انواع فشارسنج و روش کاربرد آنها

انواع فشارسنج و روش کاربرد آنها ، دستگاه فشارسنج از تجهیزات پزشکی پرکاربرد برای سنجش میزان فشارخون افراد و به ویژه بیماران مبتلا به فشار خون بالا می باشد. فشارخون، مقدار فشاری است که توسط خون به دیواره رگ وارد می شود. به طور کلی فشارخون از علائم حیاتی به شمار می رود. در حالت نرمال فشار

سیستول کمتر از 120 و فشار دیاستول کمتر از 80میلی متر جیوه می باشد. بالا بودن میزان فشارخون از این اعداد نشانه بیماری است. برای جلوگیری از بروز عارضه فشارخون نیاز به سنجش مدام میزان فشارخون می باشد. این کار با دستگاه فشارسنج انجام می شود و انواع این دستگاه در بیمارستان ها، کلینیک ها و در منزل قابل استفاده می باشد. این دستگاه ها در اندازه و شکل های مختلفی در دسترس هستند. بالابودن فشارخون می تواند منجر به اختلال در عملکرد کلیه ها و حتی سکته مغزی شود. همچنین روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد و باعث گرفتگی عروق قلب و سکته قلبی می شود. در این مقاله با انواع فشار سنج و کاربرد آنها آشنا می شویم.


انواع فشارسنج و روش کاربرد آنها


دستگاه فشارسنج وسیله ای کاربردی و بسیار ضروری هم در زمینه شخصی و هم در زمینه پزشکی می باشد. امروزه از این دستگاه برای نجات جان افراد و حتی کمک به زندگی دوباره بسیاری از افراد استفاده می شود. حال منظور از نجات افراد به این معنی می باشد که اگر فردی فشارش بالا و یا پایین شود، به وسیله همین دستگاه می توان میزان فشار فرد را تشخیص داد و مانع اتفاقات بدتر برای فرد شد.


• فشارسنج عقربه ای


رایج ترین نمونه دستگاه های فشارسنج، عقربه ای و دستی می باشد. در فشارسنج عقربه ای، کیسه باد (کاف) به یک تلمبه متصل می باشد و این کیسه با فشردن تلمبه باد می شود. تا زمانی می توان این عمل را ادامه داد که فشار وارده شده باعث بسته شدن شریان ها شود. فشار موجود باعث می شود که عقربه های روی صفحه نمایش به حرکت در آیند و این حرکت عقربه ها نشانگر میزان فشار خون فرد می باشد. این نوع دستگاه را می توان در هر مکانی استفاده نمود.

فشارسنج عقربه ای


• فشارسنج دیجیتالی


با پیشرفت علم وسایل نیز پیشرفته تر و جدیدتر می شوند. جدید ترین انواع فشارسنج ها مدل دیجیتالی می باشد. کارکردن با این وسیله به نسبت بعضی از مدل ها برای تمام افراد (با سواد و بی سواد) بسیار آسان تر و راحت تر است. به همین دلیل متقاضی بیشتری نیز دارد. این وسیله یک صفحه مانیتور و یک کیسه باد دارد. در یک زمان کوتاه میزان فشار فرد مشخص می شود و احتمال خطا نیز به نسبت کاهش می یابد. دستگاه دیجیتالی هم با باتری و هم با برق مستقیم قابل استفاده می باشد و به نسبت انواع دیگر قیمت بالاتری دارد. از این نوع فشار سنج هم می توان در خانه، بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده کرد.

فشارسنج دیجیتالی


• فشارسنج مچی


این دستگاه همانطور که از نامش پیدا است بر روی مچ دست بسته می شود. به صورت اتوماتیک و خودکار عمل می کند. کاف دستگاه به مچ بسته و به محض روشن شدن کاف پمپ می شود. بعد از پر شدن مکث و در نهایت هوای درون کاف شروع به خالی شدن می کند. این روند تا زمانی ادامه می یابد تا فشار خون دقیق مشخص و نشان داده شود. بهتر است در زمان اندازه گیری دست به صورت صاف و در مسیر قلب قرار گیرد. مزیتی که دستگاه های مچی به نسبت دستگاه های بازویی دارند این است که بازو فرد اگر چاق و درشت باشد می توان از این دستگاه استفاده کرد.

فشارسنج مچی


• فشارسنج بازویی


این دستگاه بر روی بازو فرد بیمار بسته می شود. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که در زمان بستن فشار سنج بر روی بازو باید آن را حدود ۲ سانتی متر بالاتر از آرنج ببندیم، تا نتیجه دقیق تری از دستگاه بگیریم. بعد از بستن دستگاه بهتر است که دست را صاف بگیریم و مشت را نیز نبندیم. مزیت دستگاه بازویی به نسبت دستگاه مچی در این است که میزان فشاری که در دستگاه بازویی بدست می آید دقیق تر می باشد و احتمال ایجاد خطا را کمتر می کند.

فشارسنج بازویی


نکاتی که قبل از استفاده از انواع فشار سنج باید در نظر بگیریم:


نکته مهم این است که حتما ۵ دقیقه قبل از اندازه گرفتن فشار استراحت داشته باشید. به مدت ۳۰ دقیقه پیش از اینکه اندازه گیری صورت گیرد، از نوشیدن قهوه، چای و حتی مصرف سیگار پرهیز کنید. قسمتی از بدن که اندازه گیری فشارخون صورت می گیرد نباید پوشیده باشد و در راستای قلب قرار گیرد تا نتیجه درستی بدست آید. افرادی که قصد دارند برای اولین بار فشارشان گرفته شود، بهتر است از هر دو دست این عمل را انجام دهند و میزان فشار هر دستی که به نسبت دیگری بالاتر بود، ملاک فشار خون فرد در نظر گرفته شود. در زمان گرفتن فشار بهتر است ساکت باشید و از حرف زدن پرهیز کنید. در حالت نشسته بر روی صندلی باشید و سعی کنید که پاهایتان را در کنار هم و بر روی زمین بگذارید.


سخن آخر


امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواع دستگاه های فشار سنج وجود دارند. این دستگاه از تجهیزات پزشکی می باشد که در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارد. دستگاه فشارسنج را هم می توان در خانه ها و هم بیمارستان ها، کلینیک ها و درمانگاه ها استفاده نمود. در این مقاله با انواع فشارسنج و کاربرد آنها آشنا شدیم. در صورتی که فشارخون بالا باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا علت آن را متوجه شود و تحت درمان قرار گیرد.