بهترین پماد برای درمان خارش گوش

بهترین پماد برای درمان خارش گوش ، گوش ها نسبت به اعضای دیگر بدن کوچک هستند. اما درون آنها پر از تارهای حساس عصبی می باشد. در نتیجه گوش ها ممکن است در معرض خارش گوش قرار گیرند. عارضه خارش گوش، در میان افراد بسیار شایع است. خارش گوش وضعیت غیر قابل تحملی را برای فرد به وجود

می آورد. به طوری که فرد مدام فکر می کنید شیء خارجی به گوشش چسبیده که در نهایت منجر به آسیب مجرای گوش می شود. باید حتما عفونت و خارش گوش را جدی بگیرید. اکثر مواقع افراد برای خارش گوش از شی نوک تیز مثل کلید استفاده می کنند. این امر ممکن است باعث زخم گوش و در نتیجه عفونت گوش شود. البته استفاده از شی نوک تیز ممکن است که به کانال و پرده گوش صدمه بزند. خارش گوش ممکن است نشان دهنده ی یک بیماری و یا پیش زمینه آن باشد. در این مقاله با بهترین پماد گوش برای خارش آشنا می شویم. با ما همراه باشید.


دلایل خارش گوش چیست؟


گوش ها ممکن است در معرض خارش قرار گیرند. اگر گوش شما بیش از حد معمول حساس باشد ممکن است بیشتر در معرض خارش قرار گیرد. همان طور که در قسمت بالا گفتیم خارش گوش بیماری نیست اما می تواند نشانه و یا علائم بیماری باشد. خارش داخلی گوش می ‌تواند یک شاخص اولیه برای سرماخوردگی باشد. در حالی که خارش خارجی گوش می‌ تواند به یک واکنش آلرژیک به چیزی در محیط شما مرتبط باشد. خارش گوش می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. برخی از این دلایل عبارتند از:

دلایل خارش گوش چیست؟


1- خشکی پوست گوش


اگر گوش شما به اندازه ی کافی جرم تولید نکند، پوست گوش خشک شده و خارش شدید ایجاد می کند. جرم گوش اثرات روان کننده دارد. نبود این جرم باعث ایجاد خارش و یا پوسته پوسته شدن گوش شما می شود.


2- حساسیت پوستی و اگزمای کانال گوش


حساسیت پوستی گوش زمانی اتفاق می افتد که پوست اطراف و داخل گوش دچار خارش و سوزش شود. این وضعیت می تواند نتیجه ی حساسیت باشد. برای مثال حساسیت یا آلرژی به محصولات آرایشی یا فلزات مانند گوشواره می تواند حساسیت پوستی را در گوش شما ایجاد کند. اگزمای کانال گوش نوعی حساسیت برای گوش می باشد. اگزمای کانال گوش زمانی اتفاق می افتد که پوست اطراف و داخل آن ملتهب شده باشد.


3- درد گوش (عفونت گوش)


عفونت گوش بیشتر در اوتیت خارجی و کانال گوش خارجی عفونی اتفاق می افتد. عفونت باعث گوش درد و خارش گوش می شود. همچنین می تواند باعث تورم و التهاب گوش هم شود. اگر اخیرا گوش‌های خود را سوراخ کرده و در لاله گوش سوزش یا درد دارید، ممکن است عفونت خفیفی در جای سوراخ جدید داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که با دست‌ های تمیز به گوش ‌های سوراخ شده خود دست می‌ زنید و آنها را چند بار در روز با یک گوش پاک کن آغشته به الکل تمیز کنید. اگر عفونت بدتر شود یا همچنان ادامه یابد، به پزشک و متخصص مراجعه کنید.


4- استفاده از سمعک


استفاده زیاد از سمعک می تواند باعث جمع شدن آب در درون گوش یا ایجاد یک واکنش حساسیتی (آلرژیک) شود. سمعک هایی که به درستی متصل نشده باشند هم می توانند سبب خارش مناطقی از گوش شوند. گاهی اوقات این دستگاه ‌ها می‌ توانند با گیر انداختن آب در کانال گوش، خارش گوش را ایجاد کنند. این وضعیت همچنین می ‌تواند منجر به عفونت خفیف در طول زمان شود. اگر هر یک از این موارد را به طور منظم استفاده می ‌کنید، آن‌ها را بیرون بیاورید و کاملا تمیز کنید. اجازه دهید سمعک، قبل از قرار دادن در گوش به طور کامل خشک شود. سمعک‌ها باید متناسب سایز گوش شما باشند. اگر اندازه آن‌ها مناسب نباشد، ممکن است پوست حساس داخل گوش شما را تحریک کنند و باعث خارش و سوزش شوند.


5- آلرژی


مواد آلرژی بسیاری وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد خارش در گوش شوند. گرد و غبار و ورود مواد شوینده به گوش از جمله آلرژی هایی است که ممکن است باعث ایجاد خارش در گوش شوند. آسم و بیماری های آلرژی زا نیز می توانند در خارش گوش نقش داشته باشند.


6- رطوبت بیش از حد


خشکی پوست مجرای گوش باعث ایجاد خارش گوش شما می شود. رطوبت بیش از حد مجرای گوش نیزهم خود باعث ایجاد خارش در گوش می شود. درحقیقیت قرار گرفتن بیش از حد در محیط رطوبتی مثل استخر، حمام باعث ایجاد عفونت گوش شما می شود و عفونت می تواند خود علت ایجاد خارش در گوش شود.


7- بیماری پسوریازیس (صدفک)


پسوریازیس یک شرایط پوستی را ایجاد می کند که باعث گسترش جوش های قرمز رنگ روی پوست می شود. پسوریازیس بیشتر روی قسمت های قابل مشاهده ی بدن مثل زانوها ایجاد می شود. اما ممکن است در داخل گوش نیز ایجاد شود. در این صورت باعث خارش گوش می شود.


8- بررسی وجود حشره


ممکن است در زمان خواب حشره ‌ای وارد گوش شما شود. اگر فکر می ‌کنید این مورد ممکن است دلیل خارش باشد، به پزشک مراجعه کنید تا بتواند حشره را خارج کند. نگران نباشید، وجود حشره در گوش چندان معمول نیست. اما اگر در مکانی زندگی می ‌کنید که جمعیت بالایی از حشرات وجود دارند و این حشرات اغلب در همان اتاقی هستند که در آن می‌ خوابید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای این اتفاق قرار داشته باشید.


9- بررسی وجود ترشحات گوش


ترشحات بسیار کم در گوش می ‌تواند منبع خشکی و متعاقبا خارش گوش شما باشد. کمبود ترشحات گوش یکی از علل خشکی پوست در گوش است که باعث می‌ شود گوش شما تحریک و دچار خارش شود.


راه های درمان خارش گوش

خارش گوش اغلب از یک اختلال در سلامت پوست گوش ایجاد می شود. از دلایل عمده خارش گوش می توان روغنی شدن چرک گوشف وجود آب اضافی و یا جسم خارجی در گوش را نام برد. اگر حساسیت باعث خارش در گوش شود، به هیج عنوان نباید از موادی استفاده کرد که موجب ناراحتی و آسیب به گوش می شوند. قبل از استفاده هرگونه پماد و یا قطره گوش با متخصص مشورت کنید تا از عدم ایجاد حساسیت مطمئن شوید. در صورت آسیب پرده گوش، نباید از قطره استفاده شود.
پزشکان، اغلب راه های درمانی زیر را توصیه می کنند:
• استفاده از پماد آنتی بیوتیک
• روغن بچه، جهت نرم شدن پوست گوش
• پمادهای موضعی استروئیدی، مانند کرم هیدروکورتیزون 1% و یا کرم بتامتازون 0.1%، که التهاب را تسکین می دهند.
• در برخی موارد، مانند زمانی که خارش گوش با تب یا تخلیه ی خون و چرک از گوش همراه باشد، پزشک آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت تجویز خواهد کرد.
برای تمیز کردن گوش خود از یک شی خارجی استفاده نکنید، بهتر است که با دکتر خود یک برنامه منظم برای تمیز کردن گوشتان تنظیم کنید. این کار باعث می شود هنگام خارج کردن جرم اضافی از گوش آسیب کمتری به آن ناحیه وارد شود.

راه های درمان خارش گوش


راه های پیش گیری از عفونت و خارش گوش


جهت پیشگیری از عفونت و خارش گوش، از پاک کردن گوش با وسایلی مانند گوش پاک کن و پنبه، خودداری کنید. زیرا گوش پاک کن نه تنها جرم ها را از گوش خارج نمی کند، بلکه باعث هل دادن جرم ها به سمت پرده گوش می شود. پس، از خارج شدن فیزیولوژیک جرم ها جلوگیری می کند و باعث آسیب به پرده گوش می شود.با رعایت موارد زیر، از خارش ایجاد شده در گوش می توان جلوگیری کرد:
• شناگران باید همواره میزان آب اضافی موجود در گوش خود را خشک کنند.

راه های پیش گیری از عفونت و خارش گوش
• در صورت وجود بیش از حد چرک گوش، با استفاده از قطره گوش، میزان ترشح چرک گوش را در حد نرمال نگه دارید.
• از جواهرات ضد حساسیتی استفاده کنید. زیرا که همین مواد، منجر به خارش گوش می شوند.
• حتما بعد از حمام کردن گوش هایتان را خشک کنید و آب اضافی در کانال گوش را با سشوار سرد خشک کنید.
• از فرو بردن اشیا به داخل کانال گوشتان جدا خودداری کنید.
• بهتر است که سطح جرم کانال گوش را با شستشو توسط آب در حمام به حداقل برسانید.

راه های پیش گیری از عفونت و خارش گوش


بهترین پماد برای درمان خارش گوش


شما می توانید با تجویز پزشک معالج از این دو پماد برای درمان خارش گوش خود استفاده کنید.


1- پماد بتامتازون


از پماد هایی می باشد که با عملکرد سریع برخی از مشکلات پوستی مانند اگزما، خارش و سوزش اثر می گذارد. البته توصیه می شود که حتما راجع به مدت زمان مصرف با پزشک معالج مشورت کنید. پماد بتامتازون از آن دسته داروهایی می باشد که برای رفع و درمان التهابات پوستی مثل خشکی، سوزش، خارش مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این پماد جزء داروهای کورتیکواستروئید می باشد و دارای توانایی کاهش علایمی مثل خارش و خشکی پوست است. نحوه مصرف و مقدار پماد بتامتازون بر حسب نوع التهاب و ناراحتی پوستی در افراد مختلف، با یکدیگر تفاوت دارد. معمولا در بزرگسالان یک تا سه مرتبه در روز و کودکان نیز یک مرتبه در روز از این پماد استفاده می‌ کنند. بهتر است که قبل از مصرف دارو، پوست آسیب دیده را به خوبی شستشو دهید و خشک کنید. سپس یک لایه نازک از پماد بتامتازون را روی آن قرار دهید و به آرامی مالش دهید تا جذب پوستتان شود.


2- تریامسینولون ان ان


تریامسینولون، از دسته پماد های پوستی می باشد که برای درمان سوزش و خارش پوست یا عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. این پماد عوارض مصرفی مثل خارش، سوزش و ورم پوست را دارد. توصیه می شود حتما قبل از استفاده از این کرم قسمت مورد نظر را اول با آب و صابون بشویید و بعد مصرف کنید. این پماد به زودی اثر کرده و حساسیت و ملتهب شدن پوست گوش شما را از بین می برد. مصرف پماد تریامسینولون در بزرگسالان و کودکان باهم فرق دارد. برای مصرف این پماد ابتدا دست ها و محل مورد نظر را به خوبی بشویید و سپس مقدار مشخصی از پماد را روی محل مورد نظر قرار دهید. تا زمانی که پماد کاملا جذب شود به صورت دورانی پوست را مالش دهید. بعد از اتمام کار دست ها را با آب و صابون بشویید. ( اگر پوست دست دچار مشکلات پوستی شده است نیاز به شستشوی آنها بعد از استفاده از پماد نمی باشد.) معمولا استفاده از این پماد روزی 1 یا 2 بار مجاز می باشد، اما برای استفاده با توجه به میزان آسیب حتما با پزشک و متخصص مشورت کنید.


سخن پایانی


با وجود بیماری های زیاد ناشی از مشکلات کانال گوش و گوش میانی، باید این نکته را درنظر داشته باشید که هر گونه مشکلی را با پزشک خود در میان بگذارید و از درمان های خودسر دوری کنید. ما در این مقاله راه های پیشگیری و بهترین پماد برای درمان خارش گوش را برای شما آوردیم.


منبع


https://samakbaharau.com/