انواع اختلال رفتاری + علائم و عوارض آن

اختلالات رفتاری به عنوان اختلالات رفتاری مختل کننده نیز شناخته می ‌شوند. یکی از شایع ترین دلایلی می باشد که والدین را مجبور می کند، فرزندان خود را برای ارزیابی سلامت روان و معالجه نزد دکتر روانشناس ببرند. اختلالات رفتاری در بزرگسالان نیز شایع است. در صورت عدم درمان این بیماری

در کودکی این اختلالات می توانند بر توانایی فرد برای انجام کار و حفظ روابط در بزرگسالی تاثیرات منفی گذارند. در این مقاله از به اخلالات رفتاری می پردازیم. با ما همراه باشید.


انواع اختلالات رفتاری


اختلالات رفتاری به چند نوع تقسیم می شوند. اختلالات اضطرابی، عاطفی، رشدی مستمر، ADHD، فوبیا ها، اختلالات خواب و ... از انواع اختلالات رفتاری می باشند.
اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال تجربه هر یک از این اختلالات رفتاری هستید، بسیار مهم است در اسرع وقت از یک پزشک، مرکز سلامتی و یا روانشناس کمک بگیرید. زیرا این شرایط می تواند کیفیت زندگی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد و تا جایی که ممکن است به خود آسیب برسانید.
از مهمترین این اختلالات عبارتند از:


1- اختلالات کم توجهی یا بیش فعالی (ADHD)


ADHD شرایطی است که توانایی فرد را برای تمرکز و کنترل رفتارهای تکانشی مختل می کند. یا ممکن است فرد را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد.
این اختلال‌ می‌ تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد. اختلالات رفتاری ADHA در پسران شایع تر از دختران می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، مردان دو تا سه برابر بیشتر از خانم ها در معرض ابتلا به ADHD هستند.
اساسا در این نوع اختلال‌، آرام نشستن و توجه کردن برای فرد، کاری بسیار مشکل و سخت می ‌شود. تمرکز در فرد از بین می ‌رود و نمی ‌تواند بر کاری که انجام می ‌دهد، متمرکز شود. این اختلال می ‌تواند مشکلاتی جدی را برای فرد در مدرسه یا محل کار به‌ وجود آورد.

اختلالات کم توجهی یا بیش فعالی (ADHD)


2- اختلالات رفتاری احساسی


اختلال رفتاری احساسی بر توانایی شاد بودن فرد، کنترل احساسات و توجه تاثیر می گذارد. از علائم این نوع اختلال می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• اعمال احساسات نامناسب در شرایط عادی
• مشکلات یادگیری که ناشی از یک عامل دیگر مانند عدم سلامتی نیست.
• مشکل در روابط بین فردی، از جمله روابط با معلمان و هم سن های خود
• احساس کلی ناخشنودی یا افسردگی
• احساس ترس و اضطراب در مسائل شخصی یا مدرسه

اختلالات رفتاری احساسی


3- اختلال مخالفت مبارزانه (ODD)


ODD نوعی اختلال رفتاری می باشد که با علائم نگرش خصمانه، تحریک پذیر و بدون تعامل در کودکان مشخص می شود. كودكان مبتلا به ODD ممكن است به طور واضحی دچار احساس نفرت و کینه آزار دهنده نسبت به یک شخص یا یک چیز باشند. افراد مبتلا به اختلال رفتاری ODD معمولا اقدامات منفی خود را در مقابل آن به نمایش می گذارند.

اختلال مخالفت مبارزانه (ODD)


4- اختلالات اعتیاد آور


اعتیاد موضوعی پیچیده است. اعتیاد اغلب به عنوان یک بیماری شناخته می ‌شود. درصورتی که می ‌تواند یک مشکل رفتاری هم باشد. به ویژه آن که اعتیادهای رفتاری هم وجود دارند. طبق یکی از مطالعات انجام شده، برخی رفتارها، علاوه بر مصرف داروهای روانگردان، تاثیر کوتاه مدتی به‌ وجود می ‌آورند که علی رغم علم به عواقب نامطلوب آنها، رفتاری مداوم را تشکیل می ‌دهد.

اختلالات اعتیاد آور


5- اختلالات رفتاری اسکیزوفرنی


اسکیزوفرنی یکی دیگر از اختلالاتی می باشد که بیشتر ما آن را می ‌شناسیم. این اختلال موضوعی فلج ‌کننده است و افراد مبتلا به آن را به شکل ‌های گوناگون تحت تاثیر قرار می ‌دهد. اسکیزوفرنی نوعی اختلال ذهنی مزمن می باشد. افراد مبتلا به این نوع اختلال اغلب توهمات، اوهام و برخی اوقات مشکلات فیزیولوژیکی را تجربه می ‌کنند. طبق آمار موسسه ملی سلامت روان، علائم این اختلال معمولا بین سنین 16 تا 30 سال وجود دارد.

 اختلالات رفتاری اسکیزوفرنی


6- اضطراب


اضطراب یک احساس عادی می باشد و همه افراد در برخی از مراحل زندگی خود احساس اضطراب و نگرانی را تجربه می کنند. اما تا زمانی که این مسئله مزمن و طولانی مدت نشده و نوعی اختلال رفتاری تبدیل نشود، جای نگرانی وجود ندارد. اضطراب ممکن است به حدی برسد که زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد. اختلالات اضطرابی به شدت با موضوعات افسردگی مرتبط هستند و نگرانی هم مانند افسردگی انواع بسیار زیادی دارد.
افرادی که به یکی از اختلالات اضطرابی مبتلا هستند، می توانند تست لیتموس را انجام دهند.
این تست می گوید، اختلالات اضطرابی در بردارنده چیزی بیش از ترس‌ ها یا نگرانی‌ های موقتی هستند. در فرد مبتلا به اختلال اضطرابی، نگرانی از بین نمی ‌رود و با گذشت زمان وخیم تر می ‌شود. این احساسات می‌ تواند در فعالیت ‌های روزانه مانند عملکرد شغلی، تکالیف مدرسه و روابط نیز تاثیراتی را به همراه داشته باشد.
اختلالات رفتاری اضطراب ممکن است باعث بی خوابی و تاثیر منفی بر عملکرد شخص در محل کار یا مدرسه شود. اختلالات اضطراب بیش از اضطراب معمولی فرد را درگیر می کند. این اختلال رفتاری شرایط جدی برای سلامت روان می باشد که نیاز به درمان دارد.

اضطراب


7- اختلال وسواس و اجباری (OCD)


بیماری OCD با ترس و افکار غیر منطقی باعث وسواس می شود که به نوبه خود موجب اجبار می شوند.

اختلال وسواس و اجباری (OCD)


8- افسردگی


افسردگی میلیون ‌ها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می ‌دهد و برخی از آنها حتی نمی ‌دانند که به آن مبتلا هستند. افسردگی مسئله ‌ای پیچیده می باشد که علل ریشه‌ ای احتمالی بسیار زیادی دارد. همچنین تاثیر رفتاری مشخص و دقیقی برای آن نمی‌ توان پیدا نمود.
افراد مبتلا به افسردگی نوع اصلی تمایل به زیاد خوابیدن دارند، عادات غذایی آنها تغییر می ‌کند و حتی توانایی کار کردن یا مدرسه رفتن را از دست می ‌دهند.

افسردگی


9- اختلال رفتاری خوردن


اختلال ‌های خوردن نوعی دیگر از اختلال‌ ها می باشند که اغلب در مورد آنها طنزهایی ساخته می ‌شود. اما به هرحال مسئله بسیار مهمی هستند. این اختلال ‌ها نیز شکل ‌های گوناگونی دارند. برخی از افراد پرخوری و افراط می ‌کنند، در حالی که برخی دیگر اصلا به ندرت چیزی می ‌خورند. برخی از این اختلالات را می توان بی اشتهایی، پرخوری عصبی و ... نام برد.
در صورتیکه به این اختلال ‌ها رسیدگی نشود، مشکلاتی جدی را برای سلامت فرد به همرا خواهند داشت و حتی می‌ توانند باعث کشته شدن فرد شوند.

اختلال رفتاری خوردن


10- اختلال ترس


پانیک (اختلال ترس) یکی دیگر از وسیع ترین طیف ‌های مسائل رفتاری می باشد. این اختلال در بردارنده کسانی است که حملات ترسناک را تجربه می ‌کنند ( و به شدت با اضطراب و نگرانی در ارتباط هستند) و نیز افرادی که با آگورافوبیا (هراس از مکان ‌های باز) دست و پنجه نرم می‌ کنند. انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا معتقد می باشد که نشانه شاخص اختلال پانیک عبارت است از امواج هراسی ظاهرا تحریک نشده که بدون هشدار و علامت پدیدار می‌ شوند. ترس از حملات هراس آمیز می ‌تواند حملات دیگری را به ‌وجود آورد و این چرخه ادامه پیدا می‌ کند.

اختلال ترس


11- اختلال عاطفی فصلی


اختلال عاطفی فصلی زندگی افراد را در برخی نقاط دنیا تحت تاثیر قرار می ‌دهد. اساسا، تغییر در میزان نور خورشید باعث مسائل رفتاری می ‌شود. به طور طبیعی، این اختلال، یک مسئله دوره ‌ای و فصلی می باشد. محققان معتقد هستند که اختلال عاطفی فصلی در نتیجه ساعت بیولوژیکی و شیمی مغز حاصل می ‌شود که در نتیجه کمبود نور خورشید در فصل زمستان تغییر می ‌کند. اختلال عاطفی فصلی نوعی افسردگی است و بسته به مکان زندگی شما خطر ابتلا به آن در شما افزایش پیدا می ‌کند.

 اختلال عاطفی فصلی


عوامل ایجاد اختلالات رفتاری


یک اختلال رفتاری به دلایل مختلفی ایجاد می شود. در واقع، رفتار غیرعادی که معمولا با این اختلالات در ارتباط است می ‌تواند به عوامل زیستی، خانوادگی و مربوط به مدرسه برگردد.
از عوامل زیستی که باعث ایجاد اختلالات رفتاری می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود.

• بیماری جسمی یا ناتوانی
• سوء تغذیه
• ضربه مغزی
عوامل خانوادگی که در بروز اختلالات رفتاری نقش دارند به صورت زیر می باشند.
• طلاق یا ناراحتی عاطفی دیگر در خانه
• فشار و تهدید والدین
• سبک تربیتی ناسالم یا متناقض
• نگرش ضعیف نسبت به آموزش و تحصیل


علائم اختلالات رفتاری


کسی که اختلال رفتاری دارد ممکن است به طرز مختلف عمل کند یا نارضایتی عاطفی را نشان دهد، که این امر در افراد مختلف نیز متفاوت خواهد بود. اختلال رفتاری اغلب علائم عاطفی دارد و علائم فیزیکی مانند تب، خارش یا سردرد وجود ندارد. اما بعضی اوقات افراد مبتلا به یک اختلال رفتاری دچار مشکل سوء مصرف مواد می شوند که می تواند علائم جسمی را به همراه داشته باشد.
از علائم عاطفی اختلالات رفتاری عبارتند از:

• به راحتی اذیت یا عصبی شدن
• سرزنش دیگران
• سخت بودن پیروی از قوانین
• داشتن ذهنی پرسشگر
• بحث و کج خلقی کردن
• مشکل در برخورد با سرخوردگی و مسائل ناامید کننده
همچنین از علائم جسمی که نشان دهنده اختلالات رفتاری هستند، می توان به موارد زیر اشاره نمود.
• سوزن سوزن شدن انگشت ها
• لرزیدن یا خونریزی چشم


عوارض اختلالات رفتاری


در صورت عدم درمان، یک اختلال رفتاری ممکن است اثرات منفی کوتاه مدت و طولانی مدت بر زندگی شخصی و حرفه ای فرد داشته باشد. برخی از این اثرات و عوارض در ادامه گفته شده اند.

• ممکن است افراد برای انجام اقداماتی مانند تعلیق یا اخراج به دلیل درگیری، زورگویی یا مشاجره با مسئولان دچار مشکل شوند.
• همچنین به دلیل روابط پرتنش طولانی مدت، ازدواج ها به طلاق منجر گردند.
• حتی امکان دارد کودکان مجبور شوند مدارس را تغییر دهند و در نهایت گزینه های خود را حذف کنند.
• افراد گزینه های زندگی را تغییر دهند.
• جدی ترین اقداماتی که فرد مبتلا به یک اختلال رفتاری ممکن است انجام دهد شامل شروع دعوا، سوء استفاده از حیوانات و تهدید به استفاده از سلاح در مقابل دیگران می باشد.

در صورتی که هرچه زودتر یک اختلال رفتاری تشخیص داده شود و به درستی درمان گردد، احتمال آن وجود دارد که کودک یا بزرگسالانی که از آن رنج می برند، قادر به کنترل رفتار خود باشند.

عوارض اختلالات رفتاری


سخن پایانی


به گفته ی روانشناسان و روانپزشکان اختلالات روانشناختی می توانند باعث بروز اختلال در فعالیت های روزمره، ارتباطات، کار، مدرسه و سایر حوزه های مهم شوند. با کمک تشخیص و درمان مناسب، افراد می توانند از علائم خود رهایی پیدا کرده و راه های مقابله موثر را پیدا کنند.