بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان چیست؟ ، این روزها سفیدی دندان یکی از مهمترین معیارهای زیبایی چهره به شمار می آید. سفید شدن دندان های زرد یا بلیچینگ دندان، یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد که به علت هزینه مناسب، نداشتن تراش روی دندان، عدم آسیب به دندان و امکان تکرار کردن

بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بلیچینگ دندان بدرنگی های ناشی از مصرف سیگار، الکل، قهوه، داروها یا ضربه به دندان را برطرف می کند. بعضی افراد هم به طور طبیعی دندان های تیره تری دارند و مایل هستند که دندان هایشان روشن تر باشد. زیرا مینا نازک تر شده و عاج بیشتری ساخته می شود.
عملکرد بلیچ دندان مانند قرار دادن لباس سفید در وایتکس است. مواد مخصوص سفید کننده روی دندان قرار می گیرند که می توانند به داخل دندان نفوذ کنند و مولکول های رنگی را از بین ببرند. در نتیجه رنگ دندان روشن تر می گردد‌. در ادامه با ما همراه باشید تا با بلیچینگ دندان بیشتر آشنا شوید.


بلیچینگ دندان چیست؟


بلیچینگ دندان، یکی از تخصصی‌ ترین روش های سفید کردن دندان می ‌باشد. بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشک، از این موضوع شکایت دارند که زردی و غیر طبیعی بودن دندان هایشان حتی با مسواک زدن و روش های خانگی سفید کردن از بین نمی‌ رود.
چنین تغییر رنگ‌ هایی با روش‌ های ساده ی قدیمی و خانگی درمان نمی‌ شود. صرفا تاثیرات این روش ها موقتی هستند. بهترین روش در چنین مواقع، استفاده از بلیچ دندان و کمک گرفتن از مواد شیمیایی می ‌باشد.
سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ، درمانی است که بد رنگی ها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها شده و حتی بعضی بد رنگی های ژنتیکی را بر طرف می کند. همچنین دندان هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می نماید.
با بلیچینگ دندان یا اصلاح طرح لبخند، می توان دندان‌ هایی درخشان‌ تر و جذاب ‌تر داشت.
بلیچینگ دندان از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی می باشد، که به کمک آن رنگ دانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دندان ها چسپیده اند، را از بین می ‌برد. این شیوه درمانی می ‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند.
نکته جالبی که درباره بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، روکش ها و ایمپلنت های دندانی با کمک این روش، سفید نمی‌ شوند. در روش بلیچ دندان، چیزی به ساختار دندان ها اضافه نمی ‌شود و فقط از مواد شیمیایی مخصوص برای سفید کردن دندان استفاده می‌ کنند.
تاثیر بلیچینگ دندان، بسته به جنس دندان ‌ها و همچنین میزان تغییر رنگ و زردی آنها دارد.

بلیچینگ دندان چیست؟


زمان نیاز به بلیچینگ دندان


تجربه نشان داده است که حتی با وجود مسواک زدن، گاهی اوقات رنگ دندان ها، حتی اگر شده به صورت موقتی، تغییر پیدا می‌ کند. اما در هر صورت یکی از راه های پیشگیری از بروز هر گونه تغییر رنگ، مسواک زدن و رعایت نکات بهداشت دهان و دندان می باشد.
ما هر روزه مواد غذایی متنوعی را مصرف می کنیم، بدون اینکه متوجه شویم چه تاثیری بر روی دندان ها و مینای آنها دارند. بسیاری از این مواد غذایی شامل رنگ دانه هایی هستند که مستقیما پس از جویده شدن به مینای دندان می‌ چسبند و در دراز مدت باعث تغییر رنگ دندان ها و نیاز به بلیچینگ دندان می‌ شوند.

برخی از فاکتورهایی که در تغییر رنگ دندان ها تاثیرگذار هستند و می ‌توان با بلیچینگ آنها را برطرف کرد، عبارتند از:

زمان نیاز به بلیچینگ دندان


1. خوراکی و نوشیدنی‌ ها


برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. قهوه و شراب نمونه های بارز این نوشیدنی ها هستند که استفاده بیش از حد آنها باعث ایجاد لکه‌ های عمیق روی دندان می شود. در این صورت برای سفید کردن دندان به بلیچینگ نیاز می باشد.


2. استعمال دخانیات


تنباکو و تمام مشتقات آن، حاوی دو ماده خطرناک و سمی قطران و نیکوتین هستند که مستقیما می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. برطرف شدن این لکه ها فقط با بلیچ دندان امکان پذیر می باشد.


3. ارتباط افزایش سن و نیاز به بلیچ دندان


با گذشت زمان و به صورت کاملا طبیعی مینای دندان از بین می رود. کم کم لایه زیرین آن که به عاج مشهور است، خودش را نشان می دهد. این لایه تقریبا زرد رنگ می باشد. روش های خانگی نمی ‌توانند به برطرف شدن آن کمک کنند و نیاز به بلیچ دندان در مطب می ‌باشد.


4. آبسه و آفت دهان


به دنبال بروز آسیب ناشی از آبسه ها، کیست ها و آفت های دهان مینای دندان نیز آسیب می بیند و لایه زیرین آن خود را نشان می دهد. برای زیبایی دندان و جلوگیری از بروز آبسه و آفت دهان می توان از بلیچینگ استفاده نمود.


5. مصرف برخی داروها


برخی از آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. در صورت مشاهده تغییر رنگ و اقدامات سریع، می‌ توانید از درمان های خانگی و بلیچینگ دندان برای سفید شدن دندان استفاده نمایید.


مواد استفاده شده در بلیچینگ


روند بلیچینگ دندان کاملا علمی و عملی می باشد. در این روش از دو ماده، هیدروژن پراکساید و کارباماید پراکساید، برای اکسید کردن رنگ دانه های غیر طبیعی که روی سطح دندان ها چسپیده اند، استفاده می‌ شود.
در واقع از هیدروژن پراکساید برای بلیچینگ دندان در مطب و زیر نظر پزشک استفاده می گردد. اما از ماده کارباماید پراکساید برای انجام بلیچینگ دندان در خانه استفاده می ‌شود. هر دو این روش‌ ها باید زیر نظر پزشک و با تجویز او انجام شوند.
این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید می کنند. همچنین رنگ عاج دندان نیز روشن تر می ¬شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.
بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.


روش های بلیچینگ دندان


بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که دو فرآیند بلیچینگ و سفید کردن دندان ها یک نوع درمان هستند. اما در حقیقت این دو، هر چند که به منظور سفید کردن دندان ها هستند، اما تفاوت های زیادی با هم دارند. سفید کردن دندان تنها یک فرآیند ساده می باشد که با روش های خانگی هم انجام می ‌شود. اما بلیچینگ دندان، فرآیندی پیچپیده تر و کاربردی‌ تر از سفید کردن دندان ها می باشد. به طور کلی بلیچینگ به دو روش بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی و بلیچ دندان در خانه انجام می شود‌.


آفیس بلیچینگ (در مطب دندانپزشکی)


این روزها، بلیچینگ دندان در مطب طرفداران زیادی پیدا کرده است. آنچه که بلیچینگ دندان در مطب را محبوب کرده، سفید شدن کافی دندان ها در کوتاه ترین زمان با بیشترین ماندگاری می باشد. این پروسه معمولا توسط متخصص بلیچینگ، در ایمن ترین شرایط ممکن انجام می شود. در آفیس بلیچینگ برای اینکه دندان ها سفید شوند، از مواد شیمیایی خاصی مانند هیدروژن پراکسید با غلظت بالا استفاده می کنند. میزان زمان مورد نیاز برای بلیچینگ دندان در مطب، 2 الی 3 جلسه و هر جلسه حدود 60 دقیقه می ‌باشد.

آفیس بلیچینگ (در مطب دندانپزشکی)


مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی


بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی، یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر می باشد. تنها کافی است به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و روی صندلی دراز بکشید تا دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی طی دو الی سه جلسه و بدون اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود، دندان هایتان را سفید کند. مراحل بلیچینگ دندان معمولا به این شکل است:

1- تمیز کردن دندان ‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند ابتدا باید جرم ها برداشته شود و دندان ها کاملا تمیز به نظر برسند)
2- گذاشتن یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان، به منظور ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی.
3- محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص، پوشاندن لثه با این ماده به این منظور انجام می شود که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیب نزنند.
4- اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها به مدت 15 تا 30 دقیقه
5- در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، برای فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می شود. به این شکل نور را به ژل می تابانند و نور نیز باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید می شود. به همین دلیل به این روش، بلیچینگ دندان با لیزر هم، می‌ گویند.
6- ممکن است چند بار نیاز باشد تا به دندان ها ژل زده شود و هر بار 15 تا 30 دقیقه زمان می برد. پس از، هر بار ساکشن کردن ژل، میزان سفیدی دندان ها چک می شود تا ببینند آیا دندان ها آن طور که خواسته شده، سفید شده اند یا خیر.
7- اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی، زدی و خلاصه تغییر رنگ باشند، ممکن است در یک جلسه با کمک بلیچینگ دندان در مطب سفید نشوند. در این صورت نیاز به یک یا دو جلسه دیگر می باشد. اگر چنین باشد شما یک روز دیگر برای سفید کردن دندان ها باید مراجعه کنید.
8- در نهایت پس از اتمام درمان، یک کیت بلیچینگ در منزل برای استفاده در خانه و بیشتر شدن مدت زمان سفید بودن دندان ها به بیمار داده می شود.


بلیچینگ دندان در خانه (هوم بلیچینگ)


بلیچینگ دندان در منزل، یکی دیگر از روش ‌های بلیچ دندان می باشد. فرض کنید خودتان قرار است از این روش استفاده نمایید. یک جلسه با مطب ارتودنسی خودتان هماهنگ می ‌کنید. طی این جلسه متخصص ارتودنسی از دندان های بالا و پایین شما با دقت یک قالب می ‌گیرد. بر اساس این قالب ها، تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای بلیچ دندان در خانه ساخته می‌ شود. دفعه بعدی که به مطب برگردید، متخصص ارتودنسی به شما قالبی که در جلسه پیش گرفته بود، را تحویل خواهد داد. او به شما می‌ گوید که چگونه و از چه طریقی به بلیچینگ دندان های خود بپردازید.
مواد بلیچینگ را به اندازه ای که متخصص ارتودنسی به شما می‌ گوید درون قالب گذاشته، سپس دقیقا به همان مدت زمانی که او گفته، استفاده می‌ کنید.
بلیچینگ دندان در خانه، نیاز به صبر و حوصله دارد. زیرا غلظت مواد مصرفی کمتر می باشد و در هر بار استفاده نیاز است که چندین ساعت قالب روی دندان شما بماند. بلیچینگ دندان در خانه، نیاز به یک مدت زمان دو هفته ‌ای دارد.

بلیچینگ دندان در خانه (هوم بلیچینگ)


مراحل هوم بلیچینگ دندان


بعد از دریافت قالب و مواد بلیچینگ از دندانپزشک مورد نظر، باید مراحل زیر را برای بلیچ دندان در خانه انجام دهید:

مراحل هوم بلیچینگ دندان

1- ابتدا دندان ها را با مسواک و نخ دندان به خوبی تمیز کنید (در نظر داشته باشید که در صورت نیاز دندان ها به جرم گیری، باید این کار را از قبل در مطب انجام دهید)
2- ماده سفید کننده بلیچینگ را درون تری ‌ها قرار دهید. (میزان این مواد باید به اندازه یک قطره از بلیچ در هر فضای دندان باشد)
3- سپس قالب ها را روی دندان قرار دهید.
4- اگر مواد سفید کننده از قالبها بیرون آمد، سریع آن را با دستمال پاک کنید.
5- مدت زمان قرار دادن تری ‌ها روی دندان، حداقل 2 ساعت می‌ باشد. بعد از خارج کردن قالب ها، دندان ها را با مسواک بشویید.
6- لازم است که این روند به مدت دو هفته انجام شود. در نظر داشته باشید که در هر بار استفاده از تری‌ ها، فقط برای یکی از فک ها (یا فک بالا یا پایین)، روند بلیچینگ دندان انجام می ‌شود.


کدام روش بلیچینگ دندان بهتر است؟


انتخاب نوع روش بلیچ دندان، بستگی به انتخاب و شرایط شما دارد. اما به طور کلی، بلیچینگ دندان در خانه بیشتر از بلیچینگ در مطب طول می ‌کشد. همچنین ممکن است به دلیل اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد، دندان ‌ها حساس شوند. اما در مطب این کار با ابزار حرفه‌ ای صورت می ‌گیرد. اگر می‌ خواهید در مدت زمان کمی، دندانهایتان سفید شود، بهتر است این کار را در مطب انجام دهید. بیشتر متخصصین پیشنهاد می دهند که اولین بار این کار را در مطب انجام دهید و برای ماندگاری تاثیر بلیچینگ دندان، آن را در خانه انجام دهید.

کدام روش بلیچینگ دندان بهتر است؟


مزایا بلیچینگ دندان


• یکی از بهترین و سریع ترین روش ها برای سفید کردن دندان ها، بلیچینگ می باشد.
• روش خانگی آن ممکن است در صورت عدم رعایت نکات و توصیه های دندانپزشک خطرناک باشد، اما روش مطبی آن کاملا ایمن و کارساز است.
• هزینه نسبتا کمی دارد. زیرا یکبار هزینه می شود و تا مدت های طولانی نیازی به صرف هزینه نیست.
• روش بلیچینگ دندان در مطب کاملا بی خطر می باشد.
• این روش در مدت زمانی کوتاه، دندان ها را سفید می کند.

مزایا بلیچینگ دندان


عوارض بلیچینگ دندان چیست؟


تقریبا نتایج هیچ درمانی در دندانپزشکی دائمی نیست. این روش هم پس از مدتی نیاز به تمدید شدن دارد. زیرا دندان ها به صورت طبیعی مستعد لکه دار شدن و تغییر رنگ می باشند.
اگر مواد و فرمول های بلیچینگ دندان برای یک مدت طولانی بر روی دندان ها باقی بمانند، تاثیرات بدی بر روی آنها خواهد گذاشت. کمترین پیامد در این وضعیت افزایش حساسیت دندان می باشد.
یکی از معایب بلیچینگ خانگی این است که در بیشتر موارد به دلیل اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد، حساسیت های مختلفی در دندان ها و بافت های دهان ایجاد می‌ شود. این روش اما در مطب، چون با ابزار حرفه ای صورت می‌ گیرد، احتمال آسیب و حساسیت به حداقل می‌ رسد.


مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان


بعد از بلیچینگ دندان هم باید مراقبت‌ هایی را انجام دهید تا نتیجه دلخواه را بگیرید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

1- از مصرف موادغذایی که باعث ایجاد زردی و لکه روی دندان ها می‌ شوند، به مدت ۲۴ ساعت پرهیز کنید. (مانند مصرف قهوه، نوشابه و یا کشیدن سیگار(
2- در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ دندان، بهتر است که دندان ها و لثه ها را با آب گرم بشویید.
3- یک هفته بعد از درمان بلیچ دندان، برای معاینه به مطب دندانپزشک روید.
4- از خوردن غذاهای سرد و اسیدی خودداری کنید.
5- برای خوردن میوه‌هایی مثل سیب، حتما پوست آنها را بگیرید.
6- برای جلوگیری از التهاب، لثه خود را باید ماساژ دهید.
7- بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید و تمام اصول بهداشتی را رعایت کنید.
8- در چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید، تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شوند. در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید. زیرا برطرف می شود.
9- دندان ها را روزی دو بار بشویید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان