ناباروری

آیا ناباروری درمان دارد؟ ، در دهه های اخیر پیشرفت های زیادی درباره ی تشخیص اختلالات و در نهایت درمان آن انجام شده است. بسیاری از زوج های نابارور (بالغ بر 70 درصد آنها) با کمک روش های جدید موفق به باروری شده اند. امروزه پزشکان می توانند با استفاده از روش های مختلفی به زوج های نابارور کمک کنند.


ناباروری


به مشکلات مربوط به ناتوانی همسران برای باروری بعد از گذشت یک سال از نزدیکی بدون پیشگیری، ناباروری می گویند. البته بعد از گذشت یک سال این مشکل مشخص خواهد شد. مگر این که به علت دیگری در بررسی های پزشکی مشخص شود. به طور معمولا در زوج های معمولی و نرمال احتمال بارداری در یک ماه تا 25 درصد، در شش ماه تا 75 درصد و تا یک سال 90 درصد است. میزان باروری در سن 24 سالگی به حداکثر می رسد و پس از این سن رو به کاهش می رود. طبق بررسی های انجام شده از تمام موارد مربوط به ناباروری تنها 20 درصد آن مربوط به مشکل مردان است. در 30 تا 40 درصد موارد ناباروری نیز اشکال مربوط به هر دو (مرد و زن) می باشد. به هر حال تشخیص این اختلال نیاز به معاینات و آزمایش های دقیق و تخصصی دارد.

ناباروری


علائم اولیه


معمولاً علائم ناباروری زمانی مشخص می شود که زوج ها اقدام به بچه دار شدن می کنند. این اختلال هم در مرد و هم زن اتفاق می افتد. تقریباً یک سوم مشکلات مربوط به زنان، یک سوم مربوط به مردان می باشد. یک سوم دیگر نیز مربوط به هر دو یا عوامل ناشناخته است. برخی از علائم ناباروری زنان شامل احساس درد در زمان آمیزش، پریودهای شدید و طولانی، چرخه ی مرتب قاعدگی، تیرگی یا رنگ پریدگی خون در قاعدگی، تغییرات هورمونی و بیماری های زمینه ای است. رایج ترین اختلالات در مردان که به ناباروری منجر می شود به هم ریختن تعادل هورمون ها، اختلال نعوذ، مشکل انزال، چاقی مفرط و تغییر بیضه ها می باشد.


علل ناباروری


به تعدادی از علت های ناباروری در بالا اشاره شد. علاوه بر این موارد اختلال در تخمک گذاری، اختلال در لوله های رحم، اندومتریوز، اختلال در رحم و مشکلات دستگاه ایمنی در زنان موجب ناباروری می شود. در مردان نیز کم بودن اسپرم، شکل های غیر طبیعی آن، همچنین عدم بلوغ و کاهش حرکت اسپرم باعث اختلال ناباروری خواهد شد.

علل ناباروری


درمان ناباروری


امروزه راهکارها و درمان های زیاد و مختلفی برای اختلالات ناباروری وجود دارد. برای درمان ناباروری مردان تغییر سبک زندگی، جراحی، بازیابی اسپرم و استفاده از برخی داروها کارساز می باشد. برای بهبود سبک زندگی توجه به عدم مصرف مواد زیان آور، ورزش مناسب و منظم، توجه به وزن و کاهش مصرف دخانیات آیتم های تاثیرگذار هستند. گاهی برای یک سری از مشکلات ناباروری پزشک جراحی واریکوسل انجام می دهد که باعث افزایش شانس باروری می شود. همچنین در صورت کمبود میزان اسپرم پزشک می تواند از راهکار افزایش و بازیابی اسپرم برای حل مشکل استفاده کند. در موارد دیگر نیز استفاده از برخی داروها تعداد و حرکت اسپرم ها را بیشتر می کند که به باروری می انجامد. به این صورت که مصرف این داروها باعث عملکرد بهتر پروستات و در نتیجه تولید اسپرم و کیفیت آن می شود.

برای درمان ناباروری در زنان نیز برخی از روش های متداول به این شرح است. تلقیح درون رحمی اسپرم، تحریک تخمک گذاری با دارو، آی وی اف و آی سی اس آی روش های درمان ناباروری هستند. زمانی که اسپرم سالم در محیط آزمایشگاهی تغلیظ شده و با کاتتر در زمان استفاده از داروهای کمک باروری در رحم قرار می گیرد باعث آزاد سازی یک یا چند تخمک می شود. گاهی متخصص زنان با استفاده از داروهای کمک باروری به تحریک تخمک گذاری کمک می کند. در روش آی وی اف نیز عمل لقاح خارج از رحم و در آزمایشگاه انجام می شود. پس از آن نطفه ای که لقاح پیدا کرده به رحم منتقل می شود. در آی سی اس آی نیز لقاح در محیط آزمایشگاه انجام می شود. سپس به لوله های رحم منتقل می شود.

درمان ناباروری


سخن پایانی


یکی از مسائل مهمی که ذهن بسیاری از زوج ها رو به خود اختصاص می دهد ناباروری می باشد. سالیان سال این مشکل درمانی نداشت. زوج های نابارور با مسائل و مشکلاتی مواجه می شدند که بار روانی برای آن ها در بر داشت. در این مطلب به شرح مختصری از اختلالات ناباروری پرداختیم تا در نهایت اشاره کنیم که امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر درمان ناباروری یک رویا نیست و به یک اختلال قابل درمان تبدیل شده است.