انواع اختلالات شنوایی

اختلالات شنوایی در کودکان ، اصولاً بسیار پیش می آید که کودکان بخاطر عفونت، بیماری یا آسیب های ناشی از حوادث دچار اختلال در شنوایی شوند. برای رفع این مشکل نیز مانند بسیاری اختلالات دیگر راه حل هایی وجود دارد. در صورتی که کودکی مشکل شنوایی دارد باید تا قبل از 6 ماهگی از دستگاه های شنوایی

و ارتباطی استفاده نماید. به این صورت که مهارت های یادگیری زبان گفتاری در این کودکان با مشکل مواجه می شود.


اختلالات شنوایی


اختلالات شنوایی به مشکلاتی اشاره دارد که نتیجه ی عملکرد نادرست دستگاه شنوایی هستند. افرادی که دچار مشکل شنوایی دارند یا کم شنوا هستند یا کلاً هیچ صدایی را نمی شنوند. این مشکلات و اختلالات گاهی در یک گوش و گاهی در هر دو گوش اتفاق می افتد. علاوه بر این، اختلالات شنوایی می توانند برای مدت کوتاه یا دائم پیش بیایند.

اختلالات شنوایی
دلایل ایجاد اختلالات شنوایی


خوب است بدانید که شایع ترین دلیل برای اختلالات ناشنوایی مربوط به عفونت گوش میانی است. این عفونت سبب می شود که مایع یا چرک در قسمت پشت پرده جمع شود. حتی این اتفاق ممکن است جلوی انتقال صدا به گوش میانی را بگیرد. در صورتی که قسمت های اصلی گوش از جمله پرده، مجرا و استخوانچه دچار مشکل شوند کودک به اختلال شنوایی رسانشی مبتلا می شود. به طور کلی عوامل و دلایل زیادی می توانند باعث ایجاد اختلال در شنوایی شوند.
- شنیدن صداهای بسیار بلند با گذشت زمان صدمات جبران ناپذیری به سلول های مویی قسمت حلزونی گوش می رسانند.
- ایجاد عفونت های دائم، بروز برخی از بیماری های رایج مثل سرخک، آبله مرغان و... گوش را دچار مشکلات زیادی می کند.
- گاهی شکستگی در جمجمه یا آسیب های گوش و سر باعث بوجود آمدن اختلال در دستگاه شنوایی می شود.
- بسیار پیش آمده که نوزادان بخاطر عفونت و بیماری دوره ی بارداری مادر به مشکلات و اختلالات شنوایی دچار شده اند.
- بعضی از اختلالات وراثتی و ژنتیکی نیز جلوی رشد گوش مناسب عصب شنوایی و گوش داخلی را می گیرد.
- مصرف یک سری داروهای خاص از قبیل داروهای شیمی درمانی، آنتی بیوتیک ها و... هم گاهی می تواند به اختلال در شنوایی منجر شود.

دلایل اختلال شنوایی


انواع اختلالات شنوایی


زمانی که در یک یا چند قسمت گوش مشکل ایجاد شود کودک دچار اختلال شنوایی خواهد شد. اختلالات شنوایی انواع مختلفی دارند که در ادامه به رایج ترین انواع آن اشاره می کنیم.


*اختلال شنوایی حسی عصبی: زمانی که به عصب شنوایی یا گوش داخلی آسیبی وارد می شود اختلال حسی عصبی بوجود می آید. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که عملکرد سلول های مویی و بیرونی گوش با اشکال روبرو شود. نتیجه این است که بیمار صداها را واضح متوجه نمی شود و نمی تواند آن ها را درک کند. این مشکل موقت نیست اما بسیار پیش می آید که بتوان با کمک دستگاه ها و تجهیزات کمکی قدرت شنوایی مناسبی به بیمار بازگرداند.


*اختلال شنوایی رسانشی: زمانی که گوش میانی یا بیرونی آسیب ببیند فرد دچار اختلال شنوایی رسانشی می شود. مشکلات ساختاری باعث ایجاد اختلال در انتقال صدا می شود و در نهایت از میزان آن کم می شود. بسیاری مواقع این اختلال با کمک دارو یا جراحی برطرف می شود.


*اختلال شنوایی ترکیبی: افرادی که هر دو مشکل شنوایی رسانشی و حسی عصبی را داشته باشند دچار اختلال شنوایی ترکیبی هستند.


*اختلال شنوایی مرکزی: در صورتی که بخش های مختلف مغز دچار مشکل شوند اما ناحیه ی حلزونی درست کار کند مشکلی در شنوایی ایجاد می شود. این مشکل به سختی بروز می کند به همین علت درمان آن بسیار سخت است.


*اختلال شنوایی دائم: اختلال در عملکرد سلول های مویی درونی و بیرونی باعث ایجاد اختلال شنوایی دائم می شود. متخصصان برای درمان این افراد جراحی کاشت حلزونی توصیه می کنند.


*اختلال پردازش: این اختلال یک اختلال شنوایی نیست چون بیمار در مکان های آرام و کم سر و صدا قدرت شنوایی دارد. این افراد در مکان های پر صدا دچار اختلال شنوایی می شوند. متخصصان می توانند در اکثر مواقع این مشکل را با یک سری روش های مناسب برطرف نمایند.


*اختلال طیف نوروپاتی: در صورتی که سلول های مویی بیرونی عملکرد مناسبی داشته اما سلول های مویی درونی درست عمل نکنند این اختلال بوجود می آید. به این صورت انتقال صدا از گوش داخلی به مغز دچار مشکل می شود. در این اختلال پزشکان با کمک تجهیزات و تکنیک های ارتباطی بصری می توانند مهارت های زبانی و ارتباطی کودکان را بهبود بخشند.


روش تشخیص


معمولاً اختلالات و آسیب های شنوایی در نوزادان و کودکان بسیار سخت تشخیص داده می شوند. تشخیص مشکل شنوایی کودکان به دلیل نداشتن مهارت های ارتباطی کامل و درستی ندارند بسیار پیچیده می باشد. گاهی پیش می آید که پدر و مادرها با دیدن عدم عکس العمل کودکانشان به صداهای بلند متوجه وجود مشکل می شوند. گاهی نیز تاخیر در به حرف افتادن کودکان می تواند باعث شک شود. در هر صورت متخصصان و پزشکان در مواقع لازم گوش را معاینه کرده و علائم موجود را بررسی می کنند. متخصص گوش با معاینات دقیق و بررسی عملکرد شنوایی به تشخیص مکان دقیق اختلال پی خواهد برد.

روش تشخیص اختلالات شنوایی در کودکان
درمان اختلالات شنوایی


- در صورتی که اختلال شنوایی بخاطر ایجاد عفونت باشد خارج کردن این عفونت می تواند باعث بهبود مشکل شود.


- زمانی که اختلالات در استخوانچه یا گوش میانی بوجود می آید درمان با جراحی توصیه می شود.


- زمانی که بخش عصب شنوایی یا حلزونی دچار مشکل و اختلال شده باشد استفاده از سمعک می تواند وضعیت را بهتر کند. علاوه بر این انجام جراحی کاشت حلزونی نیز در این موارد می تواند روش مناسبی باشد.


- در مواقعی که اختلال شنوایی بسیار زیاد است راه درمانی با استفاده از وسایل و تجهیزات وجود ندارد. در این موارد پزشک تنها راه ممکن را در جراحی کاشت حلزونی می بیند. طی این جراحی یک وسیله ی مصنوعی به شکل حلزون داخل گوش قرار می گیرد. سیگنال های صدا با این وسیله به عصب شنوایی ارسال می شود. میکروفونی نیز در پشت گوش قرار داده می شود. این میکروفون امواج صوتی را گرفته و به گیرنده ارسال می کنند. این گیرنده زیر پوست کار گذاشته شده و امواج صوتی را به عصب شنوایی می رساند. بیمار این سیگنال های دریافتی را به صورت صدا دریافت می نماید و در نتیجه شنوایی حاصل می شود. چه افراد از بدو تولد دچار مشکل شنوایی باشند و چه با گذشت زمان دچار آن شوند در هر حال متخصصان بالینی تشخیص می شوند که بیمار چقدر می تواند براساس شرایطش به این جراحی نیاز داشته باشد.

درمان اختلالات شنوایی


سخن پایانی


بروز اختلالات شنوایی در کودکان باعث شده که متخصصان روش های مختلفی را برای درمان بررسی کنند. شایع ترین مشکل مربوط به زمانی است که گوش میانی دچار عفونت می شود. با خواندن متن متوجه شدید که این اختلالات مربوط به مشکل در عملکرد دستگاه شنوایی می باشد. کودکانی که دچار این اختلال هستند برای شنیدن صداها دچار مشکل خواهند بود. همان طور که اشاره کردیم ممکن است اختلال در یک گوش یا هر دو گوش رخ دهد. با مطالعه ی متن حاضر می توانید آگاهی اولیه در مورد مشکلات شنوایی پیدا کنید. بنابراین در صورت نیاز می توانید واکنش مناسبی از خود نشان دهید.