آیا مشاوره خانواده موثر است؟

آیا مشاوره خانواده موثر است؟ ، مشاوره خانواده از انواع مشاوره است که این روزها در میان اقشار مختلف جامعه طرفداران زیادی پیدا کرده است. اخیراً مشکلات خانوادگی به دلیل شرایط سخت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روز به روز در حال افزایش هستند. بنابراین مردم برای حل مشکلات خود به مراکز مشاوره

خانواده مراجعه می ‌کنند. در این مراکز راهکارهای مناسب برای حل مشکلات خانوادگی در اختیار خانواده ‌ها قرار می ‌گیرد. مشاوره خانواده نقش تاثیرگذار در بهبود شرایط و اوضاع روحی و روانی اعضای خانواده دارد.


مشاوره خانواده حضوری


خانواده به عنوان یکی از امن ترین سیستم های جامعه شناخته شده است. این سیستم از طریق ازدواج دو جنس مخالف با هم به وجود می‌آید و حفظ و تداوم آن اهمیت بسیار زیادی دارد. خانواده سالم با در نظر گرفتن توانمندی ‌های خود می ‌تواند در مورد مسائل مشترک بهترین تصمیم را بگیرد. محیط خانواده می تواند مرکزی برای رشد و تکامل یا بستری برای فروپاشی روابط اعضای خانواده باشد. مشاور خانواده مشکلات افراد را در محیط خانواده بررسی می ‌کند و از طریق درمان گروهی افراد خانواده، روابط میان اعضا را بهبود می دهد.
برخی از مشکلات ممکن است با خانواده گره خورده باشند. بنابراین برای برطرف کردن این مشکلات باید از مشاوره خانواده و خانواده درمانی کمک گرفت. چون ممکن است این مشکلات به علت ساختار خانواده ای که فرد در آن زندگی می کند، به وجود آمده باشند. حتی در برخی مواقع ممکن است بروز مشکل برای یکی از اعضای خانواده، تمام اعضای خانواده را درگیر کند. مشاوران خانواده عقیده دارند که وجود تنش در هر خانواده امری طبیعی است و هر فردی ممکن است دچار اختلافات خانوادگی شود. این اختلافات میان زوجین یا والدین و فرزندان به وجود می آیند. برای برطرف کردن اختلافات خانوادگی، باید با مهارت های لازم برای از بین بردن این تنش ها آشنا بود. مشاوره خانواده حضوری شیوه های درمانی مختلفی برای برطرف کردن مشکلات خانوادگی به کار می برد.


دکتر مشاوره خانواده


دکتر مشاوره خانواده به دلیل داشتن شناخت لازم خیلی سریع می‌ تواند مشکلات پیش آمده برای خانواده ‌ها را حل کند. با مراجعه به دکتر مشاوره خانواده می ‌توان برای مشکلات و مسائل مختلف در یک محیط امن و کنترل شده، راهکار مناسب پیدا کرد. دکتر روانشناس خانواده روابطی که میان اعضای خانواده وجود دارد را بهبود می دهد. همچنین به آنها کمک می کند تا در زمان مواجه شدن با مشکلات بهتر بتوانند بر این مشکلات غلبه کنند. این روانشناس، خانواده ها را برای عبور از بحران ها یاری می کند. دکتر روانشناس خانواده در مواردی مثل تربیت فرزند، روش درمانی بحران ‌های طلاق عاطفی، مهارت‌ های ارتباطی و ... به خانواده ها کمک می کند. دکتر روانشناس خانواده به دلیل تحصیلات دانشگاهی و تجربه بالایی که در زمینه ‌های مختلف دارد، مشاوره‌ های سودمند در اختیار خانواده‌ ها قرار می دهد. بنابراین مراجعه به این روانشناس برای برطرف کردن مشکلات خانوادگی تاثیرگذار خواهد بود.

دکتر مشاوره خانواده


بهترین مشاور خانواده


مشاوره خانواده با هدف حفظ سلامت روانی خانواده انجام می شود. از دیگر اهداف مشاوره خانواده می‌ توان به ایجاد قدرت مدیریت بحران و خوشبختی در خانواده اشاره کرد. بهترین مشاور خانواده مثل سایر اعضای خانواده به دنبال این هدف است. این مشاور در کنار اعضای خانواده نقش حمایتی ایفا می کند. مشاور خانواده فردی دلسوز و خوب است که می تواند راهنمایی های لازم را در اختیار خانواده‌ ها قرار دهد. این مشاور دارای تحصیلات آکادمیک و تجربه عملی و آگاهی علمی است. بهترین مشاوره خانواده دارای توانایی لازم برای آموزش و به کاربردن راهکارهای مناسب برای حل مشکلات به صورت پیشرفته می باشد. یک مشاوره خانواده خوب صبر و شکیبایی زیادی برای گوش دادن به صحبت های مراجعه کنندگان دارد. این فرد از قدرت تحلیل بالایی برخوردار بوده و شایستگی لازم برای برطرف کردن مشکلات زندگی را دارد.


مشاوره خانواده تلفنی


اعضای خانواده به دلیل مشغله های زیادی که دارند، همچنین به دلیل عدم هماهنگی اعضا، برای دریافت خدمات مشاوره ممکن است نتوانند به صورت حضوری به مراکز مشاوره خانواده مراجعه کنند. یکی از روش‌ های مناسب و جایگزین برای مشاوره حضوری، مشاوره خانواده تلفنی است. در این روش افراد می ‌توانند در ساعت های متنوع، بدون نیاز به مراجعه حضوری با مراکز مشاوره تماس برقرار کرده و مشکلات خود را مطرح کنند. مشاوره خانواده تلفنی معمولا به صورت گروهی یا تک به تک انجام شده و از این طریق مشکلات خانوادگی برطرف می شوند. مشاوره خانواده تلفنی دارای انعطاف بیشتری در زمان و مکان مشاوره بوده، همچنین هزینه آن نسبت به مشاوره حضوری کمتر است. برخی عقیده دارند به دلیل رو در رو نبودن افراد با مشاور، در مشاوره تلفنی مطرح کردن مشکلاتی که افراد از بیان آنها احساس خجالت و ترس دارند، راحت تر خواهد بود.


مشاوره خانواده آنلاین


یکی دیگر از روش هایی که برای دریافت مشاوره خانواده می توان به کار برد، مشاوره خانواده آنلاین است. در مشاوره آنلاین با استفاده از مکاتبه آنلاین و برنامه های مشاوره متنی می توان مشاوره های لازم را دریافت کرد. البته ممکن است برخی تصور کنند در این روش به دلیل عدم بیان دقیق احساسات و افکار، مشاوره کیفیت لازم را نداشته باشد. افرادی که امکان مراجعه حضوری به مراکز مشاوره خانواده را ندارند، از خدمات مشاوره به صورت آنلاین می توانند بهره مند شوند.


مرکز مشاوره خانواده


امروزه به دلیل مشکلات زیادی که در میان خانواده ‌ها به وجود آمده است، مراکز مشاوره خانواده شکل گرفته‌ اند. در این مراکز به افراد کمک می شود تا بتوانند مشکلات خانوادگی خود را برطرف کنند. در مرکز مشاوره خانواده راهکارهای مناسب برای کاهش مشکلات خانوادگی ارائه می ‌شود. بنابراین با مراجعه به این مراکز، روابط میان والدین و فرزندان بهبود پیدا می ‌کند و مشکلات خانوادگی نیز برطرف می‌ شوند. در مرکز مشاوره خانواده انواع مشاوره های مربوط به خانواده ارائه می شود. خانواده هایی که در زمینه تربیت کودک خود دچار مشکل شده‌اند، با مراجعه به این مرکز می توانند از مشاوره کودک استفاده کرده و راهکارهای مناسب برای تربیت هر چه بهتر کودک خود را به کار ببرند. همچنین در این مرکز مشاوره های لازم در زمینه ازدواج، طلاق، اعتیاد و ... نیز به خانواده‌ ها ارائه می‌شود.


سخن پایانی


مشاوره خانواده نقش تاثیر گذاری در بهبود روابط خانواده ها دارد. همچنین این مشاوره مشکلات خانوادگی را برطرف می ‌کند. خانواده ‌ها با مراجعه به مراکز مشاوره خانواده می ‌توانند روابطی محکم و سالم داشته باشند. مشاوره خانواده به افراد کمک می کند تا خانواده‌ ای پایدار و روابطی رضایت بخش داشته باشند. همچنین در مراکز مشاوره خانواده، درمانگران خانواده کمک می‌ کنند تا مشکلاتی که پس از ازدواج برای زوجین به وجود می‌ آیند، برطرف شوند. این درمانگران در زمینه خانواده درمانی دارای تحصیلات دانشگاهی، سوابق و تجربه بالا هستند.