آرتروز چیست ؟ + علت و درمان آن

آرتروز چیست ؟ + علت و درمان آن ، دردهای مفصلی شایع‌ ترین علت از کارافتادگی و ناتوانی افراد مسن هستند و با‌ توجه به روند رشد چاقی، شیوع آن رو به افزایش می باشد. به محل اتصال دو استخوان مفصل گفته می شود که توسط کپسول مفصلی و رباط‌ ها احاطه شده است. بین استخوان‌ها، بافتی سفت ولی انعطاف ‌پذیر

به نام غضروف وجود دارد که همراه با مایع لزجی در فضای مفصلی ترشح می‌ شود. حرکت روان مفصل را فراهم می ‌سازد و از سایش استخوان‌ ها بر روی یکدیگر جلوگیری می‌ کند. آرتروز معمولا به ساییدگی مفصل گفته می‌ شود که غالبا با درد، تغییر‌شکل یا تورم مفصل و محدودیت حرکت همراه است. عموما پس از بی ‌حرکت ماندن طولانی (هنگام برخواستن از بستر، سفرهای طولانی و…) سفتی مفصل، درد و محدودیت حرکت وجود دارد که به مرور زمان کمتر می‌ شود. آرتروز و دردهای مفصلی در خانم‌ها، مخصوصا پس از یائسگی، شایع‌ تر می باشد. همچنین مفاصل زانو، گردن، مهره‌های کمر، انگشتان، مچ دست و لگن بیشتر از سایر نقاط بدن دچار آرتروز می ‌شوند. در ادامه با آرتروز و روش های درمان آن آشنا می شویم.


آرتروز چیست؟


آرتروز یا آرتریت به معنای التهاب مفصل می باشد. آرتروز یکی از شایع‌ ترین موارد بیماری آرتریت است و سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا می ‌شوند. واژه‌ ی آرتروز برای توصیف حدود ۲۰۰ بیماری مختلف که مفصل، بافت‌های اطراف مفصلی و دیگر بافت‌های همبندی و اسکلتی عضلانی را درگیر می ‌کنند، استفاده می‌ شود. آرتروز بیماری روماتیسمی می باشد.شایع ترین نوع آرتروز، استئوآرتروز است. دیگر بیماری‌ های شایع روماتیسمی که به التهاب مفصل مربوط می ‌شوند عبارتند از نقرس، فیبرومیالژیا و آرتروز روماتوئید (RA). برخی از انواع آرتروز، مانند آرتروز روماتوئید و لوپوس (SLE) می‌ توانند چندین ارگان را درگیر کنند و باعث بروز علائم گسترده شوند. بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از بیماری آرتروز و مشکلات مرتبط با آن وجود دارد. مردم از تمام نژادها، جنسیت ها و سنین ممکن است دچار آرتروز شوند و همچنین در بسیاری از کشورهای دنیا آرتروز از دلایل اصلی ناتوانی جسمی می باشد. این بیماری بیشتر در میان خانم ها شایع است و با بالا رفتن سن احتمال وقوعش نیز افرایش پیدا می کند. آرتروز باعث از بین رفتن غضروف مفصلی می شود. این بیماری غضروف مفصلی را به مرور زمان دچار تخریب می‌ کند. در نتیجه راه رفتن بیمار مشکل می شود. با آسیب غضروف، استخوان‌ها به طور مستقیم با هم تماس پیدا می ‌کنند که به ایجاد درد شدید در بیمار منجر می ‌شود. این بیماری را نباید با پوکی استخوان اشتباه گرفت. زیرا در پوکی استخوان، غضروف‌ها سالم هستند ولی خود استخوان ضعیف می ‌شود. بنابراین احتمال شکنندگی استخوان ها هم بیشتر می باشد.

آرتروز چیست؟


چرا آرتروز می‌ گیریم؟


بسیار دشوار می باشد که بگوییم آرتروز به‌‌ چه دلیلی به ‌وجود می‌آید. با‌ این‌حال، عوامل خطر در ایجاد آرتریت را می توان چاقی و تغذیه نا مناسب، ضربه به مفصل، افزایش سن، آسیب های ورزشی یا تصادف را نام برد. همچنین عوامل ارثی و ژنتیکی که ممکن است برخی از ژن هایی که از والدین به ما می رسد، احتمال بروز آرتروز را زیاد کنند.


علائم و نشانه‌ های آرتروز


انواع علائم آرتروز و چگونگی بروز آنها، بسته به نوع آرتروز متفاوت می باشد. علائم آرتروز می ‌تواند به تدریج یا ناگهانی ایجاد شود. اگر کسی هر یک از چهار علامت هشدار دهنده‌ ی اصلی زیر را تجربه کند، باید به پزشک مراجعه کند.
• درد: درد آرتروز می ‌تواند ثابت یا متغیر باشد.
• تورم: در برخی از انواع آرتروز، پوست روی مفصل آسیب دیده قرمز، متورم و گرم می‌ شود.
• سفتی و خشکی مفصل: خشکی مفصل یک علامت معمول می باشد که پس از بیدار شدن از خواب در صبح، یا پس از نشستن طولانی مدت پشت میز، رانندگی طولانی مدت و بعد از ورزش رخ می‌ دهد.
• اختلال در حرکت مفصل: حرکت دردناک مفصل یا خشکی و درد هنگام بلند شدن از روی صندلی می ‌تواند نشان دهنده‌ ی آرتروز باشد.


درمان آرتروز چگونه انجام می‌ شود؟


این بیماری پیشرونده و مزمن می باشد و متاسفانه درمان قطعی ندارد. با وجود این، طی سال‌ های اخیر پیشرفت‌ های خوبی در کنترل و درمان چندین نوع از آرتریت‌ها صورت گرفته است. به‌عنوان مثال در مورد آرتریت ‌های التهابی ثابت شده که آغاز زود هنگام درمان مناسب می‌ تواند در کنترل بیماری بسیار مفید باشد. به عبارت دیگر، با دریافت درمان مناسب آرتروز و پیگیری درست می‌ توان علائم آرتروز را کنترل کرد. در هر شرایطی هم که باشیم، باید به فعالیت و تحرک ادامه دهیم. تحرک داشتن و ادامه دادن به فعالیت جسمی نه ‌تنها برای سلامت عمومی ما بسیار لازم می باشد، بلکه به درمان آرتروز نیز کمک می‌ کند. به ‌طور خلاصه، با راهکار‌هایی مثل حرکات ورزشی صحیح و آب‌ درمانی، فیزیوتراپی، کاهش وزن، تغذیه مناسب، گرم یا سرد کردن مفصل، داروهای ضد‌التهاب و ضد ‌درد و جراحی های مناسب می‌ توان آرتروز را کنترل کرد.

درمان آرتروز چگونه انجام می‌ شود؟


سخن آخر


با تشخیص زودهنگام آرتروز، اکثر موارد ابتلا می توانند مدیریت شوند و از میزان درد و ناتوانی آنها کاسته شود. از طرفی تشخیص زودهنگام و اقدام برای درمان آن می تواند از آسیب های بافتی ناشی از ورم مفاصل جلوگیری کنند. آرتروز در زنان شایع تر می باشد.