انواع عمل بینی

انواع عمل بینی ، امروزه جراحی بینی به عنوان یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی شناخته شده است. بینی نقش بسیار مهمی در زیبایی فرد دارد. همچنین در صورتی که بینی با صورت متناسب باشد، فرد اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. هر فردی پس از عمل جراحی بینی می خواهد

یک فرم بینی زیبا داشته باشد. ولی هر مدل بینی متناسب با یک صورت است. روی فرم بینی متناسب ترکیب دیگر اجزای صورت موثر هستند. بنابراین بهتر است که انتخاب مدل بینی توسط پزشک جراح انجام شود. در این مقاله ما قصد داریم شما را با انواع عمل بینی آشنا کنیم.

مزایای عمل جراحی بینی


عمل جراحی بینی مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا می‌ توان به بالا رفتن اعتماد به نفس و تجسم ذهنی بهتر اشاره کرد. همچنین در برخی موارد که بینی دچار انحراف و شکستگی است، عمل آن باعث بهبود جریان تنفسی می‌شود. عمل جراحی بینی باعث تعادل و زیبایی در صورت خواهد شد.

اقدامات لازم قبل از جراحی بینی


فرقی نمی کند که فرد کدام نوع عمل جراحی را انجام داده باشد. همچنین برای بینی های گوشتی و استخوانی مراقبت های بعد از عمل به یک صورت هستند. پس از عمل فرد باید از رفتن به مکان‌ های شلوغ خودداری کند. همچنین پس از عمل جراحی باید بینی خود را با محلول یا آب تمیز شستشو دهد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب در روزهای ابتدایی پس از عمل، فرد باید از حرف زدن زیاد یا خندیدن زیاد خودداری کند.
پیش از اقدام کردن برای انواع عمل بینی لازم است که برخی نکات مهم را رعایت کرد.

افرادی که از داروهای خاصی استفاده می‌ کنند یا بیماری خاصی دارند لازم است در این زمینه با پزشک خود مشورت کنند. قبل از عمل انواع عمل بینی به مدت دو هفته باید از مصرف داروهای رقیق کننده خون و مشروبات الکلی خودداری کرد. همچنین ۸ ساعت قبل از انجام عمل جراحی بینی، فرد نباید چیزی میل کند. قبل از جراحی بهتر است که فرد استحمام کرده باشد و یک نفر همراه با خود داشته باشد. آقایان بهتر است بدون ریش و سبیل برای جراحی مراجعه کنند و خانم ها نباید آرایش یا لاک ناخن داشته باشند. فرد باید آزمایشات تجویز شده توسط پزشک متخصص را به طور کامل انجام دهد.


عمل بینی طبیعی


در مدل بینی طبیعی، یعنی بینی با دیگر اجزای صورت تناسب دارد. در عمل بینی طبیعی ایراداتی مثل قوز بینی، افتادگی نوک آن و انحرافات ظاهری که بینی دارد، برطرف می شوند. عمل بینی طبیعی از انواع عمل عامه پسند است که در آن بینی جنبه طبیعی پیدا می کند.

عمل بینی نیمه فانتزی


این نوع عمل بینی قوس پشت بینی که کمی بیشتر بوده و حفظ تعادل در صورت رعایت می ‌شود. همچنین کمی نوک بینی به سمت بالا خواهد رفت. ممکن است عملکرد عمل بینی نیمه فانتزی مانند مدل طبیعی چندان مطلوب نباشد.

عمل بینی غیر طبیعی


در این نوع عمل بینی به میزان زیادی نوک بینی به بالا می‌رود. همچنین در پشت بینی قوس زیادی ایجاد می‌ شود و پره‌های بینی فرورفتگی زیادی پیدا می کنند. در واقع در عمل بینی غیر طبیعی، بینی بیش از اندازه کوچک می ‌‌شود. بنابراین ممکن است در بسیاری از موارد، عمل بینی غیر طبیعی باعث بروز مشکلات تنفسی شود. معمولا افرادی که این نوع عمل بینی را انتخاب می کنند، در دراز مدت به فکر ترمیم مجدد بینی می ‌افتند.

عمل بینی گوشتی


بینی های گوشتی در مقایسه با دیگر بینی ها، دارای بافت پوستی ضخیم تری هستند. همچنین استخوان بندی و غضروف این نوع بینی ها، ضعیف تر است. در عمل بینی گوشتی به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن قسمت پوست و پره های بینی ممکن است، پس از مدتی سر بینی به سمت پایین متمایل شود. پس برای اینکه جلوی این مشکل گرفته شود، پزشک جراح کمی از اطراف بینی را به قسمت پایین آن پیوند خواهد داد. برای عمل جراحی بینی گوشتی باید بهترین جراح را انتخاب کرد. با در نظر گرفتن نوع بینی و مدت زمان این عمل ۲ تا ۳ ساعت خواهد بود. معمولاً بیمار پس از ۶ تا ۸ ساعت پس از عمل ترخیص می‌ ‌شود.

سن مناسب برای عمل بینی گوشتی


بهتر است عمل بینی گوشتی در زمانی انجام شود که رشد اجزای صورت متوقف شده اند. برای دختران سن ۱۴ سال بهترین زمان برای این عمل است. همچنین برای پسران، سن ۱۶ سالگی زمان مناسبی خواهد بود. ولی بهترین نتیجه پس از ۱۸ سالگی فرد به دست می آید.

عمل بینی استخوانی


بینی های استخوانی به دلیل پوست نازکی که دارند، بازتاب زیبایی آنها بیشتر است. همچنین این نوع بینی ها بهتر تراش داده می شوند و برای انواع عمل بینی گزینه مناسبی هستند.

جراحی بینی باز یا بسته


تفاوتی که میان جراحی بینی باز و بسته وجود دارد، محل به وجود آوردن برش در عمل می باشد. در روش جراحی باز پزشک دید گسترده تری خواهد داشت. بنابراین اکثر جراحی ها با روش باز انجام می شوند. در روش جراحی بسته این برش در داخل بینی خواهد بود.

جراحی بینی با لیزر


برای افرادی که بینی استخوانی دارند، روش ‌های لیزر کاربرد زیادی ندارند. لیزر فقط برای برطرف کردن مشکلات پوستی استفاده می شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی


پس از انجام عمل جراحی بینی گوشتی لازم است برخی نکات را رعایت کرد و مراقبت ‌های لازم را انجام داد. فرد تا دو روز پس از عمل جراحی برای بهبود تورم صورت و بینی باید از کمپرس سرد استفاده کند. در زمان خوابیدن باید سر بالاتر از بدن قرار گیرد. همچنین فرد تا دو هفته نباید به پهلو بخوابد. در روزهای اولیه بعد از انجام عمل جراحی بینی، برای اینکه جابجایی صورت و فک به حداقل برسد، بهتر است که از غذاهای مایع و نرم استفاده کرد. همچنین باید از مصرف غذاهای تند و نوشیدنی های داغ اجتناب کرد. در زمان عطسه کردن بهتر است که دهان بیشتر باز شود. همچنین باید از فین کردن خودداری کرد. بهتر است برای اینکه جلوی ضربه زدن به بینی گرفته شود، لباس های زیپ دار یا دکمه دار استفاده شود.


موارد ممنوع بعد از عمل جراحی بینی


برای افرادی که عمل بینی انجام داده اند، استفاده از استخر، سونا و جکوزی تا دو ماه ممنوع است. همچنین برای این افراد تا دوماه انجام ورزش ‌های سنگین ممنوع است. این دسته از افراد تا دو هفته نباید در مقابل گرما قرار گیرند. زیرا گرما موجب افزایش تورم بینی می شود.

سخن پایانی


عمل جراحی بینی از جمله انواع جراحی پیچیده به شمار می آید. بنابراین نباید به خاطر زیبایی سلامت جسمی خود را به خطر انداخت. با انتخاب بهترین متخصصان رینوپلاستی می توان مشورت های لازم را در این زمینه انجام داد و بهترین نوع عمل جراحی بینی را انتخاب کرد.