آنژیوگرافی قلب چرا و چگونه انجام می شود؟

آنژیوگرافی قلب چرا و چگونه انجام می شود؟ ، آنژیوگرافی یکی از روش ‌های تشخیص بیماری‌ های قلبی - عروقی است. بنابراین آنژیوگرافی قلب راه درمان بیماری نیست. آنژیوگرافی روندی می باشد که در آن از پرتو ایکس برای تصویربرداری و معاینه‌ رگ‌ های خونی قلب استفاده می ‌شود. به کمک آنژیوگرافی پزشک می ‌تواند

بفهمد که آیا چیزی جریان خون به قلب را مسدود کرده یا نکرده است. آنژیوگرافی بخشی از اقداماتی است که با عنوان کاتترازیسیون قلب شناخته می ‌شود و خطر بروز بیماری‌های قلبی - عروقی را نشان می‌ دهد. در این روش تعداد عروق کرونر مسدود شده قلب، محل و میزان انسداد آن مشخص می‌ شود. درواقع اصلی ‌ترین، موثرترین و بهترین راه برای کشف مشکلات شریان ‌های قلبی استفاده از آنژیو می باشد. در آنژیو به وسیله یک لوله نازک و قابل انعطاف که کاتتر نام دارد، یک ماده رنگی تزریق می‌ شود و شریان مسدود شده با یک بالون کوچک باز می شود. در این مقاله با چگونگی انجام و دلیل آن آشنا می شویم. همراه ما باشید.


آنژیوگرافی چیست؟


آنژیوگرافی یک آزمایش تصویربرداری می باشد که با استفاده از اشعه ایکس، رگهای خونی بدن فرد را مشاهده می کند. نتایج بدست آمده از آنژیوگرافی را آنژیوگرام می گویند. این آزمایش برای بررسی عروق یا رگ های باریک، مسدود، بزرگ شده یا بد شکل در بسیاری از قسمت های بدن از جمله مغز، قلب، شکم و پاها استفاده می شود.


آنژیوگرافی قلب چیست؟


آنژیوگرافی عروق کرونر (قلب) ، بخشی از یک پروسه با عنوان کاتتریزاسیون قلبی می باشد. کاتتریزاسیون قلبی می تواند بیماری های قلبی و عروقی را تشخیص دهد و درمان کند. آنژیوگرافی عروق کرونر، می تواند به تشخیص بیماری های قلبی کمک کند. شایع ترین نوع روش کاتتریزاسیون قلبی می باشد. در طی آنژیوگرافی عروق کرونر، نوعی رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است به عروق خونی قلب تزریق می شود. دستگاه اشعه ایکس با سرعت تصاویری (آنژیوگرام) را می گیرد. در صورت لزوم، پزشک می تواند شریان های قلبی گرفته توسط لخته (آنژیوپلاستی) را در طی آنژیوگرافی کرونر باز کند.

آنژیوگرافی قلب چیست؟


چرا آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟


پزشک در صورت وجود علائمی در بیمار توصیه به آنژیوگرافی قلب می کند. برخی از علائم و دلایل عبارتند از:
• درد در قفسه سینه، فک، گردن یا بازو که با آزمایش های دیگر قابل توضیح نیست.
• درد جدید یا افزایش درد قفسه سینه (آنژین بی ثبات)
• نقض یا اختلال مادرزادی قلبی
• نتایج غیرطبیعی در آزمایشات غیرتهاجمی استرس قلب
• مشکل در دریچه قلب که نیاز به جراحی دارد.
• داشتن علائم بیماری سرخرگ کرونری مانند درد در قفسه‌ سینه

چرا آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟


آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟


1- پس از شروع آنژیو شما به پشت روی تخت آنژیوگرافی دراز می کشید. ممکن است به دور بدن و پای شما یک کمربند بسته شود. دوربین اشعه ایکس به دور سینه و سر شما چرخیده و از زوایای گوناگون عکس می گیرد.
2- محل ورود کاتتر که بر روی دست و یا کشاله ران می باشد، توسط محلول های ضد عفونی تمیز شده و حجم کمی ماده بی حس کننده در آن تزریق می شود. ممکن است بریدگی کوچکی توسط پزشک در این منطقه ایجاد شود.
3- سپس توسط پرستار از شما یک لاین وریدی (رگ) گرفته می شود. ممکن است یک داروی آرامش بخش از طریق رگ به شما تزریق شود تا باعث آرامش شما شود. از این طریق داروها و مایع نیز به شما تزریق می شوند.
4- در تکنیک آنژیوگرافی یک لوله پلاستیکی کوچک (شیت شریانی) داخل شریان شما قرار داده می شود. یک کاتتر یا لوله بلند از داخل این شیت عبور کرده و به سمت قلب هدایت می شود. عبور کاتتر نباید باعث درد شود. اگر احساس درد می کنید، به پزشک و متخصص خود اطلاع دهید.
5- از داخل کاتتر رنگ یا ماده حاجب به داخل عروق کرونر تزریق می شود. هنگام تزریق ممکن است شما احساس گرما یا گر گرفتگی داشته باشید. ولی هر نوع احساس درد یا سنگینی را به پزشک اطلاع دهید.
6- ماده حاجب به خوبی توسط دوربین اشعه ایکس مشاهده می شود. همچنین به راحتی پزشک را قادر می سازد تا چنانچه گرفتگی و تنگی در رگ های قلب وجود داشته باشد، آن را تشخیص دهد. بر اساس آنچه پزشک در آنژیوگرافی شما مشاهده می کند، ممکن است تصمیم گیرد اقدامات دیگری از جمله باز کردن رگ به کمک آنژیوپلاستی قلب، به کار بردن بالون و یا استنت را انجام دهد.
7- در حین انجام عمل آنژیوگرافی ممکن است از شما چند کار خواسته شود. به عنوان مثال نفس عمیق بکشید، نفس خود را نگه دارید، سرفه کنید و یا موقعیت دست خود را تغییر دهید.
8- در زمان آنژیوگرافی قلب، الکترودهای روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل هستند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای اجتناب از انعقاد خون به شما تزریق شوند.
9- بیمار هنگام آنژیوگرافی هوشیار بوده و تمام مراحل را می تواند مشاهده کند. انجام آنژیوگرافی حدود یک ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟


پس از انجام آنژیوگرافی قلب چه اتفاقی می ‌افتد؟


هنگامی که آنژیوگرافی به پایان رسید، کاتتر از بازو یا کشاله ران بیمار برداشته می شود و برش با فشار دستی، گیره یا یک پلاگین کوچک بسته می شود . برای جلوگیری از خونریزی درصورت وارد شدن کاتتر در کشاله ران، بیمار باید چند ساعت صاف دراز بکشد. در این مدت فشار ممکن است برروی برش اعمال شود تا از خونریزی جلوگیری کرده و بهبودی ایجاد شود .پزشک ممکن است اجازه دهد که بیمار در همان روز از بیمارستان مرخص شده و به خانه برود و یا او را یک شب در بیمارستان بستری کند. بیمار باید برای خارج شدن ماده حاجب یا رنگ از بدن مایعات فراوانی بنوشد . جای برش ایجاد شده برای آنژیوگرافی ممکن است کمی کبود شده و یا تورم داشته باشد .در صورت وجود موارد زیر پس از انجام آنژیوگرافی بیمار باید حتماً به پزشک و متخصص مراجعه کند :
• خونریزی، کبودی جدید یا تورم در محل سوند
• درد و ناراحتی در محل سوند
• وجود علائم عفونت مانند قرمزی یا تب
• ضعف و بی حسی در ‏ران یا بازوی محل قرارگیری سوند
• ایجاد درد در قفسه سینه یا تنگی نفس


نتایج حاصل از آنژیوگرافی قلب


آنژیوگرافی می تواند به پزشکان نشان دهد که چه مشکلی در رگ های خونی بیمار وجود دارد. علاوه بر آن آنژیوگرافی می تواند محل اتصال انسداد در رگ های خونی را مشخص کند. آنژیوگرافی، میزان جریان خون مسدود شده را نشان می دهد. همچنین توسط آن می توان نتایج جراحی های قلبی قبل را بررسی نمود. با آنژیوگرافی می توان جریان خون را از طریق قلب و رگ های خونی بررسی کرد. همچنین می توان متوجه شد که چه تعداد از عروق کرونر توسط پلاک های چربی مسدود یا باریک شده است.


مزایای آنژیوگرافی قلب


همانطور که گفته شد آنژیوگرافی، درمان نیست بلکه راه تشخیص بیماری می باشد. در این روش وضع عروق قلب بیمار مشخص می‌ شود و پزشک می ‌تواند نوع درمان را با اطمینان خاطر تعیین کند. کاهش هزینه، تشخیص بهتر بیماری، کاهش عوارض بعد از جراحی و کوتاه شدن دوره ی بستری بیمار از مزایای آنژیوگرافی می باشند. آنژیوگرافی علاوه بر استفاده عروق قلبی، برای بررسی عروق مغز، ریه، دستگاه گوارش و کلیه نیز کاربرد فراوانی دارد.


عوارض آنژیوگرافی قلب


آنژیوگرافی نیز مانند بیشتر روش‌ های تهاجمی بررسی قلب و رگ‌ ها خطراتی به‌ همراه دارد. از جمله ‌‌ی آنها می ‌توان به عوارض قرارگرفتن در معرض تابش‌ های پرتو ایکس اشاره کرد. این روش معمولا عوارض و خطرات جدی به‌ همراه ندارد. با این ‌حال عوارض بالقوه‌ی آنژیوگرافی عبارتند از:
• حمله قلبی
• سکته مغزی
• آسیب به سرخرگی که کاتتر (یک لوله ‌ی باریک انعطاف ‌پذیر) را به آن فرو می‌برند.
• آریتمی قلب (غیرطبیعی‌ بودن ریتم قلب)
• واکنش ‌های آلرژیک به ماده‌ ی حاجب یا داروهایی که در طول درمان استفاده می ‌شوند.
• آسیب به کلیه
• خونریزی بیش‌ از حد
• عفونت

عوارض آنژیوگرافی قلب


آنژیوگرافی چه مدت طول می کشد ؟


می توانید انتظار داشته باشید که این تست نیم ساعت طول بکشد، اگرچه برخی اوقات می تواند طولانی تر شود. در طی پروسه، توسط یک مانیتور قلبی، ضربان و ریتم قلب شما ثبت می شود. اگر هر زمان احساس ناخوشایند یا احساس ناراحتی کردید، باید به یکی از کارمندان بیمارستان و حتی پزشک خود اطلاع دهید. اگر در هنگام آنژیوگرافی، نیاز به وارد کردن استنت (آنژیوپلاستی) باشد، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.


سخن آخر


در این مقاله با همه چیز درباره ی آنژیوگرافی قلب آشنا شدیم. آنژیوگرافی فرآیندی می باشد که علاوه بر قلب برای پا، کشاله ران، دست و ... کاربرد دارد. با آنژیوگرافی، پزشک متوجه می شود که چه میزان از رگ های خونی قلب بیمار مشخص می شود. متخصص با توجه به آن اقدام به درمان می کند. هنگام آنژیگرافی و بعد از آن اگر درد و یا احساس ناخوشایندی داشتید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.