اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی و روش های درمان ، منظور از اختلال جنسی ناتوانی در ایجاد رابطه ی جنسی با شریط عاطفی، همسر و جنس مخالف می باشد. افرادی که این اختلال را دارند نمی توانند به طور کامل ارتباط جنسی برقرار نمایند.بین این مشکل با انحراف جنسی تفاوت زیادی وجود دارد.


انواع اختلالات جنسی و روش های درمان


افرادی که دچار انحرافات جنسی هستند عواطف و احساسات جنسی به چیزی غیر از روابط جنسی طبیعی دارند. مثلاً دچار سادیسم جنسی، گرایش به همجنس، مازوخیسم جنسی و مانند اینها هستند. در صورتی که افراد دچار اختلال جنسی حس طبیعی جنسی به جنس مخالف داشته اما به دلایل متعددی مانند خشم، تقدس، احساس گناه و... نمی توانند رابطه ی جنسی برقرار نمایند. این اختلال در عملکرد جنسی می تواند در هر مرحله از ارتباط جنسی اتفاق بیفتد. اصولاً چرخه ی رضایت جنسی انسان مربوط به میل و اشتیاق، برانگیختگی، ارگاسم و فرونشینی می باشد.

انواع اختلالات جنسی و روش های درمان


انواع اختلالات جنسی


در کل اختلالات جنسی را می توان به دو دسته ی ناهنجاری های جنسی (پارافیلیا) و کژکاری جنسی تقسیم می کرد.
* پارافیلیا: این اختلال مربوط به خیال پردازی و تخیل مربوط به اجزای محرک جنسی می باشد. این خیال پردازی خودآگاه یا ناخودآگاه اتفاق می افتد. افرادی که به این اختلال دچار هستند لذت جنسی را تجربه می کنند فقط قادر به پاسخگویی به محرک های شهوانی نیستند. علاوه بر این در صورتی که فرد در کنار علاقه ی جنسی احساساتی مانند رنج و درد و عذاب داشته باشد و به خود یا دیگران آسیب بزند دچار پارافیلیا است. این اختلال شامل سه دسته ی آلت نمایی یا عورت نمایی، مالشگری، مبدل پوشی می شود.


* کژکاری جنسی: براساس مراحل ذکر شده در چرخه ی رضایت جنسی به هر کدام از اختلالات زیر کژکاری جنسی گفته می شود.
- نوع اول مربوط به اختلال در میل و اشتیاق می باشد. زمانی که افراد برای مدت بیشتر از شش ماه تمایلی به برقراری رابطه ی جنسی نداشته باشد به این مشکل دچار است.
- نوع دوم مربوط به اختلال در برانگیختگی است. در این نوع اختلال افراد در تمام مدتی که رابطه ی جنسی برقرار می کنند تحریک نمی شوند.
- اختلال در ارگاسم نوع دیگر این مشکلات است. این اختلال مربوط به زمانی است که افراد پس از پایان روابط جنسی خود ارضا نمی شوند و احساس رضایت ندارند.
- در نهایت نیز اختلالات درد است که در صورت وجود احساس درد در زمان رابطه ی جنسی بروز می کند.
از نمونه اختلالات کژکاری جنسی می توان به اختلال نعوظ، کمبود میل جنسی، دیر انزالی و زود انزالی و واژینیسم اشاره کرد.


درمان اختلالات جنسی


یکی از مهم ترین موضوعات روانشناسی مربوط به اختلالات جنسی و درمان آنها می باشد. افرادی که به این گونه مشکلات دچار هستند تمایلات یا رفتارهای ناهنجار و غیر عادی و ناخواسته از خود نشان می دهند. درمان مشکلات جنسی مربوط به انواع دارو درمانی، درمان اختلالات همراه با انحرافات جنسی و درمان شناختی رفتاری و روان درمانی پویشی می باشد. معمولاً برای درمان اختلالات جنسی از روش های دارویی و غیر دارویی استفاده می شود. به این صورت که پزشک متخصص با بررسی و ارزیابی اختلال بیمار روش درمان برای او در نظر می گیرد. در ادامه برخی از اختلالات جنسی را به همراه راه های درمان می آوریم.

درمان اختلالات جنسی


*درمان اعتیاد جنسی


این مشکل مربوط به افرادی است که تمایل به پایان ناپذیر بودن رفتارها و روابط جنسی دارند. این اختلال نتایج بدی برای بیمار در پی دارد. درمان اعتیاد جنسی در صورتی که فرد خود تمایل بپذیرد ممکن خواهد بود. این درمان آموزش های مربوط به مهارت های ارضای نیازهای جنسی را به دنبال دارد. مهارت هایی برای کاهش میل جنسی، مشاوره ی فردی و آموزش تکنیک های مدیریت استرس از این مهارت ها هستند.


*درمان مازوخیسم


اختلال مازوخیسم یا آزارخواهی جنسی مربوط به زمانی است که بیمار از کتک خوردن، تحقیر شدن و هر نوع آزاری در زمان برقراری رابطه ی جنسی لذت می برد. برای درمان این مشکل از روش های درمان شناختی رفتاری و روان درمانی بینش گرا استفاده می کنند. با این روش ها ریشه هایی که باعث ایجاد مازوخیسم جنسی در فرد شده مورد بررسی قرار می گیرد. گاهی از دارو درمانی برای بهبود افسردگی و درمان شخصیت بیمار همزمان با درمان مازوخیسم استفاده می شود.


*درمان سادیسم


اختلالی که نقطه ی مقابل مازوخیسم است سادیسم گفته می شود. در این اختلال بیمار از آسیب زدن به فردی که شریک جنسی او است لذت می برد. سادیسم از راه شناختی درمانی به منظور تغییر افکار ناسازگار و جایگزینی با رفتارهای مناسب درمان می شود. علاوه بر این از دارو درمانی و هورمون درمانی هم برای کم کردن میل جنسی بیمار استفاده می شود.


*درمان عورت نمایی


در مواردی که افراد اختلال عورت نمایی دارند علاقه ی زیادی به نشان دادن اندام تناسلی به دیگران دارند. این افراد از واکنش و شوکه شدن دیگران لذت برده و به ارگاسم می رسند. برای درمان این مشکل از روش های شناختی رفتاری برای شناختن محرک ها و تغییر رفتارهای انحرافی، یادگیری تکنیک های مقابله با استرس استفاده می شود.


*درمان زوفیلیا


حیوان خواهی یا همان زوفیلیا نوعی از مشکلات جنسی می باشد. در این اختلال افراد تمایل به برقراری رابطه ی جنسی با حیوانات دارند. در صورتی که این اختلال شدید باشد موجب حیوان آزاری خواهد شد. متخصصان برای درمان این اختلال از هورمون درمانی و دارو درمانی استفاده می کنند. با استفاده از این روش ها تنش های جنسی کم خواهد شد.


*درمان فتیشیسم


یکی دیگر از اختلالات جنسی فتیشیسم است. در این اختلال یک شی در مرکز توجه جنسی بیمار قرار می گیرد. درمان این مشکل از روش های روانکاوی میسر خواهد بود. برای این کار ریشه های انحراف و آگاهی فرد بیمار از طریق روانکاوی انجام می شود. علاوه بر این از درمان شناختی رفتاری، دارو درمانی و هیپنوتیزم برای درمان این اختلال استفاده می شود.


*درمان پدوفیلی


یکی از اختلالات شایع اختلال پدوفیلی می باشد. در این مشکل فرد تمایل به برقراری رابطه ی جنسی با کودکان زیر 13 سال از خود نشان می دهد. در این مشکلات، علاوه بر درمان فرد، کودکی که تحت تجاوز قرار گرفته نیز باید درمان شود. برای درمان پدوفیلی از دارو درمانی برای افزایش کنترل بر رفتارهای جنسی استفاده می شود. در کنار این درمان، روان درمانی هایی نیز به صورت طولانی مدت صورت می گیرد. درمان های شناختی رفتاری با هدف شناخت الگوهای فکری اشتباه و منحرف، افزایش مهارت های رفتاری و تغییر رفتارهای ناسازگار در دستور کار پزشک قرار می گیرد. دارو درمانی نیز برای کاهش تستوسترون و رفتارهای پرخاشگرایانه در کنار درمان های ذکر شده استفاده می شود.


*درمان خود ارضایی


این نوع اختلال هم در افراد متاهل و هم مجرد دیده می شود. حل مشکل خود ارضایی با دارو درمانی برای کاهش میل جنسی و اضطراب انجام می شود. همچنین به خاطر افزایش میزان استرس در زمان خود ارضایی نیاز به آموزش کنترل استرس احساس می شود. به همین علت برای درمان از راه های کنترل استرس نیز استفاده می شود. برای بیمارانی که از این اختلال رنج می برد آموزش مهارت های اجتماعی مفید و موثر خواهد بود.


سخن پایانی


اختلالات جنسی یکی از دغدغه هایی است که امروزه بسیاری افراد با آن مواجه هستند. آگاهی و شناخت این اختلالات و در نهایت مراجعه به متخصص برای درمان آن ها از مسائل حائز اهمیت می باشد. در این مقاله سعی کردیم شما را با برخی از رایج ترین اختلالات جنسی، انواع و راههای درمان آن آشنا کنیم.