قوز قرنیه چیست؟

آیا قوز قرنیه به طور قطعی درمان می شود؟ ، یکی از مشکلاتی که برای چشم و قرنیه آن اتفاق می افتد قوز قرنیه است. این مشکل یک بیماری غیر التهابی بوده و معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند. قوز قرنیه باعث نازک شدن قرنیه شده و در آن حالت مخروطی ایجاد می کند که این امر باعث نزدیک بینی یا آستیگماتیسم و کاهش دید می شود.


قوز قرنیه چیست؟


بیماری قوز قرنیه یک بیماری پیش رونده در چشم است که به کراتوکونوس نیز شناخته می شود. این بیماری معمولاً در دوره ی بلوغ ظاهر می شود و تا دهه های سنی 30 و 40 نیز ادامه پیدا می کند. قوز قرنیه اول در یک چشم پیش می آید سپس به مرور چشم دیگر هم دچار آن می شود. البته شدت این بیماری در هر چشم متفاوت خواهد بود. قوز قرنیه یک بیماری رایج در همه ی نژادها بوده هم در زنان و هم در مردان دیده می شود. فردی که دچار این مشکل می شود در 3 تا 6 ماه با افزایش شماره ی عینک مواجه خواهد شد. این عوارض به خاطر برجستگی ای که در آن قرنیه به جلو می رود ایجاد می شود.

قوز قرنیه چیست؟


متخصص چشم و قرنیه کیست؟


پزشک متخصص چشم فردی است که نسبت به تشخیص و درمان بیماری های چشم تخصص و توانایی دارد. چشم یک عضو حساس در بدن انسان است و می تواند به بیماری های مختلف مانند عفونت، آب سیاه، آب مروارید، گل مژه و.. دچار شود. در این میان متخصص چشمی که برای درمان قرنیه تبحر دارد متخصص قرنیه خوانده می شود. قرنیه در چشم همه ی نوری که وارد چشم می شود را به صورت یکجا و متمرکز می کند. تاری دید، درد غیر عادی در چشم و حساسیت به نور می توانند نشان از مشکلات قرنیه داشته باشند.


علائم و نشانه ها


قوز قرنیه نیز مانند بسیاری بیماری ها دارای نشانه هایی می باشد. البته این مشکل در ابتدا پنهان بوده و علائم نمایانی ندارد. اما برخی نشانه های می توانند بروز این مشکل را اخطار دهند. تغییر دائم شماره ی عینک، دوبینی، ناتوانی در رانندگی شبانه، تغییرات ناگهانی در بینایی، تاری و انحراف دید و حساسیت به نور می توانند نشان از بروز قوز قرنیه داشته باشند.

علائم و نشانه های قوز قرنیه


روش های درمان قوز قرنیه


1. این مشکل در مراحل ابتدایی با عینک یا لنزهای تماسی قابل درمان و اصلاح می باشد. اینکه بیماری چقدر پیش رونده است در توپوگرافی مشخص می شود.
2. در مرحله ی متوسط میزان دید کم شده و دیگر نمی توان آن را با عینک یا لنز تماسی اصلاح نمود. در این مرحله استفاده از لنز نرم کمک زیادی نمی کند. برای ایجاد دید شفاف و کافی باید از لنز سخت استفاده کرد.
3. زمانی که این بیماری پیشرفت کرده استفاده از لنز سخت هم بسیار سخت می شود. این مشکل با پیوند قرنیه حل می شود.
به طور کلی قوز قرنیه یک بیماری پیچیده بوده و برای درمان آن از روش های متفاوتی استفاده می شود. متخصص قرنیه پس از معاینه ی بیمار میزان پیشرفت بیماری را تعیین می کند. در اولین گام متخصصان سعی در ثابت نگه داشتن وضعیت بیماری دارند. برای این کار معمولاً از عمل کراسلینک استفاده می کنند. زمانی که نمره ی چشم 6 ماه ثابت ماند با استفاده از عمل های لیزری چشم برای درمان قوز قرنیه اقدام می کنند.


در اینجا برخی از روش های درمان بیماری قوز قرنیه را به طور اختصار بیان می کنیم.
- درمان با کمک عینک: در صورتی که بیماری هنوز پیشرفته نشده و قابل اصلاح باشد چشم پزشک عینک تجویز می کند. گرچه متخصص چشم می داند که با گذشت زمان و پیش روی بیماری باید نمره ی عینک را تغییر دهد. این روش اشکالاتی نیز به همراه دارد. بسیار پیش می آید حتی با استفاده از عینک نیز دید بهتر نمی شود. گاهی برخی افراد به استفاده از عینک تمایلی نشان نمی دهند. برای این افراد می توان راهکارهایی از قبیل عمل لازک، عمل لیزیک و فمتولیزیک پیشنهاد کرد.


- درمان با کمک لنزهای سخت: زمانی که بیماری پیشرفت کرده و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد شده دیگر امکان اصلاح با عینک وجود ندارد. برای حل این مساله متخصصان از لنزهای سخت استفاده می کنند. استفاده از این لنزها دید را بسیار بهبود می بخشد. البته این روش هم اشکالاتی دارد. تحمل این لنز تا زمانی که فرد بتواند با گذشت زمان به آن عادت کند سخت است. افتادن های گهگاهی لنز از چشم و حس مدام لنز روی قرنیه افراد را آزار می دهد. علاوه بر این در صورتی که بیماری رو به پیشرفت باشد استفاده از این لنز سودی نخواهد داشت.


- درمان با کراسلینک: زمانی که قوز قرنیه پیشرفت زیادی داشته و اختلال شدید بوجود می آورد هر درمانی پاسخگو نیست. با پیشرفت در بیماری وضعیت دید و بینایی فرد دچار بحران می شود. در اینجاست که عمل کراسلینک می تواند راه کنترل مناسبی باشد. این عمل جلوی پیشرفت قوز قرنیه را می گیرد. البته از این عمل برای تثبیت وضعیت بیماری استفاده می شود. به این معنی که کراسلینک قوز قرنیه را از بین نمی برد و درمان نمی کند. منتها جلوی پیشرفت بیماری را می گیرد و به این صورت وضعیت بیمار را قابل کنترل می کند.


- درمان با پیوند بین رشته های کلاژن قرنیه: این روش یک راه جدید درمان قوز قرنیه می باشد. در این روش از اشعه ی ماورای بنفش و داروی ریبوفلاوین کمک گرفته و بین رشته های کلاژن قرنیه پیوند متقاطع ایجاد می شود. به کارگیری این روش یک تحول جدید در عرصه ی چشم پزشکی بوجود آورده است.


- درمان با ایمپلنت رینگ: گاهی پزشکان برای کاهش نزدیک بینی و آستیگماتیسم در بیماران مبتلا به قوز قرنیه از رینگ های داخل چشم استفاده می کنند. این رینگ ها جایگزینی برای عینک و لنز بوده و نوعی دستگاه درمانی به حساب می آیند و می توان از آن ها به جای ایمپلنت قرنیه استفاده کرد. البته این رینگ ها مناسب افرادی هستند که به قوز قرنیه ی خفیف یا متوسط مبتلا هستند. این بیماران در صورتی که قرنیه ای شفاف با ضخامت مناسب داشته باشند می توانند از این راه درمان استفاده کنند. گاهی نیز ممکن است پس از جراحی نیاز به استفاده از لنز یا عینک باقی باشد.


- درمان با پیوند قرنیه: این روش در صورتی انتخاب می شود که روش های دیگر کارساز نباشند. پیوند قرنیه ی چشم یک عمل تهاجمی بوده و نتیجه ی آن اصلاً قابل پیش بینی نمی باشد. در صورتی که فردی این پیوند را با موفقیت پشت سر بگذارد می تواند از لنزهای اسکلرال استفاده کند تا به دید مناسب دست یابد.

روش های درمان قوز قرنیه


سخن پایانی


چشم عضوی بسیار ارزشمند است و مشکلاتی که برای آن پیش می آید بسیار حساس هستند. به همین منظور باید توجه ویژه ای به این عضو داشته باشیم. در این مقاله سعی کردیم مطالبی مفید و پایه از قوز قرنیه به شما ارائه دهیم تا در صورت بروز مشکل به آن توجه کافی نشان دهید. زیرا تشخیص به موقع می تواند زمان کافی برای کنترل و درمان این اختلال فراهم نماید.