هدف از مشاوره پیش از ازدواج

اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟ مهم ترین اتفاق زندگی هر فرد ازدواج وی می باشد. همه افراد به دنبال یافتن همسر مناسبی هستند تا بتوانند در کنار هم با آرامش زندگی کنند. اهمیت مقوله ازدواج باعث شده تا طرفین در ابتدا برای شناخت یکدیگر قدم بردارند. شناخت افراد یک موضوع پیچیده است. به همین علت در عرض چند جلسه نمی توان به شناخت کامل و درستی از یکدیگر رسید.

امروزه مراکز مشاوره تلاش می کنند تا با ارائه خدمات تخصصی خود به افراد، زمینه ساز یک ازدواج آگاهانه و پایدار باشند. عوامل زمینه ساز زندگی زناشویی خوب شامل پذیرش مسئولیت زندگی، هم ترازی طرفین و داشتن مهارت های زندگی مشترک (به صورت انفرادی و مشترک) می شوند.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج

در جلسات مشاوره در مورد چه مسائلی صحبت می شود؟

جلسات مشاوره پیش از ازدواج بر دو نکته تمرکز دارد. اول اینکه آیا زوجین آمادگی لازم را برای شروع یک زندگی مشترک و قبول مسئولیت ها دارند و نکته دوم اینکه میزان شناخت آنها از طرف مقابل چقدر است؟ مشاور به افراد کمک می کند تا از میزان آمادگی خود برای تشکیل خانواده آگاه شوند. افرادی که نسبت به زندگی تعهد دارند و می توانند مسیر رشد و تعالی بیشتر همسر خود را فراهم کنند، برای ازدواج آمادگی دارند. برخی از افراد تنها برای رفع بخشی از نیازهای خود برای ازدواج اقدام می کنند و نمی توانند به پیشرفت و تعالی همسر خود کمکی بکنند. در جلسات مشاوره با ارزیابی شرایط زوجین و به دست آوردن اطلاعات کافی، میزان آمادگی زوجین مورد سنجش قرار می گیرد. زوجین با شرکت در این جلسات می توانند توقعات و خواسته های خود را برای یکدیگر بازگو نمایند. مشاور از آنها می خواهد تا بدون هیچ گونه محدودیتی نظرات خود را مطرح کنند. مشاور پس از شنیدن نظرات زوجین و اهداف آنها می تواند به آنها کمک کند تا انتظارات و توقعات طرف مقابل را بهتر درک کنند. به طور کلی سوالاتی در این جلسات مطرح می شوند که باعث افزایش آگاهی زوجین از یکدیگر شوند.

در جلسات مشاوره در مورد چه مسائلی صحبت می شود؟

نکات کلیدی جلسات مشاوره ازدواج

سه نکته مهم که در جلسات مشاوره مورد بررسی قرار می گیرند شامل ارزیابی وضعیت مالی، مسائل جنسی و میزان وفاداری طرفین می باشد. بسیاری از افراد به دنبال مسائل عشقی و عاطفی هستند و با این هدف تصمیم به ازدواج می گیرند. اما باید توجه داشت که به مرور زمان، مسائل مالی تاثیر زیادی بر روابط آنها می گذارند و می توانند باعث بروز مشکلات مختلفی در زندگی شوند. افرادی که از جلسات مشاوره استفاده می کنند، قادر خواهند بود تا زندگی آینده خود را بهتر و دقیق تر ترسیم نمایند. آنها در آینده کمتر دچار گرفتاری طلاق می شوند.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

جلسات مشاوره ازدواج به ارزیابی آمادگی افراد برای ازدواج، تناسب آنها و بررسی نقاط ضعف و قوت طرفین می پردازد. مشاور از این طریق می تواند برنامه آموزشی را برای زوجین طراحی کند و مداخلات لازم را در این زمینه انجام دهد.

1- شناخت فرد

زوجین با شرکت در جلسات مشاوره درک بهتری از خود به دست می آورند. آنها می توانند به صورت دقیق تر از افکار، احساسات، باورها، علایق، اهداف و ایده آل های خود آگاه شوند. ضمن اینکه در این جلسات با تعارض هایی مواجه می شوند و آموزش هایی در زمینه تفسیر این تعارض ها و نحوه رفع آنها می بینند. افراد با شناخت بهتر خود می توانند تصمیم درست تری در انتخاب همسر خود بگیرند.

2- درک طرف مقابل

مشاور از زوجین می خواهد تا در جلسات مشاوره در مورد باورها، علایق، احساسات، افکار و اهداف خود صحبت کنند. با این کار می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد شخصیت فرد به دست آورد. از سوی دیگر، زوجین هم می توانند شناخت بهتری نسبت به یکدیگر به دست آورند.

3- رفع استرس زیاد

طبیعی است که بسیاری از زوجین با نزدیک شدن به تاریخ ازدواج خود دچار استرس و اضطراب می شوند. این استرس در برخی موارد به برگزاری آرام و رضایت بخش مراسم مربوط می شود. اما گاهی اوقات هم به دلیل عدم اطمینان زوج از رابطه خود می باشد. این افراد نگران هستند که آیا انتخاب درستی انجام داده اند و زندگی خوبی خواهند داشت یا خیر. مشاوره قبل از ازدواج به آنها کمک می کند تا نگاه جامع تری نسبت به رابطه خود داشته باشند و با شناخت بیشتر از فرد مقابل، اقدام به تصمیم گیری نمایند.

4- بهره مندی از یک رابطه خوب

افراد می توانند با شرکت در جلسات مشاوره و شناخت بهتر طرف مقابل و آگاهی از افکار، علایق، احساسات و رفتارهای وی، تصمیم بهتری برای آینده خود بگیرند. به این ترتیب رابطه موثرتری بین زوجین ایجاد می شود.

5- ارزیابی شرایط و پیش بینی آینده

مشاور با شنیدن صحبت های زوجین و بررسی نتایج آزمون ها قادر است تا الگوهای رفتاری نادرست زوج را شناسایی نماید. به این ترتیب پیامدهای انجام این رفتارها و بازخورد آن را پیش بینی می کند. در این راستا به زوجین کمک می کند تا این رفتارهای ناکارآمد را اصلاح نمایند.

مشاوره پیش از ازدواج

6- افزایش مهارت بازگو کردن احساسات

مشاور در این جلسات، زوج ها را تشویق می کند تا در مورد موضوعات مختلف صحبت کنند. برخی از افراد مهارت کافی را برای مطرح کردن احساسات خود ندارند. جلسات مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا با کمک یک روانشناس بتوانند بر این شرایط غلبه کنند و احساسات خود را به راحتی بازگو کنند. مشاور از آنها می خواهد تا با صحبت کردن در مورد مسائل خود برای رفع آنها اقدام کنند و از تکرار شدن این مسائل در آینده جلوگیری نمایند. گاهی اوقات، باورهای غلط در مورد ازدواج باعث می شود تا رابطه سالم و درستی بین زوجین ایجاد نشود.

7- پیشرفت و تعالی زوج

هدف از مشاوره پیش از ازدواج، ارزیابی میزان آمادگی افراد برای تشکیل خانواده و قبول مسئولیت های زندگی مشترک است. به همین دلیل مشاور با مطرح کردن سوالاتی، شرایط زوجین را مورد بررسی قرار می دهد.

8- ایجاد باورها و انتظارات منطقی

افراد با شرکت در جلسات مشاوره می توانند تعارضات خود را شناسایی نمایند و همدیگر را درک کنند. روانشناس در صورت مشاهده باورها و انتظارات غیر منطقی به زوجین کمک می کند تا آنها را تصحیح نمایند. ضمن اینکه مهارت کافی را به آنها آموزش می دهد تا بتوانند با شرایط و مشکلات آینده به خوبی روبه رو شوند. افزایش آمادگی و مهارت و شناسایی نقاط ضعف و قوت در کنار کاهش انتظارات باعث ایجاد یک رابطه پایدار می شود.

9- افزایش مهارت ها و آمادگی برای ازدواج

مشاور، اطلاعات کافی را در مورد مهارت ها و آمادگی لازم برای شروع زندگی مشترک، مراحل زندگی و تغییرات ارتباطی در اختیار زوجین قرار می دهد. زوجین با استفاده از این اطلاعات، آمادگی لازم را برای مواجهه با مشکلات و حوادث پس از ازدواج به دست می آورند.

10- تصمیم گیری

افرادی که در مرحله نامزدی هستند با شرکت در جلسات مشاوره و شناخت بیشتر یکدیگر می توانند تصمیم بهتری برای زندگی آینده خود بگیرند. آنها با در نظر گرفتن وضعیت فعلی رابطه، شرایط و تغییرات آینده و ... برای ازدواج تصمیم گیری می کنند. ممکن است این تصمیم گیری به ازدواج منجر شود یا جدایی را به دنبال داشته باشد.