انواع تست شنوایی سنجی برای کودکان و نوزادان

انواع تست شنوایی سنجی برای کودکان و نوزادان ، تست شنوایی سنجی یا ادیومتری شامل آزمایشات و اندازه گیری‌ های مربوط به شنوایی می باشد. همچنین امکان ارزیابی عملکرد شنوایی را فراهم می ‌کند. شنوایی سنجی در نوزادان و کودکان می‌ تواند دلایل متعددی داشته باشد. معمولاً بعد از تولد و قبل از ترخیص

از بیمارستان تحت غربالگری، شنوایی سنجی نوزادان انجام می ‌شود. مراجعه به مراکز و کلینیک های شنوایی سنجی کودک و نوزاد برای انجام آزمایش های شنوایی یکی از امور مهم برای بررسی سلامت شنوایی آنها می باشد. بدون انجام شنوایی سنجی و ادیومتری کودکان به طور روتین، ممکن است که برای ماه‌ ها یا سال‌ ها، مشکلات شنوایی تشخیص داده نشود. در این مقاله با انواع تست های شنوایی سنجی برای کودکان و نوزادان آشنا می شویم.


شنوایی سنجی یا ادیومتری کودکان و نوزادان چیست؟


شنوایی سنجی کودکان به طور روتین، برای نوزادان و کودکان پیشنهاد می‌شود. تا هر گونه مشکلی در ابتدای رشد آنها، مشخص شود. اگر چه مشکلات جدی شنوایی در دوره کودکی نادر می ‌باشد، اما آزمایش‌ های زودهنگام، بهبودی و مدیریت آن را تا حد ممکن، تضمین می ‌کند. برای انجام تست های شنوایی سنجی باید به مراکز معتبر و متخصص با تجربه مراجعه نمود.


اهمیت شنوایی سنجی نوزاد و کودک


ادیومتری نوزادان که به سرعت بعد از تولد انجام شده باشد، می ‌تواند به تشخیص بسیاری از کم شنوایی ‌های قابل توجه در کودکان، کمک کند. آزمایش‌ های بعدی در دوران کودکی می ‌توانند هرگونه مشکلی را که قبلا تشخیص داده نشده یا به تدریج در حال بدتر شدن هستند، را برطرف کند. بدون انجام ادیومتری کودکان به طور روتین، ممکن است که برای ماه‌ ها یا سال ‌ها، مشکلات شنوایی آنها تشخیص داده نشود. بسیار مهم است که در اسرع وقت مشکلات شنوایی را تشخیص دهید. زیرا می ‌تواند بر گفتار، مهارت‌ های اجتماعی، رشد زبان و تحصیل فرزند شما تاثیر بگذارند. اگر هر مشکلی در ابتدا در شنوایی سنجی کودک تشخیص و سپس مدیریت شود، درمان تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت. همچنین تشخیص زود هنگام به شما کمک خواهد کرد تا اطمینان پیدا کنید، که شما و فرزندتان از هر گونه خدمات کمکی مخصوص که ممکن است نیاز داشته باشید، برخوردار شوید.
طبق یافته های پزشکی، از هر هزار تولد 5 کودک به صورت ناشنوا و کم شنوا به دنیا می آید. کم شنوایی در صورت عدم تشخیص و مداخله زود هنگام، منجر به اختلالات در کسب گفتار و زبان می شود. این اختلالات در کودکان سنین مدرسه منجر به اختلالات یادگیری، عقب ماندگی تحصیلی و مشکلات روحی روانی برای کودک می شود. در بزرگسالی در زمینه اشتغال و تشکیل زندگی به مشکل بر می خورند. با توجه به مطالب گفته شده می توان به اثرات جبران ناپذیر کم شنوایی در تمامی طول مراحل زندگی پی برد. بنابراین می توان به اهمیت تست شنوایی سنجی در نوزادان و کودکان و مداخلات پیرو آن پی برد.


علت وجود مشکلات شنوایی در نوزادان و کودکان


اختلال در شنوایی کودک، دلایل مختلفی دارد. از جمله ‌ی آنها می ‌توان به کم شنوایی موقت ناشی از بیماری شایعی مانند سرما خوردگی اشاره کرد. برخی دلایل احتمالی کاهش ‌شنوایی که ممکن است در طول تست ها و آزمایش ‌های معمول تشخیص داده شوند، شامل گوش چسبناک و تجمع مایعات در گوش میانی که در خردسالان شایع می باشد. عفونت ‌هایی که در رحم یا تولد بر اثر بیماری ‌هایی مانند سرخچه و سیتومگالوویروس ایجاد می‌ شوند، می ‌توانند باعث کاهش شنوایی به صورت پیشرونده شوند.


شرایط وراثتی مانند اتواسکلروز که باعث می ‌شوند اعصاب و گوش‌ها به درستی کار نکنند. آسیب به اعصاب حلزون شنوایی (که سیگنال‌ های شنوایی را به مغز منتقل می‌ کنند)، این آسیب می ‌تواند ناشی از جراحت‌ شدید مغز، قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد و یا جراحی مغز باشد.
نرسیدن اکسیژن به نوزاد در حین تولد (آسفکسی بدو تولد)، یکی دیگر از دلایل وجود مشکلات شنوایی می باشد. همچنین بیماری ‌هایی مانند مننژیت و انسفالیت (که هر دو بیماری باعث تورم مغزی می ‌شوند) هم باعث مشکلات شنوایی می شوند.


انواع تست شنوایی سنجی برای کودکان و نوزادان


به عنوان بخشی از ارزیابی شنوایی، ابتدا تاریخچه کامل پزشکی گرفته می شود. علاوه بر این، امروزه انواع مختلف تست شنوایی در دسترس می باشد. برخی از این تست های شنوایی سنجی کودکان برای تمامی سنین کاربرد دارد و برخی دیگر بر اساس سن و میزان توانایی و درک فرد انجام می شود.


تست شنوایی برای نوزادان


دو نوع تست شنوایی برای غربالگری شنوایی نوزادان وجود دارد. این تست ها را می توان به صورت مجزا یا باهم به کار برد.


• تست گسیل های صوتی گوش (OAE)


در این تست، پروب نازک و انعطاف پذیری درون گوش نوزاد قرار داده می شود و اصواتی از طریق پروب به گوش فرستاده می شوند. در افراد با عملکرد گوش داخلی سالم، این صدا منجر به تولید پاسخ OAE شده و توسط میکروفون پروب ثبت می شود. در نوزادان با افت شنوایی، هیچ پاسخی ثبت نمی شود. تست OAE بدون درد می باشد و در چندین دقیقه انجام می شود. این تست را می توان در زمان خواب کودک هم انجام داد.

تست گسیل های صوتی گوش (OAE)


• تست پاسخ های ساقه مغز شنوایی (ABR)


در این تست شنوایی، الکترودهایی به پیشانی و پشت گوش نوزادان چسبانده می شود. هدفون هایی روی گوش نوزاد قرار داده شده و اصوات کلیک مانند به گوش نوزاد فرستاده می شوند. این تست فعالیت عصبی عصب شنوایی و ساقه مغز شنیداری را اندازه می گیرد. همانند تست OAE، این تست نیز بدون درد می باشد و انجام آن در حالت خواب کودک در عرض چند دقیقه به اتمام می رسد.
اگر این تست های غربالگری نشان دهد که کودک افت شنوایی دارد، انجام تست های دیگر مورد نیاز می باشد. کم شنوایی نوزادان باید قبل از 3 ماهگی تشخیص داده شود. سپس درمان و توانبخشی های لازمه باید قبل از 6 ماهگی به دلیل اهمیت این دوره در یادگیری زبان و گفتار انجام پذیرد.

 تست پاسخ های ساقه مغز شنوایی (ABR)


تست شنوایی برای کودکان


شنوایی سنجی کودک علاوه بر تست های OAE و َABR، شامل تست ادیومتری رفتاری نیز می باشد.


• ادیومتری رفتاری


ادیومتری رفتاری، تست غربالگری شنوایی کودکان می باشد که پاسخ های رفتاری کودک به برخی اصوات مشخص، بررسی می شود.

ادیومتری رفتاری


انواع ادیومتری رفتاری برای کودکان


ارزیابی شنوایی کودکان علاوه بر تست های ذکر شده، شامل موارد زیر نیز می باشد.


• Behavioral Observation Audiometry (BOA)


این تست شنوایی برای کودکان 0 تا 5 ماهه انجام می شود. اصواتی برای کودک ارائه می شود و پاسخ های کودک شامل ساکت شدن، گشاد شدن چشم و رفلکس استارتل می باشد.

Behavioral Observation Audiometry (BOA)


• Conditioned Play Audiometry


این تست شنوایی در کودکان 2-3 سال انجام می شود. از یک عروسک برای حفظ توجه شنیداری کودک استفاده می شود. برای مثال کودک توپی را در دستش می گیرد و با شنیدن صدا توپ را داخل سبد می اندازد. انجام این تست نیازمند ادیولوژیست با تجربه و شرطی سازی موثر کودک می باشد.

• Conditioned Play Audiometry


• Play audiometry


نوعی از تست شنوایی است که در آن اصوات با شدت ها و فرکانس های مختلف از طریق ادیومتر به گوش کودک فرستاده می شود. معمولا هدفون های خاصی روی گوش کودک قرار داده می شود. این تست در کودکان شبیه به انجام بازی انجام می شود. از کودک خواسته می شود هر بار صدا را شنید، کاری با اسباب بازی انجام دهد. این کار به صورت شرطی کردن کودک انجام می شود. این تست به میزان همکاری کودک و مهارت متخصص شنوایی (ادیولوژیست) بستگی دارد و همیشه قابل انجام نمی باشد.


• Visual reinforcement audiometry (VRA)


این تست شنوایی بدین صورت انجام می شود که به کودک آموزش داده می شود با شنیدن صدا به سمت منبع آن نگاه کند. با هر پاسخ صحیح کودک، پاداش بصری داده می شود. برای مثال با پاسخ صحیح کودک چراغ اسباب بازی را روشن می کنیم. این تست اغلب برای کودکان 6 ماه تا 2 ساله انجام می پذیرد.


تست شنوایی برای کودکان بزرگتر


ارزیابی شنوایی برای کودکان سه سال به بالا، علاوه بر موارد بالا، شامل تست های شنوایی زیر می باشند:


• ادیومتری تون خالص


در این تست از طریق ادیومتر اصواتی در شدت ها و فرکانس های مختلف از طریق هدفون به گوش فرستاده می شود. کودک باید بعد از شنیدن صدا، دکمه پاسخ را فشار دهد یا دستش را بالا ببرد. در صورت تفهیم مناسب تست، به آسانی و در زمان کمتری انجام می شود. تست ادیومتری، استاندارد طلایی تست های شنوایی می باشد و میزان و نوع کم شنوایی در صورت وجود، بر روی ادیوگرام ترسیم می شود.

 ادیومتری تون خالص


• تست ادیومتری گفتاری


این تست همانند تست ادیومتری تون خالص، هدفون بر روی گوش کودک قرار داده می شود. کلماتی در شدت های مختلف به صورت زنده یا ضبط شده به گوش ارائه می شود. کودک باید کلماتی را که می شنود، تکرار کند. در صورت عدم همکاری کودک، به جای ارائه مجرا کلمات، می توان با کودک صحبت کرد. از این طریق می توان میزان بازشناسی گفتار کودک را تخمین زد.


• تمپانومتری


تستی است که در کلینیک های شنوایی سنجی به منظور بررسی عملکرد گوش میانی انجام می شود. این تست میزان و آستانه شنوایی را نشان نمی دهد. بلکه هر گونه تغییرات در فشار گوش میانی، انسداد مجرا، عفونت گوش و اختلال عملکرد گوش میانی را نشان می دهد. انجام این تست در نوزادان و کودکان کم سن مشکل می باشد. به این علت که نوزاد باید بدون حرکت باشد و حین انجام تست گریه نکند.

 تمپانومتری


• تست رفلکس اکوستیک


این تست یکپارچگی حلقه عصبی از گوش داخلی به ساقه مغز و بازگشت آن به سیستم گوش میانی را ارزیابی می کند. معمولا پیرو تست تمپانومتری انجام می شود.


حرف آخر


کم‌ شنوایی یکی از اثرات بالا رفتن سن است. این باوری اشتباه است که افراد دارند. افراد در هر سنی هنگاهی که متوجه مشکلی در شنیدن صداهای اطرفشان شدند، باید به متخصص مراجعه کنند. همچنین نگذارند این باور عمومی و اشتباه به سلامت آنها در سنین بالاتر آسیب بزند. حتما مراقب گوش ‌های خودتان باشید. زیرا یکی از زیباترین نعمات الهی نعمت شنیدن صدا و گوش است. پس برای مراقبت از این نعمت الهی هم که شده باید مراقب سلامتی خود باشیم و هرچند سال یکبار به متخصص مراجعه کنیم.