اساس عملکرد بالایی دارد. با تزریق این محلول به راحتی پس از 10 روز نتیجه ی مناسب و مطلوب خواهید گرفت. ماندگاری این روش از 6 تا 9 ماه خواهد بود.

بوتاکس ژئومین

* بوتاکس نورونوکس Neuronox


بوتاکس دیگری که توسط پزشکان زیادی استفاده می شود نورونوکس است. این محلول ساخته ی کشور کره می باشد. با تزریق این ماده پیام های پیری زود رس به مغز منتقل نمی شود. این کار باعث می شود که انقباض عضله با توان بیشتری صورت گیرد. نورونوکس فعالیت های عضله ای صورت را کم می کند بنابراین در مدت زمان کمی چین و چروک صورت از بین می رود. با تزریق این محلول از روز هفتم به بعد تغییرات نمایان می شود. ماندگاری این بوتاکس بین 4 تا 6 ماه خواهد بود. شاید در برخی افراد پس از تزریق کبودی دیده شود. اما نگران نباشید این کبودی به زودی از بین می رود.

بوتاکس نورونوکس

* بوتاکس کنیتوکس Canitox


کشور چین هم نوعی بوتاکس تولید می کند. این محلول به اسم کنیتوکس معروف است. با تزریق این ماده نیز ارسال پیام های عصبی به مغز متوقف شده و بنابراین چروک های صورت از بین خواهند رفت. برای نگهداری از این محلول نیاز به دمای پایین است. به دلیل نتایج کم نظیر کنیتوکس استفاده از آن در سرتاسر دنیا بسیار رایج می باشد. تغییرات انجام بوتاکس با این محلول بعد از گذشت 3 روز مشخص می شود. بهتر است بدانید که ماندگاری این نوع بوتاکس از 3 تا 5 ماه می باشد.

بوتاکس کنیتوکس

* بوتاکس درماتوکس Dermatox


نوع آخری که در این مقاله به آن اشاره می کنیم بوتاکس درماتوکس می باشد. استفاده از این محلول در ایران رواج زیادی دارد. استفاده از این محلول در پزشکی کاربردهای بسیاری به همراه دارد.


مراقبت های بعد از بوتاکس


پس از انجام و تزریق بوتاکس یک سری از اقدامات را نباید انجام دهید. برای 5 تا 7 ساعت اول نیاز است که به صورت خود آب نزنید. آرایش کردن نیز نباید در این مدت زمان بر روی صورت انجام شود. همچنین باید مراقب حرکات سر خود باشید و آن را زیاد خم و راست نکنید. عینک زدن، خارش و ماساژ صورت، دراز کشیدن و خوابیدن نیز در این مدت زمان از اموری است که تاثیر بوتاکس را کاهش می دهد. علاوه بر این موارد مصرف الکل، سیگار و کافیین نیز اثرات منفی خواهند داشت. یادتان باشد پس از تزریق بوتاکس تا سه روز اول نباید کارهای سنگین و حتی فعالیت های ورزشی را انجام دهید. اگر در این مدت دچار التهاب و کبودی در پوست شدید می توانید از یخ برای بهبود آن استفاده نمایید. در صورت احساس درد در سر نیز از داروهای مسکن معمولی مثل استامنیفون می توان استفاده کرد. پس از دو روز از تزریق آرام آرام اثرات بوتاکس مشخص می شود. این اثرات با گذشت دو هفته به حداکثر خواهند رسید.

مراقبت های بعد از بوتاکس


سخن پایانی


انجام بوتاکس برای فلج کردن موقتی برخی عضلات به کار می رود. این کار گاه جنبه ی زیبایی داشته و با این هدف انجام می شود و گاهی جنبه ی درمانی دارد. به هر حال در دنیای امروزی انجام بوتاکس بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. در این مقاله شرحی از انجام تزریق بوتاکس، مزایا و معایب این کار و مراقبت های پس از آن آمده تا شما با خواندن آن آگاهی لازم را در این موضوع بدست آورید. شاید شما هم از علاقه مندان به انجام بوتاکس باشید. بنابراین حتماً برای تصمیم گیری نیاز به آشنایی با نحوه ی انجام آن دارید.