ارتودنسی جیست؟

ارتودنسی دندان چیست؟، زیبایی یکی از مهم ترین مسایل روز است. در این میان داشتن چهره ای زیبا از دغدغه های بسیاری از انسان هاست. زیبایی دهان و دندان تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. به همین علت مسایل مربوط به دهان و دندان طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به این نکته مسایل و مشکلات مربوط

به دندان در مرکز توجه قرار می گیرد. خدمات زیبایی دندان را که در نظر بگیریم ارتودنسی دندان یکی از مهم ترین آنهاست.

ارتودنسی دندان


ارتودنسی چیست؟


ارتودنسی دندان یک روش کاربردی برای درست کردن فاصله بین دندان ها، از بین بردن کجی و مرتب کردن دندان ها می باشد. این کار به 6 روش انجام می گیرد. روش های انجام ارتودنسی شامل روش ثابت، نامرئی، فانکشنال، لینگوال، دیمون و متحرک می باشند. در صورتی که دندان های فردی کج باشند یا شکل و حالت مناسبی نداشته باشند جویدن و خوردن غذا برایش مشکل ساز خواهد بود. برای درمان این مشکل بهتر است ارتودنسی انجام شود. ارتودنسی یک روش برای صاف و مرتب کردن دندان هاست. با استفاده از این روش مشکلات فک و دندان حل و رفع می شوند. ظاهر افراد بهتر شده، طرح مناسب لبخند، سلامت دهان و دندان و در نهایت عملکرد بهتر دندان ها را به همراه خواهد داشت. افرادی که ارتودنسی انجام می دهند پس از طی زمان درمان نتایج مناسب و جذابی به دست خواهند آورد. این افراد با نگاه به دندان های خود یک دستی و ردیف بودن آن ها را مشاهده می کنند. به راحتی و با لذت خوراکی مصرف کرده و به آسانی دندان هایشان را پاکسازی می نمایند.
ارتودنسی تخصصی مربوط به دندان پزشکی است. در این تخصص تشخیص، پیشگیری و اصلاح بر روی اشکالات دندان ها و فک انجام می شود. این روش راهی مناسب برای رفع اشکالات و الگوهای نامناسب دندان هاست. با انجام این کار نظم و ترتیب و زیبایی به دندان ها باز می گردد. علاوه بر این یکی از نتایج بسیار جذاب ارتودنسی بهبود طرح لبخند افراد است که باعث زیبایی چهره و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

ارتودنسی چیست؟


ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟


افرادی که دندان هایی نامرتب و بد شکل دارند با مشکلات بهداشت دهان مواجه خواهند شد. پاکسازی دندان برای این افراد سخت است و دندان های آن ها زودتر در معرض پوسیدگی و از بین رفتن قرار می گیرند. علاوه بر این مسائل، مشکلات دندان های نامرتب و کج باعث ایجاد فشار روی دندان های دیگر می شود. در نتیجه افراد با مشکلات لثه، مشکلات گوارشی، پوسیدگی سریع دندان ها، سردرد، مشکلات تی ام جی، درد گردن، درد شانه و درد پشت مواجه خواهند شد. این ها همه در کنار ظاهری نامناسب که زیبایی را مختل می کنند قرار می گیرند. علاوه بر مطالبی که گفته شد ارتودنسی جویدن غذا و صحبت کردن را بهتر کرده و سبب کاهش سایش دندان ها می شود. در این روش برآمدگی دندان ها نیز که مانع بسته شدن کامل لب می شود اصلاح خواهد شد.

ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟


مدت زمان ارتودنسی دندان


برای گرفتن نتیجه از ارتودنسی باید صبور باشید. دندانپزشک متخصص براساس شرایط دندان های شما، مشکلات دهان و دندان تان و سن شما مدت زمان این کار را برآورد خواهد کرد. این کار معمولاً بین 1 تا 3 سال طول خواهد کشید. با این که امکان دارد انجام ارتودنسی معایبی یا عوارضی جانبی به همراه داشته باشد اما این مشکلات قابل چشم پوشی هستند. درمان دندان ها با استفاده از این روش نتایج بسیار زیاد و مهمی از قبیل رفع اختلالات فک، مشکلات غذا خوردن، دشواری در صحبت کردن، تنفس های از راه دهان و ... در بر دارد.


سن مناسب برای انجام ارتودنسی


ارتودنسی را می توانید در هر سنی انجام دهید. انجام ارتودنسی در سنین 7 تا 10 سالگی نتایج مناسبی داشته است. کودکان بالای 12 سال معمولاً برای ردیف شدن دندان هایشان از بریس دندان استفاده می کنند. البته بررسی های متعدد نشان می دهد بهترین زمان برای آغاز ارتودنسی دندان ها همین سن 12 یا 13 سالگی می باشد. زیرا در این سن روند رشد دندان ها کامل شده است. البته پیش از انجام کار، باید کامل به بهداشت دهان و دندان توجه کنید. زمانی که ابزارهای ارتودنسی درون دهان و روی دندان ها قرار می گیرند احتمال باقی ماندن ذرات مواد غذایی در لابلای دندان وجود دارد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در مدت زمان انجام ارتودنسی باید کاملاً دقیق و مرتب به بهداشت دهان و دندان خود برسید.

سن مناسب برای ارتودنسی دندان


سخن پایانی


با توضیحاتی که در بالا آمد اگر دندان های شما نیز از این مشکلات دارند و می خواهید زیبایی به چهره شما بازگردد دست به کار شوید. توجه به زیبایی دهان و دندان علاوه بر بهداشت فردی بر بهداشت روانی نیز تاثیر مثبتی دارد. انجام ارتودنسی برای هر فردی که از مشکلات دندان رنج می برد مفید است. با این روش اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش می دهید و دیگر برای خندیدن یا لبخند زدن احساس شرمندگی یا خجالت نخواهید داشت.