انواع جوش

انواع جوش و بهترین راهکارهای آن ، یکی از مشکلات رایج در نوجوانی و جوانی مربوط به جوش ها می باشد. این مشکل البته در هر سن و سالی و در هر قسمت از بدن امکان ظهور دارد. معمولاً در دوره ی نوجوانی اختلالات و تغییراتی که در هورمون ها بوجود می آید باعث ایجاد جوش می شود. گاهی نیز جوش زدن نشانه ای از

بروز یک بیماری می باشد. به همین علت توجه به نوع جوش و جایی که در آن بوجود آمده می تواند تاثیر زیادی در تشخیص مشکل خواهد داشت.


انواع جوش ها


اگر دیدی کلی داشته باشیم جوش ها را در دسته های التهابی و غیر التهابی می توان قرار داد. جوش های سر سیاه و سر سفید در دسته ی جوش های غیر التهابی قرار می گیرند. اصولاً درمان این نوع از جوش ها آسان بوده و به راحتی با روش های خانگی و بدون دارو قابل رفع هستند. در نوع جوش های التهابی اما مساله به این راحتی نیست. پاسچول، پاپول، ندول و کیست نمونه های مختلف جوش های التهابی را تشکیل می دهند. درمان این نوع از جوش ها دشوار و زمان بر بوده و نیاز به بررسی متخصص برای شناخت و درمان دارد.

انواع جوش

جوش سر سفید


دلایل ایجاد جوش


بسته شدن فولیکول های مربوط به مو در هر قسمت از بدن می تواند باعث ایجاد جوش شود. این بسته شدن ممکن است توسط پوست مرده یا چربی یا اختلالات هورمونی اتفاق بیفتد. بیشترین علت این امر مربوط به افزایش بیش از اندازه ی سبوم (چربی های طبیعی پوست) می باشد. این میزان چربی بیش از اندازه خود را به شکل جوش نمایان می کند. علاوه بر این موارد عوامل دیگری نیز باعث ایجاد جوش می شوند. استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب یا فاسد، استفاده از داروهای خاص، برخی بیماری ها، رژیم غذایی نامطلوب، آلودگی محیطی، اختلالات ژنتیکی، اختلالات هورمونی نیز می توانند باعث ایجاد جوش در قسمت های مختلف پوست شوند.

دلایل ایجاد جوش


تفاوت جوش های خفیف، متوسط و شدید


افرادی که با جوش های سر سیاه و سر سفید مواجه شده که تعدادشان نیز به نسبت کم است در دسته ی افراد با جوش های خفیف قرار می گیرند. در این موارد اغلب تعداد این جوش ها کمتر از 20، تعداد جوش های ملتهب و برجسته کمتر از 15 و قسمت های برجسته ی قرمز رنگ و ملتهب کمتر از 30 تا می باشد. این دسته جوش ها با درمان های خانگی و استفاده از داروهای موضعی به سرعت درمان شده و نیاز به مراجعه به پزشک ندارند.
اما اگر فردی بیش از 20 جوش سر سیاه یا سر سفید داشته باشد، با داشتن 15 تا 50 جوش ملتهب برجسته و 30 تا 130 جوش برجسته ی قرمز رنگ و ملتهب در دسته افراد با جوش های متوسط قرار خواهد گرفت. در این نوع جوش ها متخصصان معمولاً برای بهبود از درمان های کلینیکال کمک می گیرند. این درمان ممکن است در چند هفته انجام شود و حتی گاهی قبل از درمان کامل جوش ها افزایش یابند.
گروه سوم افرادی با جوش های شدید یا ندولوکیستیک هستند. این موارد بر اثر بروز ندول ها و کیست ها بوجود می آید. جوش های این دسته می توانند قرمز یا کبود رنگ باشند و حتی باعث ایجاد جای زخم شوند. برای درمان این موارد باید سریع تر به پزشک متخصص مراجعه شود. پزشک می تواند آسیب های ایجاد شده بر پوست را با استفاده از دارو بهبود بخشد. همچنین برای رفع التهاب و دردهای ناشی از این جوش ها داروهایی که تشخیص می دهد را به کار گیرد.

تفاوت جوش ها


راهکارهای از بین بردن جوش


استفاده از مواد شوینده، ژل ها، تونرها، مرطوب کننده ها و کرم های عادی برای درمان جوش های غیر التهابی می تواند موثر باشد. این مواد معمولاً شامل ترکیباتی از مواد اولیه ی زیستی هستند. برای استفاده از این مواد نیازی به تجویز پزشک نیست. عناصر موجود در این مواد شامل بنزوئیل پراکسید، سولفور، رزورسینول و سالیسیتیک اسید می باشند. راهکارهای درمان در خانه نیز در از بین بردن و بهبود این نوع جوش ها تاثیر مثبت دارد. شست و شوی بدن هر دو روز، شست و شوی صورت با آب ولرم و صابون حداقل دو بار در روز، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب و مایعات کافی، استفاده از ضد آفتاب و دوری از قرار گرفتن بیش از اندازه در نور خورشید نیز در بهبود و رفع این جوش ها تاثیرگذار خواهند بود.

راهکارهای از بین بردن جوش

راه های از بین بردن جوش
در نوع دوم یعنی جوش های التهابی اوضاع وخیم تر است. در این جوش ها امکان ایجاد حفره و اسکار بسیار زیاد است. این جوش ها همچنین باعث ایجاد ناهنجاری های پوستی قرمز، متورم و ملتهب می شوند. لک ها و ناهنجاری های پوستی که در نتیجه ی این جوش ها ایجاد می شوند گرم هستند. برای این دسته از جوش ها مراجعه به پزشک متخصص توصیه می شود. پزشک با به کارگیری روش های مختلف از جمله استفاده از آنتی بیوتیک ها، کرتیکو استروئیدهای متداول، لایه برداری شیمیایی، تزریق استروئید، رتینوئیدهای سیستماتیک، درمان فتودینامیک، خالی و بیرون کشیده کیست های بزرگ و مانند این ها به درمان جوش های التهابی می پردازد.

راهکارهای از بین بردن جوش


سخن پایانی


هر فرد در طول زندگی با جوش هایی در بدن یا صورت خود مواجه می شود. این که علت این جوش چیست یا از چه نوعی است در درمان آن موثر می باشد. با دانستن مباحثی که درباره ی انواع جوش در این متن بیان کردیم به شما کمک می کند که بتوانید در صورت مواجه با این مشکل به راحتی با آن مقابله کنید.