دیسک گردن

آیا دیسک گردن با فیزیوتراپی درمان می شود؟ ، یکی از اختلالات تحلیل برنده در ستون فقرات دیسک گردن می باشد. ستون فقرات انسان از استخوان های به هم پیوسته ای به نام مهره تشکیل شده است. داخل این مهره ها نخاع قرار دارد و

این مهره ها جلوی آسیب به نخاع را می گیرند. به عبارت دیگر بافت هایی بین استخوان های گردن وجود دارد که دیسک بین مهره ای نام دارد. این دیسک ها از یک بخش نرم و ژله ای و یک پوشش بیرونی حلقه مانند انعطاف پذیر تشکیل می شود. قسمت مرکزی که مانند ژله است گاهی متورم می شود یا در یک ناحیه ی دیوار دچار پارگی شده و بر عصب ها فشار وارد می کند. با گذشت زمان و افزایش سن، دیسک های ستون فقرات قابلیت کشش و انعطاف خود را از دست می دهند. رباط های اطراف این دیسک ها ممکن است شکننده یا به راحتی پاره شود. با بیرون زدگی یا فتق دیسک به اعصاب دور نخاع و نخاع فشار زیادی وارد شد و باعث درد شدید می شود.


انواع دیسک گردن


دیسک گردن انواع مختلفی دارد. مهمترین آن ها مربوط به از دست دادن آب دیسک، پارگی دیسک گردن، جدا شدن تکه از دیسک، فتق دیسک گردن مهره های 5 و 6، ... می شود. در ادامه به برخی از این انواع اشاره می کنیم.
- از دست دادن آب دیسک، مهمترین دلیل کاهش آب دیسک افزایش سن است. دیسک هایی که آب کمی دارند قابلیت کمتری برای جذب فشار بر روی ستون فقرات گردن دارند.
- پارگی دیسک گردن، در این نوع دیسک ارتباط بین بخش مرکزی با قسمت پاره شده از بین می رود.
- جدا شدن تکه ای از دیسک، در این صورت تکه ی جدا شده به کانال نخاع وارد می شود که نیاز به جراحی خواهد داشت.
- فتق دیسک گردن مهره های 5 و 6، مهر های 5 و 6 رایج ترین محل پروتروژن خلفی دیسک و فشار روی نخاع می باشد. بیشترین مقدار ساییدگی یا آرتروز گردن در این قسمت ها ایجاد می شود.
- بیرون زدگی دیسک گردن در مهره های 6 و 7، این بیرون زدگی موجب تحریک ریشه ی عصبی هفت می شود. در نتیجه در انگشتان و آرنج می شود. این اختلالات باعث بی حسی و گزگز بازو و انگشتان میانی دست ها می شود.
- دیسک خفیف مربوط به گردن، دیسک های برآمده ای که هنوز به مرحله ی فتق نرسیدند می توانند بدون درد باشد. عارضه ی دیسک گردن به دو شکل تدریجی و ناگهانی نمایان می شود.

انواع دیسک گردن


علل بروز دیسک گردن


دلایل مختلفی باعث ایجاد و بروز دیسک گردن می شود. مهمترین این دلایل به این شرح است:
- اکثر مواقع حالت نادرست و نامناسب گردن و قوز کمر که باعث گرد شدن شانه ها و خم به سمت جلو می شود می تواند زمینه ساز دیسک گردن باشد.
- ضربه و فشار زیاد وارد شده به ستون فقرات و گردن نیز از دلایل اساسی ایجاد دیسک گردن می باشد. گاهی آسیب های شدید به گردن وارد می شود. انجام کار سخت و فعالیت های جسمانی سنگین می تواند باعث نابودی پوسته ی خارجی دیسک شده و در نهایت باعث بروز دیسک گردن شود.


علائم بروز دیسک گردن


- فشردگی اعصاب ناحیه های گردن

- ایجاد درد و سفتی در ناحیه ی گردن که اکثرا سبب ناتوانی در تکان دادن گردن و چرخاندن آن می شود.

- ایجاد و انتشار دردهای مختلف در قسمت دست ها، کتف، بازوها و قفسه ی سینه

- احساس ضعف و فلج عضلانی یکی دیگر از علائم بروز دیسک گردن است. در صورتی که فتق رفته رفته بدتر شود فشار زیادی به اعصاب گردن وارد می کند. در نتیجه باعث ایجاد مشکل جدی در گردن می شود.

- تغییراتی مانند سوزن سوزن شدن، احساس فرو رفتن سوزن در بدن و بی حسی نیز از علائم بروز دیسک گردن می توانند باشند.
به طور کلی یکی از مهمترین و رایج ترین علائم بروز دیسک گردن دردهای گردن می باشند. عموماً درد ابتدا در گردن بوجود می آید پس از آن بیرون زدگی دیسک و فشردگی اعصاب این درد را به بازوها منتقل می کند. دردهای بازو معمولاً به صورت درد تیر کشنده خود را نشان می دهد.
دیسک گردن می تواند بخاطر انجام فعالیت های تکراری یا آسیب های وارده به ستون فقرات بوجود آید. اما گاهی فشار یا ضربه های مستقیم به گردن، چاقی بیش از اندازه، کشیدن سیگار، کم تحرکی و بی تحرکی و در نهایت وضعیت بدن بدن باعث ایجاد دیسک گردن می شود.

علائم بروز دیسک گردن
فیزیوتراپی برای دیسک گردن


انجام عمل فیزیوتراپی برای بهبود دیسک گردن اهمیت زیادی دارد. این کار معمولاً نتایج بین 80 تا 90 درصدی را به همراه دارد. به کار بردن فیزیوتراپی برای درمان دیسک گردن بسیار مفید و ضروری است. این کار شامل مواردی از این قبیل می باشد:
- الکتروتراپی؛
- ماساژ بافت نرم؛
- ضربه زدن؛
- استفاده و به کار گیری بریس؛
- تحرک درمانی؛
- کشش ها و تراکشن ها؛
- سوزن خشک؛
- آموزش بیمار
- مشاوره های ارگونومیک
- حرکات تمرینی برای حفظ تعادل، ثبات و انعطاف پذیری
- اصلاح و ویرایش بیومکانیکی
- آب درمانی
- پیلاتس بالینی
- برنامه های بازیابی عملکرد بیمار
- بازگشت تدریجی و به مرور فعالیت های روزمره
اصولاً فیزیوتراپی برای بهبود دیسک گردن بسیار تاثیرگذار است. این کار نه تنها دردها را تسکین می دهد بلکه از صدمات بیشتر نیز جلوگیری می نماید.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

هدف از انجام فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی به دنبال کاهش سفتی و درد عضلات گردن می باشد. علاوه بر این هدف های تقویت حرکات گردن و عضلات دور آن، بهبود دامنه ی حرکات سر و گردن، بکار گیری راههای برای جلوگیری از عود درد از انجام فیزیوتراپی حاصل می شود. در هر حال فیزیوتراپی به طور قطع نقش بسیار مهمی در بهبود وضع و حالت گردن دارد. انجام این کار باعث بهبود و افزایش عملکرد گردن می شود.


چه موقع انجام فیزیوتراپی توصیه می‌شود؟


انجام فیزیوتراپی در موارد خاصی توصیه می شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:
- برای درمان دردهای مزمنی که علت نامشخص دارند از فیزیوتراپی می توان استفاده کرد. بسیار پیش می آید که دردهای گردن برای مدت زیادی باقی می مانند. انجام فیزیوتراپی حتی در صورتی که علت مشخص نشده می تواند به بهبود وضعیت گردن کمک زیادی کند.
- ضرب دیدگی های شدید و آسیب های مربوط به بافت های نرم و مفاصل گردن نیز معمولاً باعث دردهای مداوم می شود. داشتن برنامه ی فیزیوتراپی در این موارد می تواند باعث بهبود عملکرد گردن شود.
- پس از انجام برخی جراحی های گردن، دردهایی در عضلات آن رخ می دهد. در این موارد نیز انجام فیزیوتراپی باعث بهبود وضعیت گردن و دردهای آن می شود.

چه موقع انجام فیزیوتراپی توصیه می‌شود؟


سخن پایانی


گردن یکی از نقاط مهم بدن است که ممکن است بنا به علت هایی از قبیل قوز، آسیب های آنی، بد نشستن و... دچار درد و آسیب شود. در صورت عدم توجه به دردهای این ناحیه ممکن است صدات جبران ناپذیری بر گردن وارد شده و باقی بماند. در صورتی که شما هم از دردهای گردن رنج می برید می توانید با مطالعه ی این متن آگاهی لازم را به دست آورید. به این صورت با مراجعه به یک فیزیوتراپیست ماهر و استفاده از تخصص وی می توانید جلوی پیشرفت آسیب گردن خود را بگیرید.